"Κιτρινόμαυρα" χαμόγελα στο "Απόστολος Κόντος"

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε η Α.Ε.Κ., η οποία χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή στο «Απόστολος Κόντος» στη Νέα Φιλαδέλφεια απέναντι στον Πανναξιακό.

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

osfp  aris panaxiakos aothiras porfyrasnew small AIAS SM n amazones sm   THETIS SM  ilisiakos smmarkopoulo   PAOK FC Logo  panathinaikos  AEK SM LAMIA SM

(πατήστε στα λογότυπα των ομάδων για να δείτε τα ρόστερ)
 Η Ένωση βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ, αλλά στη συνέχεια οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο τρίποντο.

Μεγάλη ανατροπή χρειάστηκε να κάνει και ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-12. Το 19-17 έγινε 19-21 για τη Νάξο, που πήρε προβάδισμα στα σετ με 23-25. Από το δεύτερο σετ και μετά ο Κώστας Αρσενιάδης άλλαξε λίμπερο, με την Μπελιά να κρατάει την υποδοχή της Ένωσης και με κορυφαίες στην επίθεση τις Αμερικανίδες Λίντσεϊ, Τερέλ και Μπράουν κατέκτησε τα τρία επόμενα σετ και πήρε τη νίκη.

Βράβευση στην KYANA MVP Καζμίρ Μπράουν

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η Καζμίρ Μπράουν παρέλαβε το βραβείο της KYANA MVP για τη 2η αγωνιστική. Την απονομή του βραβείου και το δώρο της χορηγού εταιρείας KYANA παρέδωσε ο κ. Σταμάτης Παπασταμάτης Α' Αντιπρόεδρος της Α.Ε.Κ. και Διοικητικός Υπεύθυνος του Τμήματος Χάντμπολ.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Δερμάτης (Προπονητής Πανναξιακός Α.Ο.Ν.):
«Προσπαθήσαμε για το καλύτερο που μπορούσαμε. Ο αντίπαλος μας πίεσε πολύ. Στα κρίσιμα σημεία κάναμε συνεχόμενα λάθη και το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά. Στο πρώτο σετ είχε προβάδισμα η Α.Ε.Κ., την πλησιάσαμε και σε εκείνο το σημείο ήμασταν αλάνθαστοι. Στη συνέχεια βελτιώθηκε ο αντίπαλός μας, κράτησε υποδοχή και ήταν πολύ δυνατός στην επίθεση».

Σε λίγο δηλώσεις Α.Ε.Κ...

Διαιτητές: Ράντσιου, Μάλφας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Κολλάρου, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Κρανιά.

1ο σετ: 8-3, 16-11, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-15
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-14, 25-17
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-19

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-15, 25-17, 25-19) σε 103'