Μόνη στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Α.Ε.Κ.

Μόνη στη δεύτερη θέση βρίσκεται πλέον η Α.Ε.Κ. μετά τη νίκη της με 3-0 σετ στην έδρα του Ηλυσιακού.

Στους 19 βαθμούς βρίσκεται η Ένωση με την 7η νίκη της σε 8 αγωνιστικές, καθώς μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τον Π.Α.Ο.Κ. βρίσκεται στο +1 από τις «ερυθρόλευκες» αλλά και από τον Παναθηναϊκό.

Μόνο στο δεύτερο σετ χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή η Α.Ε.Κ., με τον Ηλυσιακό να προηγείται νωρίς με 6-1 αλλά η ισοφάριση ήρθε στο 12-12, για να τελειώσει το σετ με 18-25.

Διαιτητές: Μαύρος, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Ρηγόπουλος, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Τρίκκα.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 18-25
3ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 18-25, 19-25) σε 79'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις):
Κασδοβασίλη 4 (1/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πένε 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 0% άριστες), Μπέντα 1 (1 άσσος), Μπορχανί 14 (13/28 επ., 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 5 (5/17 επ., 36% υπ. - 14% άριστες), Αργυρίου 5 (5/8 επ.) / Σαμπάτη (λ, 30% υπ. - 10% άριστες), Γαροφαλάκη, Αποστολάκη, Ζίγκα.

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 13 (13/23 επ., 56% υπ. - 39% άριστες), Καλαντάτζε 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 54% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 14 (13/23 επ., 1 άσσος), Κουλίκοβα 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 27% άριστες), Καλντερόν 8 (8/14 επ.).
Η γνώμη του πάγκου

Κάταλιν Κις (Προπονήτρια Ηλυσιακού):
«Προσπαθήσαμε να πιέσουμε στο σερβίς και σε κάποια σημεία ήταν καλοί στο μπλοκ άμυνα. Δεν είχαμε όμως διάρκεια στο παιχνίδι μας και γι'αυτό δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά που είχαμε πάρει στο δεύτερο σετ. Δεν ήταν τόσο κακή εμφάνιση αλλά μπορούμε πολύ καλύτερα και με μεγαλύτερρη σταθερότητα».

Ονούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Ξεκινήσαμε καλά και κάναμε αυτά που είχαμε δουλέψει. Είχαμε το πάνω χέρι στο παιχνίδι αλλά κάναμε 20 λάθη και πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Κοιτάμε μέρα με τη μέρα να βελτιωνόμαστε με σκοπό να παίξουμε το βόλεϊ που μπορούμε».