O Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο πρώτο φετινό ντέρμπι αιωνίων στη Volley League Γυναικών.
Οι «πράσινες» πήραν τη νίκη με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού και με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφθασαν τους 31 στο πρωτάθλημα μετά από 11 αγωνιστικές, απολαμβάνοντας την μοναξιά της κορυφής.

Οι αθλήτριες του Απόστολου Οικονόμου υπέπεσαν μόλις σε 9 λάθη σε 4 σετ, η Αθηνά Παπαφωτίου μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι στην επίθεση, με 4 συμπαίκτριές της να τελειώνουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων (Χατζηευστρατιάδου και Κρος από 15, Στεπανένκο 17 και Χαντάβα 21).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 2-1 σετ και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, βρισκόταν κοντά στο σκορ και στο τέταρτο αλλά το φινάλε δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τον αγώνα.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με +5 (11-6) μετά από μπλοκ της Κατερίνας Γιώτα στην Εύα Χαντάβα. Σταδιακά ο Παναθηναϊκός μείωνε την διαφορά με τις επιθέσεις κυρίως των Εύα Χαντάβα, Μαργαρίτα Στεπανένκο και Τζένιφερ Κρος για να έρθει η ισοφάριση με 17-17 με επίθεση της διεθνής ακραίας. Με άουτ επίθεση της Σάσκια Χίπε οι πράσινες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστα στο σκορ (19-18) και με επιμέρους σκορ 6-1 οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 σετ με 25-19.

Με την Μαριάνα Κόστα στο βασικό σχήμα ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε σε υποδοχή και επίθεση και παρά το αρχικό 10-5 του Παναθηναϊκού, το δεύτερο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Βραζιλιάνα ακραία των ερυθρολεύκων δημιούργησε πολλά προβλήματα στις αθλήτριες του Παναθηναϊκού και με δικά της σερβίς (2 άσσοι) το σκορ έγινε 10-9. Ο Ολυμπιακός ανέβαζε την απόδοσή του και με επίθεση της Μαριάνα Κόστα βρέθηκε στο +3 λίγο πριν το τέλος του σετ (21-18). Ο Παναθηναϊκός πήρε την αλλαγή (22-20) και ο Απόστολος Οικονόμου πέρασε στο ματς για το σερβίς την Μανωλίνα Κωνσταντίνου, η οποία με έναν άσσο και καλά σερβίς έβαλε τις γηπεδούχες μπροστά στο σκορ (23-22). Η Σάσκια Χίπε ισοφάρισε (23-23), όμως η ίδια αστόχησε στην κόντρα επίθεση δίνοντας το σετ μπολ στον Παναθηναϊκό (24-23), με την Τζένιφερ Κρος να τελειώνει το σετ με μπλοκ πάνω στην Βίλμα Σάλας (25-23).

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ και παρά το γεγονός ότι απώλεσε διαφορά επτά πόντων (11-4, 13-6) κατάφερε να μειώσει σε 2-1 σετ. Με άσσο της Πένυς Καραγκούνη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 22-22, μία επίθεση της Βίλμα Σάλας και ένα μπλοκ στην Εύα Χαντάβα έφεραν τον Ολυμπιακό στο +2 (24-22) και παρά την μείωση του σκορ από την Μαργκαρίτα Στεπανένκο (24-23), το σετ τελείωσε με επίθεση της Σάλας.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τέταρτο σετ. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές πλευρά, με τον Παναθηναϊκό να είναι αυτός που έμεινε πιο ψύχραιμος στο φινάλε και πήρε τη νίκη. Με επίθεση πρώτου χρόνου η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου έβαλε μπροστά την ομάδα της (21-20), η Μαριάνα Κόστα ισοφάρισε (21-21) και στη συνέχεια ανέλαβε δράση η Εϋα Χαντάβα. Με δύο επιθέσεις της διεθνούς ακραίας ο Παναθηναϊκός έκανε το 23-22, η Μαριάνα Κόστα κάρφωσε άουτ για το 24-22 και στη κόντρα επίθεση η Εύα Χαντάβα τελείωσε το σετ με 25-22, δίνοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού Α.Ο.): «Ήταν ένα πολύ όμο ρφο και κλειστό ματς και τα περισσότερα σετ κρίθηκαν στους 2-3 πόντους. Παίξαμε στα όρια μας και έπρεπε να παίξουμε στα όρια μας καθώς ο Ολυμπιακός έπαιξε και αυτός εξίσου καλά. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την ώθηση που μας έδωσε και σήμερα και όπως κάνει πάντα στα ματς. Ο Παναθηναϊκός χτίστηκε για πρωταθλητισμό και σήμερα το επιβεβαίωσε. Εμείς πρέπει να πάρουμε αυτά που μας αναλογούν στο τέλος της σεζόν. Από κει και πέρα δεν πρέπει να πετάμε στα σύννεφα γιατί όλοι οι τίτλοι θα παιχτούν στο τέλος της χρονιάς, στους τελικούς, στα πλέι οφ και τα φάιναλ φορ».

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Στην αρχή και στο τέλος των σετ δεν είχαμε τόση πολλή συγκέντρωση, είχαμε πολλή πίεση. Σε γενικές γραμμές, ήταν ένα καλό ματς, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο, είμαστε καλή ομάδα, αλλά πρέπει να μάθουμε να παίζουμε καλύτερα και με πιο πολλή πίστη».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτη, Κατερλή, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.