Με δυσκολία ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο από τη Λαμία

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στην έδρα της Λαμίας, ωστόσο επικράτησε με 3-0 σετ και έφυγε με το τρίποντο από το «Χαλκιοπούλειο».

Οι «πράσινες» χωρίς να εντυπωσιάζουν με την εμφάνισή τους και με τοπ σκόρερ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τη Μάρθα Ανθούλη πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ ο Α.Ο.Λ. παρά την ήττα κρατάει την καλή εμφάνιση, ειδικά στο τρίτο σετ που μέχρι τον 21ο πόντο είχε το προβάδισμα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός αν και είχε συνεχώς το προβάδισμα, δεν μπορούσε να ξεφύγει και έκανε το 0-1 σετ με 21-25.

Εύκολο έργο είχε στο δεύτερο σετ που προηγήθηκε από νωρίς (4-8) και η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε για να τελειώσει το σετ με 15-25.

Στο τρίτο σετ το 13-16 του Παναθηναϊκού έγινε 21-18 για τη Λαμία. Μετά το τάιμ άουτ του Μπράνκο Γκάιτς οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά με 21-22 και τελείωσαν το παιχνίδι με 22-25.

Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Τσάβου.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 21-25
2ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 15-25
3ο σετ: 5-8, 13-16, 21-18, 22-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 15-25, 22-25) σε 74'

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης):
Ρωσσιάδου 3 (3/7 επ.), Μέμπους 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Περέιρα 11 (11/24 επ.), Βαρμπάνοβα 5 (4/19 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 8% άριστες), Λίβινγκστον 11 (8/27 επ., 3 άσσοι, 56% υπ. - 18% άριστες), Μητακίδου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Κουτρουμπή, Κτιστάκη, Γκόλτσιου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Ανάε 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 24% άριστες), Γκρότους 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 33% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/4 επ.), Ανθούλη 16 (13/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέντιτς 11 (6/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Νικολογιάννη, Μεταξά 1 (1 μπλόκ).

Η γνώμη του πάγκου
Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας):
«Δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Για δύο σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί, με τον Παναθηναϊκό με την εμπειρία του να τα κατακτά. Με οδηγό αυτό το ματς έχουμε ανοδική πορεία και μακάρι να συνεχίσουμε έτσι».

Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Η Λαμία έχει καλή ομάδα και θεωρώ πως θα τα πάει καλά φέτος. Όλες οι ομάδες θα δυσκολευτούν στην έδρα της. Κάναμε πολλά λάθη στην υποδοχή σήμερα, που είναι από τα δυνατά μας σημεία. Είναι λογικό όμως σε ένα βαθμό, αλλά όχι δικαιολογία. Πρέπει να κάνουμε αποκατάσταση γρήγορα γιατί πλησιάζουν και τα παιχνίδια στην Ευρώπη και θα παίζουμε κάθε τρεις μέρες σχεδόν».