Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Μονομαχία στο κλειστό του Ρέντη για τον τίτλο

Η έδρα μίλησε και στον 4ο αγώνα της σειράς των τελικών της Volley League γυναικών με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 3-0 του Ολυμπιακού, να ισοφαρίζει σε 2-2 νίκες και πλέον ο τίτλος θα κριθεί στον 5ο αγώνα που θα διεξαχθεί την Πέμπτη 12/5 στο κλειστό του Ρέντη.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε τον αγώνα με μία έκπληξη καθώς ο Μπράνκο Γκάιτς είχε στο βασικό σχήμα τη Ναταλία Μεταξά αντί της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου, ενώ στον Ολυμπιακό ο Κάρλο Παρίζι άφησε εκτός αποστολής την Τέιλορ Άγκοστ επιλέγοντας την Μαριάνα Κόστα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 1-3 (μπλοκ Γιώτα), αλλά έχασε γρήγορα τη διαφορά (4-3 επίθεση Χαντάβα) και είδε το 5-5 να γίνεται 9-5 (άσος Χαντάβα και τρεις άουτ επιθέσεις). Η μείωση του σκορ σε 10-8 αποδείχθηκε πρόσκαιρη με τον ΠΑΟ να τρέχει νέο σερί (Παπαφωτίου σερβίς, Γκρόθες στις κόντρα επιθέσεις) με τις πράσινες να ξεφεύγουν με 15-8. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 18-10 με τον Παρίζι να περνά στο ματς την Ξανθοπούλου και στο 19-12 να κάνει αναγκαστική αλλαγή την Κόστα με την Γενιτσαρίδη (συγκρούστηκε με την Ξανθοπούλου σε προσπάθεια για άμυνα).

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στο ματς μειώνοντας αρχικά σε 20-15 (άσος Γιώτα) κατόπιν σε 21-17 (άσος Χίπε) και το 23-20 έγινε 23-23 καθώς ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να τελειώσει καμία μπάλα και η Σάλας έφερε το ματς στην ισορροπία.

Η Γκρόθες όμως έφερε το πρώτο σετ μπολ και η κακή υποδοχή των ερυθρόλευκων διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Στο δεύτερο σετ δεν είχαμε τόσο μεγάλες ανατροπές, αλλά το φινάλε ήταν εξίσου δραματικό.

Ο Ολυμπιακός (με Χριστοδούλου, Κόστα) προηγήθηκε 7-9, αλλά βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ (10-9) με τις πράσινες να μετατρέπουν το 12-13 σε 17-13. Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 17-16 (άσος Κόστα, επίθεση Σάλας) και μετέτρεψε το 19-16 σε 19-20 (συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις της Σάλας) για να ακολουθήσει η φάση της χρονιάς.

Τόσο για το ράλι με τις συνεχόμενες άμυνες, ειδικά αυτήν της Παπαφωτίου, με την Σάλας να καρφώνει και τους διαιτητές να δίνουν άουτ. Ο Ολυμπιακός ζήτησε τσάλεντζ για φιλέ και δικαιώθηκε γιατί η... κοτσίδα της Παπαφωτίου ακούμπησε το φιλέ με το σκορ στο 19-21. Αυτός όμως ήταν κι ο τελευταίος πόντος των ερυθρόλευκων καθώς δύο λάθη κι ένα μπλοκ στην Σάλας έφεραν τον ΠΑΟ στο 22-21. Μετά το τάιμ του Παρίζι δύο κακές υποδοχές επέτρεψαν στον ΠΑΟ να φτάσει στο σετ μπολ (24-21) και να κλείσει το σετ με άουτ επίθεση της Γιώτα.

Οι πράσινες ξεκίνησαν καλύτερα το γ' σετ, αλλά το 5-2 έγινε 5-5 με μπλοκ της Κόστα στην Κρος και οι ερυθρόλευκες μετέτρεψαν το 9-8 σε 9-12 διατηρώντας το +3 μέχρι το 10-3. Το χαμένο σερβίς της Εμμανουηλίδου, άουτ επίθεση της Γιώτα, κόκκινη στον Παρίζι (διαμαρτυρήθηκε θεωρώντας ότι στην αρχή της φάσης η μπάλα είχε χτυπήσει στο γήπεδο του ΠΑΟ) και άουτ της Χίπε έφερε την ανατροπή με το σερί των γηπεδούχων να φτάνει στο 6-0 (16-13).

Ο Ολυμπιακός είχε κάποιες ευκαιρίες για να μειώσει τη διαφορά, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε κι ο ΠΑΟ ξέφυγε με 20-15, κατακτώντας το σετ με 25-18.

Η γνώμη του πάγκου

Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Αποδείξαμε καλά ότι είμαστε καλή ομάδα και πρέπει να το κάνουμε και στο επόμενο ματς. Είναι η τελευταία ευκαιρία για όλους μας. Έχουμε την ποιότητα και την ικανότητα να το κάνουμε. Ότι κάνουμε στις προπονήσεις πρέπει να το δείξουμε την Πέμπτη στον αγωνιστικό χώρο και να πάρουμε τη νίκη. Πρέπει να έχουμε ηρεμία και να κοιτάξουμε το παιχνίδι πόντο με τον πόντο.

Πιστεύω στην ομάδα θα δώσουμε ότι έχουμε για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Ευχαριστώ τον κόσμο του Παναθηναϊκού για τη στήριξη που είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα».

Εύα Χαντάβα (Ακραία Παναθηναϊκού): «Ξέραμε ακριβώς τι έπρεπε να κάνουμε. Ο εγωισμός ήταν αρκετός και είμαστε ομάδα και το δείχνουμε. Θα δώσουμε τα πάντα για να κερδίσουμε την Πέμπτη.

Θεωρώ ότι στο Ρέντη κάναμε πολλά λάθη και δεν έπρεπε να ξανασυμβεί αυτό. Θα πάμε με αυτό το σκεπτικό και μεθαύριο».

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε σήμερα κάποιες ευκαιρίες σε κρίσιμα σημεία. Εμείς δεν πιάσαμε την απόδοση που θέλαμε και δεν επιτρέπεται σε αυτά τα ματς να χάνουμε πολλούς πόντους στη σειρά. Στο πρώτο σετ, επιστρέψαμε από το 20-12 και είχαμε την ευκαιρία να το κερδίσουμε, αλλά δεν το κάναμε, όπως και στο δεύτερο σετ, στο 21-19. Γενικά, δεν είχαμε την εικόνα που θέλαμε, δεν είχαμε καλό μπλοκ και άμυνα, κάναμε πολλά λάθη. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το ματς και να μαζέψουμε όλη μας την ενέργεια για τον πέμπτο τελικό».

Μελίνα Εμμανουηλίδου: «Δεν πρέπει να απογοητευόμαστε, γιατί σε σειρά τελικών μπορούν να γίνουν όλα. Είμαστε δύο πολύ καλές ομάδες, που έχουμε τον ίδιο στόχο. Έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε. Θεωρώ, ότι φέτος δεν θα… σπάσει καμία έδρα και για αυτό είναι σημαντική η στήριξη του κόσμου μας στο τελευταίο ματς της σεζόν».

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή – Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παρατηρητής Αγώνα: Γεωργόπουλος, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής Challenge: Γεροθόδωρος.