Η Ένωση έφυγε από τα Μεσόγεια μ' ένα σπουδαίο τρίποντο

Η Ένωση έφυγε από τα Μεσόγεια μ' ένα σπουδαίο τρίποντο που την διατήρησε σε τροχιά τετράδας.
Αντιθέτως το Μαρκόπουλο αν και ήταν αρκετά ανταγωνιστικό δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη και είναι στο -5 από την 8η Λαμία.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΜ ξεκίνησε καλά (3-1, 8-6), αλλά το 9-8 έγινε 9-12 με καλά σερβίς από την ΑΕΚ και παρόλο που η γηπεδούχος ομάδα προσπέρασε ξανά (14-13) τα σερβίς της Βεργίδου έφεραν την ΑΕΚ στο 17-19 και λίγο αργότερα το άουτ της Κούλερκαν διαμόρφωσε το 19-22 για να πάρουν το σετ οι φιλοξενούμενες.

Παρόμοια εικόνα και στο β' σετ καθώς το 9-9 έγινε 9-12 με την ΑΕΚ να φτάνει στο +5 (14-19) και το Μαρκόπουλο να μειώνει σε 20-22 και να φτάνει στον πόντο (23-24 άσσος Καλανταρίδου), αλλά η Κοσμά τελείωσε την επόμενο επίθεση για το 0-2.

Ο ΑΟΜ όμως δεν άφησε το παιχνίδι και επέστρεψε δυναμικά στο τρίτο σετ όπου εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΑΕΚ προηγήθηκε γρήγορα με 7-3, 12-6 για να φτάσει και στο +8 (16-8). Η ΑΕΚ μείωσε σε 16-11 και πλησίασε στο 20-17, όμως ο ΑΟΜ είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 23-19, αλλά το χαμένο σερβίς της Κούλερκαν και τα σερβίς της Τερέλ έφεραν το σκορ στο 23-23. Η Γράβαρη όμως έφερε το πρώτο σετ μπολ για το Μαρκόπουλο κι η Ντε Τζέσους τελείωσε το σετ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Οι φιλοξενούμενες και πάλι με την Τερέλ στο σερβίς ξέφυγαν με 6-11 (από 6-6), αλλά το Μαρκόπουλο άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (9-11, 14-15) για να ισοφαρίσει 17-17 και να αντέξει μέχρι το 19-20 καθώς τα σερβίς της Βεργίδου δημιούργησαν πολλά προβλήματα με την ΑΕΚ να τελειώνει το ματς με σερί 0-5.

Ο Αμποντάνζα στα Μεσόγεια

Στην Ελλάδα βρίσκεται από το πρωί του Σαββάτου ο νέος ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής γυναικών Μαρτσέλο Αμποντάνζα,ο οποίος παρακολούθησε το παιχνίδι του Μαρκόπουλου με την ΑΕΚ μαζί με τον πρόεδρο της ΕΟΠΕ Γιώργο Καραμπέτσο και τον εκτελεστικό διευθυντή Περικλή Μπακοδήμο.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Μαρκάκης (Προπονητής Α.Ο. Μαρκοπούλου): «Ήταν κλειστό παιχνίδι. Παίξαμε τρία πολύ καλά σετ και κοντράραμε την ΑΕΚ. Στις λεπτομέρειες χάσαμε τα δύο πρώτα σετ. Στο τέταρτο φάνηκε η εμπειρία της ΑΕΚ, καθώς με το σκορ στο 18-18 έκαναν πολύ καλά σερβίς και πήραν διαφορά. Είμαι ικανοποιημένος γιατί αν παίζουμε έτσι με τις μεγάλες ομάδες, δείχνει την ετοιμότητά μας για τα παιχνίδια που θέλουμε βαθμούς για να αποφύγουμε τα πλέι άουτ και να μπούμε στην οκτάδα».

Σε λίγο δηλώσεις ΑΕΚ...

Διαιτητές: Μαρκάτης, Μάλφας, Παρατηρητής: Παπαστάμος, Επόπτες: Σπίγγου, Τσίτσικας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ.