Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ο Παναθηναϊκός πρωταθλητής Ελλάδας στις γυναίκες

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 τον Ολυμπιακό, στον πρώτο ιστορικά αγώνα γυναικείου βόλεϊ που διεξήχθη στο κλειστό του ΟΑΚΑ, παρουσία 6.000 θεατών και κατέκτησε για 25η φορά τον τίτλο του πρωταθλητή στο γυναικείο βόλεϊ.
Οι πράσινες με τη σημερινή νίκη τους έκαναν το 3-0 στη σειρά των τελικών και διατήρησαν τα σκήπτρα τους, καθώς και πέρσι είχαν επικρατήσει στη σειρά των τελικών του Ολυμπιακού.

Επίσης ο Γιάννης Καλμαζίδης έγραψε κι αυτός ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος προπονητής που έχει κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλήτη τόσο στη Volley League ανδρών (με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ) όσο και στη Volley League γυναικών (με Παναθηναϊκό).

Παρά το 3-0 στις νίκες ο Ολυμπιακός και σήμερα ήταν τρομερά ανταγωνιστικός με την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι να προηγείται με 1-0 σετ και με 17-10 στο δεύτερο, η απώλεια του οποίου αποδείχθηκε καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα.

Ενός αγώνα που ήταν και πάλι διαφήμιση για το γυναικείο βόλεϊ μεταξύ δύο πραγματικά σπουδαίων ομάδων.

Το ματς
Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε τον πρώτο πόντο (επίθεση Ανθούλη), αλλά αυτό ήταν και το μοναδικό του προβάδισμα καθώς ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα φτάνοντας στο 1-3 και στο 7-7 με καλό μπλοκ έτρεξε νέο σερί για να ξεφύγει με 7-11. Ο ΠΑΟ χωρίς ποιοτική υποδοχή είδε το σκορ να ξεφεύγει στο 8-16 (επιμέρους σκορ 1-9) για να βγάλει αντίδραση με τα μπλοκ της Μέντιτς μειώνοντας αρχικά σε 12-16 και πλησιάζοντας σε 15-17. Οι δύο προπονητές σε εκείνο το σημείο είχαν εξαντλήσει τα τάιμ άουτ με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τα λάθη των πράσινων και να φτάνει στο 15-20 χωρίς αυτή τη φορά να απειληθεί με μια νέα ανατροπή και το σετ να κλείνει στο 21-25.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο δεύτερο σετ καθώς προηγήθηκε με 0-3 και 1-6 με τον Καλμαζίδη να αποσύρει την Ανάε και να βάζει την Νικολογιάννη. Ο ΠΑΟ μπόρεσε να ισορροπήσει και να πλησιάσει σε 7-9, όμως μετά το τάιμ άουτ του Μιτσέλι η Καράρο πήρε την αλλαγή, η Ιταλίδα πασαδόρος πήγε στο σερβίς και το σκορ έφτασε στο 7-13. Οι ερυθρόλευκες εκμεταλλευόμενες τα πολλά λάθη του ΠΑΟ έφτασε στο 10-17, ωστόσο το σετ είχε δρόμο ακόμη και στο 14-19 ο Παναθηναϊκός με την Ανθούλη στο σερβίς έφερε τη διαφορά στο -1 (18-19) βάζοντας φωτιά στο γήπεδο. Οι πράσινες όμως δέχθηκαν δύο μπλοκ σε ισάριθμες κόντρα επιθέσεις ισοφάρισης (στο 18-19 και στο 19-20) με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 19-22 (επίθεση Κούμπουρα), αλλά την Κρος με άσο να μειώνει σε 21-22 και το άουτ της Σάλας να  φέρνει το ματς στην απόλυτη ισορροπία. Ο ΠΑΟ έχασε νέα κόντρα επίθεση στην επόμενη φάση (άουτ Ανάε για το 22-23), αλλά η Ανθούλη ισοφάρισε και νέο λάθος της Κούμπουρα έβαλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο σκορ. Η Γουίντερς έσβησε το πρώτο πράσινο σετ μπολ, όμως επίθεση της Ανάε και άουτ της Κούμπουρα έδωσαν το σετ στον Παναθηναϊκό.

Παράλληλα έδωσαν και ψυχολογία στην ομάδα του Καλμαζίδη που πήρε γρήγορα το προβάδισμα στο γ' σετ (από 6-5, 9-5 με άσος της Γκρότους), ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν άφησε τη διαφορά να ανοίξει (11-9, 12-11) και όταν η Κούμπουρα δέχθηκε μπλοκ για το 15-12 ο Μιτσέλι έριξε στο ματς την Τσιτσιγιάννη με την τελευταία να τελειώνει άμεσα δύο επιθέσεις για το 15-15. Ο Καλμαζίδης πήρε τάιμ άουτ, η Κρος αμέσως πήρε την αλλαγή και δύο άμυνες της Γκρότους έφεραν ισάριθμες πετυχημένες κόντρες του ΠΑΟ για το 18-15. Η άουτ επίθεση της Ανάε έδωσε μια προσωρινή ανάσα στον Ολυμπιακό, όμως οι πράσινες με Ανθούλη, Ανάε και Χατζηευστρατιάδου και επιμέρους σκορ 7-1 έφτασαν εύκολα στο 25-17 και στο 2-1.

Το γρήγορο 3-1 των πράσινων προκάλεσε ενθουσιασμό στην εξέδρα, αλλά ο Ολυμπιακός, που δεν είχε άλλα περιθώρια,  με την Κούμπουρα στο σερβίς έτρεξε ένα σερί 0-5 για το 3-6. Ο ΠΑΟ μπόρεσε να ισοφαρίσει γρήγορα (7-7 άουτ Γουίντερς), αλλά εξίσου γρήγορα οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν ξανά (9-11, 10-13). Κι όταν ο ΠΑΟ πλησίασε στον πόντο (13-14) η Σάλας πήρε την αλλαγή και με δύο σερβίς έφερε τη διαφορά στο +4 (13-17). Ο Ολυμπιακός με μπλοκ της Κούμπουρα (στη φάση του αγώνα με τρομερές άμυνες και από τις δύο ομάδες) προηγήθηκε 16-21, με τον ΠΑΟ να μειώνει σε 19-22, αλλά η χαμένη κόντρα της Ανθούλη (19-23 μπλοκ Σάλας) και το κερδισμένο τσάλεντζ του Μιτσέλι (αντί για 21-23 το σκορ έγινε 20-24) έφεραν το 2-2 και έστειλαν τον τρίτο τελικό στο τάι μπρέικ.

Εκεί κορυφώθηκε το δράμα με τον Ολυμπιακό να προηγείται 2-3, αλλά να δέχεται σερί 4-0 για το 6-3 με την Χατζηευστρατιάδου να κάνει τρομερή δουλειά πάνω στο φιλέ, Οι δύο ομάδες άλλαξαν γήπεδο με το σκορ στο 8-4 για να ακολουθήσει άσσος της Χατζηευστρατιάδου (9-4) και το σκορ να φτάνει στο 11-4. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-7, αλλά έχασε κόντρα επίθεση με την Κούμπουρα (αντένα, 13-7) με τον άσσο της Γκρότους να φέρνει τον ΠΑΟ σε ματς μπολ. Η Κούμπουρα έσβησε το πρώτο (14-8), η Σάλας το δεύτερο (14-9 μπλοκ σε Ανθούλη), με την Κούμπουρα με νέα κόντρα να μειώνει σε 14-10.

Η ερυθρόλευκη αντεπίθεση όμως δεν είχε συνέχεια καθώς η Ανθούλη τελείωσε την επόμενη επίθεση και χάρισε τον τίτλο στον Παναθηναϊκό.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος. Βουδούρης, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Σπίγγου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 8-16, 16-21, 21-25
2ο σετ: 4-8, 10-16, 19-21, 26-24
3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-17
4ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 20-25
5ο σετ: 5-3, 10-4, 12-5, 15-10

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10) σε 133'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 17% άριστες), Γκρότους 12 (8/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 39% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 26 (24/73 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Μέντιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 37% υπ. - 15% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Γουίντερς 13 (13/37 επ., 54% υπ. - 25% άριστες), Λαμπρούση 8 (2/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σάλας 26 (20/47 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 39% υπ. - 9% άριστες), Κούμπουρα 18 (15/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 58% υπ. - 17% άριστες), Τσιτσιγιάννη 4 (4/9 επ.), Χριστοδούλου.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

Πρώτος τελικός - Σάββατο 29 Απριλίου 2023

Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, 21.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1 (25-10, 10-25, 25-21, 29-27)

Δεύτερος τελικός - Τετάρτη 3 Μαΐου 2023

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», 18.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 (25-27, 19-25, 29-27, 23-25)

Τρίτος τελικός - Σάββατο 6 Μαΐου 2023

Κλειστό Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, 19.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10)