Πήρε το "κιτρινόμαυρο" ντέρμπι ο Άρης

Ο Άρης έφυγε με τη νίκη από τη Νέα Φιλαδέλφεια κάνοντας τεράστιο βήμα για μια θέση στην πρώτη τετράδα.
Ο αγώνας ήταν μια πραγματική μάχη, ειδικά μετά το 1-1 που ήρθε με σχετική ευκολία και ήταν σίγουρα ένα από τα καλύτερα ματς του φετινού πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ πήρε το τρίτο σετ με 28-26 με διπλή μπαλιά της Μερκάδο, με τον Άρη όμως να ισοφαρίζει σε 2-2 κατακτώντας το 4ο σετ με 23-25 για να κορυφωθεί το δράμα στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα, όμως στην αλλαγή γηπέδων η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 8-7 για να έχουμε συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 12-12 που έγινε 12-14. Η Μπράουν έσβησε το πρώτο ματς μπολ του Άρη, όμως η Μερκάδο τελείωσε την επόμενη επίθεση χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα της.

Η γνώμη του πάγκου
Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής ΑΕΚ): «Υπάρχει προβληματισμός γιατί ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να πάρουμε. Ο Άρης ήταν λίγο καλύτερος και γι' αυτό κέρδισε σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αναγνωρίζουμε ότι η σημερινή είναι μια κακή ήττα, αλλά θα εξαντλήσουμε τα περιθώρια που έχουμε για να βελτιώθουμε για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Θα το παλέψουμε μέχρι τέλους».

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Είναι μια πολύ καλή νίκη που δείχνει ότι αξίζουμε να είμαστε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια που έκαναν κατάθεση ψυχής και έδειχναν αποφασισμένες να μη χάσουν στην έδρα μιας πολύ καλής ομάδας. Σήμερα πανηγυρίζουμε κι από αύριο συνεχίζουμε τη δουλειά γιατί έχουμε μπροστά μας ένα ακόμη μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό»

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Χατζηθωμά, Σπίγγου, Γραμματεία: Κρανιά.

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-15, 25-18
2ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 19-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 28-26
4ο σετ: 5-8, 16-14, 18-21, 23-25
5ο σετ: 3-5, 9-10, 12-11, 13-15

Τα σετ: 25-19, 19-25, 28-26, 23-25, 13-15 σε 131'
*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 10 (7/29 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. - 44% άριστες), Λίντσεϊ 15 (15/52 επ., 60% υπ.-47% άριστες), Βεργίδου 2 (0/2 επ., 2 άσσοι), Τερέλ 20 (18/52 επ., 2 άσσοι), Γκουντιμένκο 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ), Μπράουν 19 (16/24 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 50% υπ.-40% άριστες), Διώτη 1 ((0/3 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Τσοχατζή.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 6 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Μυλωνά 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερκάδο 24 (20/68 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (3/3 επ.), Σουάν 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 26% άριστες), Έβανς 23 (20/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 39% υπ. - 28% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου.