Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον ΠΑΟΚ και πέρασε στους τελικούς

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League.
Οι πράσινες επιστρέφουν στους τελικούς μετά από 7 χρόνια (2014-2015) και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους (αύριο Τετάρτη ο δεύτερος αγώνας Άρη-Ολυμπιακού με τις ερυθρόλευκες να προηγούνται με 1-0 νίκες)

Οι πράσινες αν και βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ έκαναν την ανατροπή και με πρώτη σκόρερ την Μάρετ Γκρόθες (τελείωσε όλες τις κρίσιμες μπάλες στο τάι μπρέικ) έφτασαν στη νίκη και την πρόκριση, παρά την προσπάθεια του Δικεφάλου που είχε την Μάγια Κογιάρ με 30 πόντους, αλλά καμία άλλη αθλήτρια με διψήφιο αριθμό πόντων.

Το ματς
Τα δύο πρώτα σετ ήταν σχεδόν πανομοιότυπα με διαφορετικούς όμως πρωταγωνιστές.

Στο πρώτο μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 7-8 σε 12-8 με την Λι Ντα στο σερβίς με τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς (18-10) για να γίνει εύκολα το 1-0.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 2ο σετ με τις πράσινες με το «καλημέρα» να αποκτούν μια σημαντική διαφορά (1-3, 3-9, 5-13) με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει σε 9-14, αλλά αμέσως να δέχεται ένα νέο σερί (9-18) για να έρθει εξίσου εύκολα το 1-1.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον ΠΑΟΚ (ξεκίνησε η Κλέπκου αντί της Φιντόν) να μετατρέπει το 10-9 σε 14-10 και να φτάνει στο +5 (17-12), ωστόσο η χαμένη κόντρα της Κογιάρ έφερε την Παπαφωτίου στο σερβίς και το σκορ στο 17-17, με τις πράσινες να προσπερνούν 18-19 και να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το 22-23. Εκεί η Τσιόγκα σταμάτησε στο μπλοκ την κόντρα της Χαντάβα, για να ακολουθήσει άουτ της Γκρόθες (24-23) και τον ΠΑΙΟΚ να κλείνει τελικά το σετ στο 27-25 με μπλοκ της Πολυνοποπούλου στη Χαντάβα.

Οι πράσινες αντέδρασαν εκ νέου στο τέταρτο σετ το οποίο μέχρι το 6-8 έδειχνε αμφίρροπο, αλλά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε γρήγορα με 6-12 χωρίς ποτέ ο ΠΑΟΚ να μπορέσει να απειλήσει με το τελικό 13-25 να διαμορφώνεται εύκολα για να ακολουθήσει το τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-1 και είχε μάλιστα κόντρα μπάλα για να αυξήσει τη διαφορά, αλλά έχασε δύο φορές την ευκαιρία με τον Παναθηναϊκό να τρέχει σερί 0-4 για το 3-5 για να ξεφύγει με 4-7 (επίθεση Κρος μετά από κακή υποδοχή). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο 5-8 και με την Κογιάρ στο σερβίς προηγήθηκε με 9-8 για να αναλάβει δράση η Γκρόθες η οποία ισοφάρισε σε 9-9 και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον ΠΑΟ μετά από απίστευτη άμυνα της Κωνσταντίνου, ενώ οι πράσινες έφτασαν στο 10-12 μετά από άουτ επίθεση της Κογιάρ. Με κόντρα επίθεση της Κωνσταντίνου ο ΠΑΟ έφτασε σε τριπλό ματς μπολ, με την Γκρόθες να χάνει την πρώτη ευκαιρία (μπλοκ από την Πολυνοπούλου), όχι όμως και τη δεύτερη στέλνοντας τον ΠΑΟ στον τελικό.

Η γνώμη του πάγκου

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής ΠΑΟΚ):
«Είμαστε απογοητευμένοι. Στο τάι μπρέικ προσπαθήσαμε αλλά αυτός είναι ο αθλητισμός. Η δουλειά μας αυτούς τους 4 μήνες ήταν καλή και φτάσαμε να παίζουμε στα ημιτελικά απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Τώρα θα μιλήσω με τον σύλλογο, πρέπει να συζητήσουμε αρκετά. Θα ξεκουραστούμε λίγο και θα δούμε. Όταν έφτασα η ομάδα δεν ήταν σε αυτό το επίπεδο και τώρα παλέψαμε μέχρι το τέλος. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε το κύπελλο και όλη τη σεζόν σχεδόν ήταν πρώτος στη βαθμολογία».

Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Ο αντίπαλός μας έπαιξε πολύ καλά σε σύγκριση με το πρώτο παιχνίδι. Το μεγαλύτερό μας πρόβλημα ήταν η Κογιάρ στην επίθεση και δεν βρήκαμε τρόπο να την σταματήσουμε. Είμαι ικανοποιημένος για την πρόκριση στον τελικό και για τον τρόπο που ήρθε η νίκη στο πέμπτο σετ. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την αναμέτρηση, ήταν δυνατό παιχνίδι. Είναι πρόκληση να προπονείς τον Παναθηναϊκό. Έχουμε καλή ομάδα και είμαι αισιόδοξος για τους τελικούς».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Κουκουμάκας, Καπλάνης, Γραμματεία: Τερζή.

1ο σετ: 7-8, 16-10, 21-12, 25-15
2ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 13-25
3ο σετ: 7-8, 16-12, 20-21, 27-25
4ο σετ: 5-8, 9-16, 11-21, 13-25
5ο σετ: 3-5, 10-9, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 64 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-15, 13-25, 27-25, 13-25, 12-15) σε 114'

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (5/14 επ.), Μερτέκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 40% άριστες), Κογιάρ 30 (29/62 επ., 1 άσσος), Φιντόν 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 24% άριστες), Λι Ντα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 35% υπ. - 15% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 2 (1/17 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 38% άριστες), Κυπαρίσση 1 (1/3 επ.), Τερζόγλου, Τσιόγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς):
Χατζηευστρατιάδου 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 8 (8/32 επ.), Κρος 16 (16/26 επ.), Γκρόθες 18 (18/50 επ., 54% υπ. - 27% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 15 (12/40 επ., 3 άσσοι, 37% υπ. - 23% άριστες) / Ρόγκα (λ, 33% υπ. - 19% άριστες), Στεπανένκο, Παπαστεργίου 1 (1 άσσος), Μεταξά 1 (1 άσσος).

Volley League Γυναικών - Ημιτελικά

Πρώτος αγώνας - Μ. Τετάρτη 20 Απριλίου 2022

Παναθηναϊκός ΑΟ - ΠΑΟΚ 3-0 (25-22, 25-23, 25-15)
Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΣ Άρης 3-0 (25-22, 25-23, 25-19)

Δεύτερος αγώνας - Τρίτη 26 Απριλίου 2022

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ 2-3 (25-15, 13-25, 27-25, 13-25, 12-15)

Δεύτερος αγώνας - Τετάρτη 27 απριλίου 2022

Μίκρα 18.00: ΑΣ Άρης - Ολυμπιακός ΣΦΠ (Πρώτο παιχνίδι 0-3)

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Σταυρίδης, Βασδέκης, Γραμματεία: Ιωαννίδου