Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Ασκληπιό

Με νίκη ξεκίνησε τη νέα αγωνιστική περίοδο ο Ασκληπιός αφού επιβλήθηκε του ΕΟ Σταυρούπολης με σκορ 3-1σε έναν αγώνα για γερά νεύρα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι την τελευταία φάση.

Στο 1ο σετ η ομάδα του Ασκληπιού μπήκε πολύ μουδιασμένα και δεν κατάφερε να βρεί ρυθμό. Ήταν κοντά στο σκορ 8-8, 15-17 δεν είχε όμως το καθαρό μυαλό και τις σωστές επιλογές ώστε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και έτσι έχασε το σετ με 16-25.
Στο 2ο σετ παρότι ξεκίνησε άσχημα 1-5 βρήκε τις λύσεις και πολύ γρήγορα πέρασε μπροστά 15-6, 21-13 και πήρε τελικά το σετ με 25-21.
Στο 3ο οι δυο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Πάλεψαν για τον κάθε πόντο και έδωσαν πολλές μάχες. Ο Ασκληπιός είχε ένα μικρό προβάδισμα 5-3, 10-6, 16-15,20-18 το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος και πήρε το σετ με 25-22.
Στο 4ο σετ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ 3-5, 13-8, 18-19 χωρίς να μπορεί κανείς να προβλέψει την εξέλιξη. Πιο ψύχραιμος και τυχερός ο Ασκληπιός πήρε τελικά το σετ με 25-21 και έκανε το ξεκίνημα που ήθελε.
ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (Γεροβάιος):Βουλγαράκη, Γιόλα, Χατζηχριστοδούλου, Λάιου, Παναγιώτου, Καπέλου, Βογιατζόγλου, Παναγιώτου(λ), Ρούσου, Κοκαλιάρη, Μπουρλή, Σούλκο, Μπρουσιάκη, Ταρατόρα(λ).
ΕΟΣ(Ακριτίδης):Παπουλίδου, Κανονίδου, Βουγιουκλίδου, Καδίρη, Τζοβένου, Καλτσώνη, Κουτσούδη, Στεργίου, Παπαδοπούλου, Αναστασιάδη, Γκαγκάρη, Σταφυλίδου, Μίγκου, Νικολαίδη.