H Αντίκυρα στο πανεπαρχιακό των Παίδων

Πρωταθλητές ΕΣΠΕΚΕΛ αναδείχτηκαν οι παίδες της Αντίκυρας καθώς επικράτησαν στον μεγάλο τελικό 3-2 της Φθίας.

Σε ένα αγώνα ισάξιο ενός τελικού η Αντίκυρα πήρε μεγάλη νίκη απέναντι σε μια Φθία που έδειξε να το θέλει πάρα πολύ και να παλεύει όλο τον αγώνα με πρωταγωνιστική τον Θεοδόση Γαληρόπουλο.

Η Φθία προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 10-1, η ομάδα της Λαμίας κράτησε το προβάδισμα εύκολα με λίγα λάθη και πολύ οργανωμένο παιχνίδι (13-4, 16-10, 19-15, 23-18) και κατέκτησε το σετ 25-22.

Στο δεύτερο σετ η Αντίκυρα αντέδρασε και προηγήθηκε με 9 πόντους και με πρωταγωνιστή τον πασαδόρο τους Νοικοκύρη πήραν το σετ 25-18 κι έκαναν το 1-1.

Στη συνέχεια η Αντίκυρα διατήρησε τον καλό ρυθμό  και κατέκτησε το 3ο σετ 25-19.

Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη πόντο-πόντο με μικρές ανατροπές κατά περιόδους. Με σταθερά καλό σερβίς, ικανοποιητική υποδοχή από τον Σ. Παππή και πολύ καλή απόδοση στην επίθεση από τον Γαληρόπουλο η Φθία επικράτησε της Αντίκυρας 26-24 μετά από ανατροπή από το 17-21 και 20-22.

Στο τάι μπρέικ η Αντίκυρα μπήκε αρκετά δυνατά και προηγήθηκε 0-2, 2-6, 4-8, 8-12, 9-13 και 10-14, σε αυτό το σημείο ο Μακρής χάρη στο σερβίς του και με ατομικό μπλοκ του Ράπτη και τελειωμένες επιθέσεις από τον Γαληρόπουλο, η Φθία ισοφάρισε 14-14. Η Αντίκυρα έκανε το 14-15 και ο διαιτητής σφυρίζοντας επαφή στο φιλέ για τον οποίο διαμαρτυρήθηκε η Φθία, έστειλε την Αντίκυρα στη Θεσσαλονίκη για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Θεοδόσης Γαληρόπουλος που σημείωσε 36 πόντους με πολύ καλό αμυντικό και επιθετικό παιχνίδι.

Φθία Λαμίας (Χρ. Μακρής): Μακρής, Κωσταράς, Πασσάς, Παππής Σ., Τσαντιάλης, Καραπατής Α., Θωμάς, Καραπατής Γ., Παππής Κ., Ράπτης, Γαληρόπουλος, Αλεξόπουλος, Τρούμπουλος

ΓΣ Αντίκυρας: Λαμπρόπουλος, Χασπάλλα, Βαρκούτας, Κουμπόγιαννος, Οικονόμου, Ζηλιαναίος, Σωτηρίου, Δημόπουλος, Νοικοκύρης, Παπαδημητρόπουλος.