Ο Παναθηναϊκός "έσπασε" για δεύτερη φορά την έδρα της ΑΕΚ και προκρίθηκε στους τελικούς

Ο Παναθηναϊκός «έσπασε» για δεύτερη φορά την έδρα της ΑΕΚ, επικρατώντας και πάλι με 3-1 και με σκορ 2-1 νίκες προκρίθηκε στον τελικό της Volley League γυναικών, όπου με πλεονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.
Πράσινες και ερυθρόλευκες ήταν και το περσινό ζευγάρι του τελικού (που κρίνεται στις τρεις νίκες) με τη διαφορά ότι πέρσι το πλεονέκτημα της έδρας το είχε ο Ολυμπιακός. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά το Σάββατο 29 Απριλίου.

Όσον αφορά τον σημερινό ημιτελικό, όπως και οι δύο που προηγήθηκαν ήταν μια μεγάλη μάχη που ολοκληρώθηκε μετά από 2 ώρες με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος σε επίθεση (51% έναντι 39% αποτελεσματικότητα) και μπλοκ (12-9) και την ΑΕΚ στο σερβίς (12-3).

Το ματς
Στο πρώτο σετ η εντυπωσιακή εκκίνηση της ΑΕΚ (3-0, 4-1) δεν είχε και την ανάλογη συνέχεια, με το σερβίς του Παναθηναϊκού να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων. Έτσι η διαφορά καλύφθηκε γρήγορα (6-6 άσος Ανάε) και μέχρι το 13-14 υπήρχε μάχη πόντο με πόντο. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες με επιμέρους σκορ 2-8 (τα σερβίς της Ανθούλη και τα μπλοκ της Κρος έκαναν τη διαφορά) ξέφυγαν ε 15-22 και έφτασαν στο 0-1.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο σετ μετέτρεψε το 6-6 σε 6-9 με συνεχόμενες κόντρα μπάλες από καλές άμυνες, αλλά Νίζετιχ (από το σερβίς) και Καλαντάτζε (στο φιλέ) έφεραν το σερί της ΑΕΚ που προηγήθηκε 12-10 και 14-11. Ο ΠΑΟ μπόρεσε να ισοφαρίσει (16-16) για να το κάνει και λίγο αργότερα (20-17, 20-20) και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 23-23. Η Καλντερόν με δύσκολη επίθεση έφερε το σετ μπολ για την Ένωση και η άουτ επίθεση της Ανθούλη διαμόρφωσε το 25-23 για το 1-1.

Αυτό βοήθησε την ΑΕΚ να ξεκινήσει εντυπωσιακά το τρίτο σετ καθώς το 0-1 έγινε 6-1 με τον ΠΑΟ να έχει κακή υποδοχή και επίθεση και την Ένωση να διατηρεί αυτή τη διαφορά μέχρι το 14-9. Σε εκείνο το σημείο οι πράσινες μπόρεσαν να ροκανίσουν τη διαφορά (σημαντική συνεισφορά της Χατζηευστρατιάδου) και με την κόκκινη κάρτα στον πάγκο των γηπεδούχων πλησίασαν στον πόντο (14-13) με την ΑΕΚ να ξεφεύγει πάλι 16-13, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Καλμαζίδη ακολούθησε νέο σερί του ΠΑΟ για το 16-17.

Η ΑΕΚ συνέχισε να κάνει λάθη (17-19 άουτ Καλντερόν) κι ο ΠΑΟ με επιμέρους σκορ 4-14 (από το 14-9) προηγήθηκε 18-23. Καλντερόν και Σίλβα μείωσαν σε 20-23, 22-24, αλλά η χαμένη κόντρα της τελευταίας και το πλασέ της Κρος έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 2-1 σετ.

Κι αυτή τη φορά ήταν οι πράσινες αυτές που ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο δ' σετ καθώς προηγήθηκαν με 0-4 και 4-11 με την ΑΕΚ να αντιδρά και να βάζει φωτιά στο ματς καθώς πλησίασε σε 10-12!

Αυτή ήταν όμως και η τελευταία φορά που ήταν τόσο μικρή η διαφορά, καθώς ο Παναθηναϊκός πήρε την αλλαγή με την Γκρότους και η Ολλανδέζα πήγε στο σερβίς με το σκορ να φτάνει στο 10-17.

Με το σκορ στο 15-22 το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, με την ΑΕΚ να κάνει μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 18-22 και 20-23 για να φτάσει ο ΠΑΟ σε ματς μπολ με επίθεση της Κρος. Η Καλντερόν έσβησε το πρώτο, η Ανάε με φιλέ διαμόρφωσε το 22-24, αλλά η Σίλβα έστειλε άουτ την επίθεση της στην επόμενη φάση με τον ΠΑΟ να επικρατεί με 3-1 και να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Καπότης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Μισιάκα.