Κέρδισε και τον Καμπανιακό

Με κεκτημένη ταχύτητα απ΄το πολύ καλό ξεκίνημα του Σαββάτου, που διακόπηκε απ΄το γενικό μπλάκ-άουτ, άλλη μία νίκη για τις γυναίκες του Ασκληπιού επί του Καμπανιακού στο Κλειστό της Κατσιμίδου.

Ο αγώνας που διακόπηκε το προηγούμενο Σάββατο λόγω προβλήματος ηλεκτροδότησης και ενώ ο Ασκληπιός προηγούνταν με 18-14 στο 1ο σετ, επαναλήφθηκε χτες ξεκινώντας απ΄το μηδέν.

Με την νίκη αυτή ο Ασκληπιός ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογία του ομίλου.
Το 1ο σετ ξεκίνησε καλά για τον Ασκληπιό που προηγήθηκε 6-3 με τον Καμπανιακό όμως να ροκανίζει την διαφορά φτάνοντας στο 10-10. Απ το σημείο αυτό οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 13-13. Στη συνέχεια ο Καμπανιακός πήρε προβάδισμα 2 πόντων 15-17 και 16-18. Με ένα σερί 1-3 η ομάδα της Θεσ/νίκης έκανε το 17-21. Η τρομακτική αντίδραση όμως του Ασκληπιού έφερε τα πάνω κάτω όπου με ένα σερί 8-1 πήρε το σετ 25-22.
Στο 2ο σετ ο Ασκληπιός μετά το αρχικό 3-3 άρχισε να ανοίγει την διαφορά 10-7 και 19-14 για να πάρει το σετ με 25-16.
Στο ξεκίνημα του 3ου σετ έγινε πραγματική μάχη και καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ μέχρι το 8-8. Με ένα ξέσπασμα ο Ασκληπιός κάνει το 13-8 και με ένα 7-2 στη συνέχεια κάνει το 20-10. Και ενώ φαινόταν ότι όλα έχουν τελειώσει ο Καμπανιακός με ένα δικό του σερί 2-10 κάνει το 22-20. Δεν είχε όμως συνέχεια με τον Ασκληπιό να παίρνει το σετ με 25-22.
Τα σετ 1ο 25-22, 2ο 25-16, 3ο 25-22

Διαιτητές Χλωρός Χ. Κατσιούλης Χ. Γραματεία: Παπαδήμα Μ.