Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ασταμάτητος ο Φίλιππος Βέροιας

Την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Φίλιππος Βέροιας, που επικράτησε του Πήγασου Πολίχνης με 3-1, και διεύρυνε την διαφορά του από Άρη και Πιερικό στους τέσσερις βαθμούς.

Στο πρώτο σετ, ο Φίλιππος πήρε την πρωτοκαθεδρία του σκορ από νωρίς, χωρίς να αφήνει πολλά περιθώρια στην ομάδα της Πολίχνης, η οποία μπήκε νωθρή στον αγωνιστικό χώρο. Ως εκ τούτου, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εύκολα το 1-0 με 25-15, και άνοιξαν το σκορ στα σετ.

Το δεύτερο σετ, το οποίο ήταν και το πιο ανταγωνιστικό του αγώνα, ο Πήγασος μπήκε καλύτερα απ'ότι στο πρώτο, και με σωστές επιλογές κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με 22-25, βάζοντας... φωτιά στο ματς.

Το τρίτο σετ κύλησε παρόμοια με το πρώτο, καθώς ο Φίλιππος ξανάβαλε μπρος τις μηχανές του, και κατάφερε από νωρίς να επιβληθεί του αντιπάλου του, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα με 25-15 και 2-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ πραγματοποιήθηκε μία σκληρή μάχη, με την ομάδα της Βέροιας όμως να δείχνει την απαραίτητη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία, και με καθαρό μυαλό να παίρνει το τρίποντο με 25-20 και 3-1.

Στο ασφυκτικά γεμάτο ΔΑΚ Μακροχωρίου βρέθηκαν μεταξύ άλλων ο υφυπουργός Οικονομικών κ. Αποστόλης Βεσυρόπουλος, ο Δήμαρχος Βέροιας κ. Κώστας Βοργιαζίδης, η αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Συρμούλα Τζήμα-Τόπη, ο πρόεδρος ΔΕΥΑ Βέροιας κ. Στέργιος Διαμάντης, 0 ο πρόεδρος ΚΕΠΑ Βέροιας κ. Θεόφιλος Κορωνάς και ο περιφερειακός σύμβουλος στον τομέα υγείας στην Ημαθία κ. Στέργιος Μουρτζίλας.

Τα σετ: 25-15, 22-25, 25-15, 25-20

Φίλιππος Βέροιας ( Σωκράτης Τζιουμάκας) : Στίγγας 12 (9/14, 3 μπλοκ), Ρεμπούτζιας, Τζιουμάκας 17 (16/26, 1 μπλοκ, 53%υπ., 33%αρ.), Παπάζογλου, Τσιάρας, Παπαδημητρίου 18 (16/30, 2 άσσοι, 51%υπ., 46%αρ.), Καρασαρλίδης, Τζελάτι 14 (10/20επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Μιχελάκης (λ. - 64%υπ., 43%αρ.), Ηλίας 3 (1/1, 2 μπλοκ), Ντίνας 10 (5/10, 5 μπλοκ), Στεφανίδης 1 (1/4, 75%υπ., 50%αρ.), Μπουτόπουλος (λ), Ιωαννίδης 2 (2/5)

Πήγασος (Κουτουνίδης): Γραμμενούδης, Χρηστινίδης, Γκούγκουρας, Αντύπας, Καϊλής, Φωτιάδης, Γκιουγκής(λ)/ Τσιράκης(λ), Χρηστάκος, Κομητούδης