Ίδρωσε αλλά κέρδισε το Μαρκόπουλο τον Ηλυσιακό

Από τη κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε το Μαρκόπουλο, καθώς αν και βρέθηκε με 0-2 σετ πίσω στο σκορ από τον Ηλυσιακό, με αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο σετ πήρε στο φινάλε τη νίκη με 3-2 σετ.

Μετά από 8 συνεχόμενες ήττες, το Μαρκόπουλο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς βρέθηκε με τη πλάτη στο τοίχο απέναντι στην ομάδα των Ιλισίων αλλά κατάφερε με πλουραλισμό στην επίθεση να πάρει το δίποντο.

Ο Α.Ο.Μ. με τους δύο βαθμούς της νίκης άφησε τον Ηλυσιακό στην 9η θέση και ανέβηκε στην 8η με έναν βαθμό περισσότερο (16 έναντι 15) και έχει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με δύο νίκες.

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και με πίεση στο σερβίς κατάφερε να προηγηθεί με 0-2 σετ με 22-25 και 21-25.

Το Μαρκόπουλο δεν το έβαλε κάτω και με τη βοήθεια και του κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό των Μεσογείων κατάφερε να μειώσει σε 1-2 σετ με 25-22. Μάλιστα βρέθηκε πίσω με 11-13 αλλά με σέρβερ τη Λέιθαμ έτρεξε σερί 9-0 για το 20-13.

Σπουδαία ανατροπή έκαναν οι γηπεδούχες στο τέταρτο σετ, καθώς βρέθηκαν πίσω με 11-16, αλλά με κορυφαία την Έρρικα Γράβαρη και την Ρεμπέκα Λέιθαμ έφεραν τούμπα το σετ και με το 25-20 έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί, μετά το 3-3 το Μαρκόπουλο ξέφυγε στο σκορ για να ολοκληρώσει την ανατροπή για το 15-10 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Μάλφας, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Κώτσιας, Παυλάκης, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-19, 22-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-22
4ο σετ: 7-8, 11-16, 21-18, 25-20
5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-8, 15-10

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 3 άσσους, 61 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 21-25, 25-22, 25-20, 15-10) σε σε 130'

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 17 (13/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 29% άριστες), Νάγκελς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Φίτερερ 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Γράβαρη 13 (8/16 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λέιθαμ 25 (22/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 16 (9/25 επ., 7 μπλοκ, 62% υπ. - 31% άριστες) / Γούλα (λ, 58% υπ. - 21% άριστες), Δήμου (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Δικαιούλια 1 (1/3 επ.), Ευαγγελίου, Σπανάκη 1 (1/3 επ.).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Γιώτα 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Κασδοβασίλη 6 (4/15 επ., 2 μπλοκ), Πένε 29 (25/51 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ. - 29% άριστες), Μπέντα, Μπορχανί 10 (7/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 22 (16/43 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 71% υπ. - 43% άριστες), Ζίγκα, Φωκιανού 1 (1 μπλοκ, 62% υπ. - 50% άριστες), Φλιάκου 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπρουκς 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 25% άριστες).

Η γνώμη του πάγκου

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου):
«Το μόνο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό για να πω είναι: Επιτέλους! Επιτέλους κερδίσαμε ένα παιχνίδι. Ένα  πολύ σκληρό παιχνίδι, το οποίο ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο πνευματικά μετά τις συνεχόμενες ήττες. Είμαι πολύ χαρούμενος και περήφανος για την αντίδραση των κοριτσιών μετά το 0-2 και θέλω να τους πω μπράβο».