Ο ΠΑΟΚ νίκησε και τη Θέτιδα παρά τις απουσίες

Την 12η νίκη του σε 13 αγώνες πανηγύρισε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 3-0 της Θέτιδας Βούλας.

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο παρά τις απουσίες των Στράντζαλη, Τερζόγλου (άρρωστες), Τσιόγκα, Ξανθοπούλου (τραυματίες) μπόρεσε να ξεπράσει το εμπόδιο της ομάδας του Γιώργου Ρούση και να διατηρήσει τη διαφορά της από τους διώκτες του, ενώ οι φιλοξενούμενες γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 2-3 σε 7-3, αλλά η Θέτις κατάφερε να καλύψει τη διαφορά (8-8) κάτι που επανέλαβε και λίγο αργότερα όταν το 15-10 έγινε 15-14. Ωστόσο δεν μπόρεσε να προηγηθεί ξανά με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 21-17 και να παίρνει το σετ με άσο της Κλέπκου.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες έφτασαν γρήγορα στο 1-4, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά άμεσα (7-5) και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 12-12 που έγινε 15-12 με συνεχόμενες κόντρα μπάλες των γηπεδούχων. Μέχρι το 16-14 όλα ήταν ρευστά, αλλά τα σερβίς της Βεργίδου και τα μπλοκ της Κάφρεϊ έφεραν το σκορ στο 21-14 για να γίνει εύκολα το 2-0.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με ττο 5-2 του ΠΑΟΚ να γίνεται άμεσα 5-5 και τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 15-14 για να ξεφύγει ο ΠΑΟΚ 18-15. Η Οικονομίδου πήρε την αλλαγή, αλλά το 18-16 έγινε 23-16 χωρίς να προκύψει άλλη ανατροπή για το τελικό 3-0.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε το λίμπερο του ΠΑΟΚ Μαρτίνα Ξανθοπούλου για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 12ης αγωνιστικής. Την απονομή έκανε ο τιμ μάνατζερ του Δικεφάλου Γιώργος Φουργκατσιώτης.

Η γνώμη του πάγκου
Μάρκο Φενόλιο (προπονητής ΠΑΟΚ): «Αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι στο τέλος της σεζόν δεν θα πρέπει να υποτιμούμε κανέναν αντίπαλο. Ο στόχος σ' αυτά τα παιχνίδια είναι να τα κερδίζουμε με 3-0 και να μην δίνουμε κανένα δικαίωμα στον αντίπαλο. Είναι επίσης πολύ σημαντικό για μια ομάδα οι αθλήτριες που έρχονται για να καλύψουν τα κενά που προκύπτουν να παίζουν τόσο καλά όσο έπαιξαν τα δικά μας κορίτσια σήμερα. Έχουμε μια σειρά αγώνων που μας επιτρέπει να δουλέψουμε  ώστε να είμαστε πανέτοιμοι στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος».

Γιώργος Ρούσης (προπονητής ΑΣΠ Θέτις): «Πίστευα ότι ήμασταν σε καλή κατάσταση, αλλά κάναμε πολλά λάθη τα οποία δεν επιτρέπονται σ' αυτό το επίπεδο, ούτε για την ποιότητα που έχουμε ως ομάδα. Ο ΠΑΟΚ έκανε το παιχνίδι του, είναι μια ομάδα που έχει πολλές λύσεις και δυστυχώς δεν πήραμε κάτι σήμερα. Το πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο γενικά και εμείς θα πρέπει να κυνηγάμε για να πάρουμε βαθμούς παντού γιατί όλα θα κριθούν στο τέλος».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-21
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 25-18

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-18) σε 68'.
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 47 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 28 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (6/13 επ.), Κρολ 17 (17/42 επ.), Κλέπκου 4 (2/7 επ., 2 άσσοι, 73% υπ.-53% άριστες), Βεργίδου 4 (4 άσσοι), Κάφρεϊ 18 (14/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ.-56% άριστες), Μπλάνκο 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδοπούλου (λ, 61% υπ.-44% άριστη), Γαργάλα (λ) .

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 8 (8/30 επ.), Χέιντεν 10 (6/18 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 55% υπ.-36% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (3/9 επ.), Σιρίνινα 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 8 (3/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 28% υπ.-26% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 30% υπ.-20% άριστες), Γαροφαλλάκη, Παυλοπούλου.