Ο Άρης παραδόθηκε στην εμπειρία των Σερρών και μπήκε σε περιπέτειες

Το ματς για τα πλέι άουτ των Σερρών με τον Άρη δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη 3-1 σετ.

Ένα ματς με πολλά λάθη που βρήκε νικητή αυτόν που έκανε τα λιγότερα.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο λεπτομέρειες με 31-29 με δυο λάθη του Άρη στο 29-29. Στο δεύτερο ο Άρης μπήκε δυνατά και με επιθετικές αιχμές τους Τσατσούλα και Τσαλικιάν πήρε το σετ με 20-25. Στο τρίτο και το τέταρτο σετ, οι Σέρρες με πολύ καλούς τους Νικηφορίδη, Καραγκιόζη και Γραμματικάκη επέβαλαν το ρυθμό τους και επικράτησαν με άνεση.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Σέρρες ανέβηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου, ενώ οι «κίτρινοι» μπήκαν στην επικίνδυνη ζώνη και μόνο με νίκες μπορούν να σώσουν την παρτίδα για φέτος.

Τα σετ: 31-29, 20-25, 25-20, 25-15

Από τις Σέρρες ξεχώρισαν οι Νικηφορίδης - Καραγκιόζης.

Στον άλλο αγώνα η ΓΕΑ κέρδισε στην Ορεστιάδα την τοπική ομάδα με 3-0 (25 - 27, 25 - 27, 26 - 28).

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης θα φιλοξενήσει την ΓΕΑ ενώ οι Σέρρες φιλοξενήσουν την Ορεστιάδα.