Άλλη μια ήττα για τον Ασκληπιό

Ακόμη μια ήττα εκτός έδρας, με το ίδιο σκόρ 3-2, γνώρισαν οι γυναίκες του Ασκληπιού απο τον ΑΣΚ Λαγκαδά στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α2 γυναικών.

Ένας αγώνας που διεξήχθη υπό το βλέμμα του νέου προπονητή κ.Γεροβάιου ο οποίος ανέλαβε την Παρασκευή 14/12/2018 τις τύχες της γυναικείας ομάδας και σε ένα γήπεδο που επικρατούσαν πολικές συνθήκες (το οποίο και ανέφερε ο διαιτητής στις παρατηρήσεις του φύλλου αγώνα).

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ασκληπιός ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα και βρέθηκε στο 1ο σετ να κυνηγάει το σκορ 3-1, 5-2, 9-6. Σιγά σιγά όμως μάζεψε τη διαφορά 10-8, 12-12 και πήρε κεφάλι 14-16, 17-20 για να πάρει τελικά το σετ με 21-25 .

Στο 2ο σετ η ομάδα του Λαγκαδά πήρε προβάδισμα στο σκορ από την αρχή εκμεταλευόμενη το πολύ καλό σερβίς της και την πίεση στο φιλέ 3-1, 6-2, 12-8 και είχε ένα συνεχές προβάδισμα με 3-4 πόντους για να φτάσουμε στο 24-18 .Εκεί τα κορίτσια του Ασκληπιού πίεσαν στο σερβίς και εκμεταλευόμενες την χαλάρωση των αντιπάλων πλησίασαν στο 24-23 χωρίς όμως να καταφέρουν την ανατροπή και να χάσουν τελικά με 25-23.

Το 3ο και το 4ο σετ ήταν σχεδόν πανομοιότυπα.Στο 3ο ολική επικράτηση του Λαγκαδά με 25-13 και το 4ο ολική επικράτηση του Ασκληπιού με 9-25, για να φτάσουμε στη ρώσικη ρουλέτα του 5ου σετ (και κακού δαίμονα του Ασκληπιού).

Εκεί η ομάδα του Λαγκαδά ξεκίνησε καλύτερα 2-1 ,4-2, 8-5 ,10-8 για να πάρει τελικά το σετ και τη νίκη με 15-10.

ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ (Κναπεκ Γ.): Νερσέσοβα, Τσακιλτζή, Γκάνζαρη, Σέρτη, Αντωνίου, Δημητριάδου, Στεργίου, Δανα, Καραφωτάκη, Τούραλη, Σγουρομάλη, Μουράτι.

ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (Γεροβαιος): Βουλγαράκη, Γεωργοπούλου, Γεωργίου, Χατζηχριστοδούλου, Λαιου, Βογιατζόγλου, Σκέμπη, Αθανασοπούλου.