Ο Παναθηναϊκός πρωταθλητής εφήβων κερδίζοντας το μεγάλο του αντίπαλο

Μια νίκη θέλει ακόμα ο Παναθηναϊκός για να στεφθεί και τυπικά πρωταθλητής εφήβων καθώς σήεμρα πήρε το ντέρμπι με τον Ηρακλή επικρατώντας 3-2 σετ σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι.

Στο κλειστό της Μίκρας που ήταν γεμάτο κόσμο ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ηρακλή και μαζί και το τρόπαιο για τρίτη φορά στην ιστορία του.
Παρά τους 46 πόντους του καταπληκτικού Μούχλια ο Ηρακλής δε μπόρεσε να λυγίσει τον Παναθηναϊκό που με Ράπτη και Ανδρεόπουλο έφτασαν στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Με 28 πόντους ο Ράπτης και 17 ο Ανδρεόπουλος πρωταγωνίστησαν στον αγώνα για τους πράσινους.
Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός έπαιξε δυνατά, ήταν αποτελεσματικός και πήρε το σετ.
Ο Ηρακλής με τον Μούχλια στο σερβίς να κάνει ένα καταπληκτικό σερί από 5-1 σε 16-1 και 3 άσους έβγαλε εκτός τον Παναθηναϊκό ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.
Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παιχνίδι έγινε μάχη στον πόντο για να πάρει το σετ τελικά η ομάδα της Αθήνας και να κάνει το 2-1.
Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής μετά το 15-10 γύρισε το παιχνίδι σταδιακά με πρωταγωνιστή ξανά το Μούχλια για να πάει το παιχνίδι πόντο-πόντο και τελικά να ισοφαρίσει σε 2-2 κατακτώντας το σετ αφού ξέφυγε ιδανικά στο τέλος για οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Εδώ ο Ηρακλής έκανε τα πάντα για να περάσει μπροστά αλλά ο Ράπτης και Ανδρεόπουλος είχαν άλλη άποψη. Με άσο ο Ράπτης έκανε το 9-4 στο 11-10 πλησίασε ξανά ο Ηρακλής αλλά ο ΠΑΟ με Ράπτη ξανά και ψυχή έκανε το 15-12 μετά από λάθος επίθεση του Μούχλια.

IMG 4766

Τα σετ: 3-2 (25-19. 15-25, 25-23, 20-25, 15-12)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μαρκάκης): Παλαιολόγος 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ.), Ανδρεόπουλος 17 (14/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Ράπτης 28 (23/57 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 30% υπ.), Αυλωνίτη 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Φιλιππακόπουλος 7 (3/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σταμπούλογλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) /Κουτσομύτης (λ, 29% υπ.), Τάτσης. Σερεμέτης, Λαμπαδάρης, Πολυχρονόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Μπαμπαλιούτας): Μούχλιας 46 (37/71 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 13 (11/20 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ.), Καλαϊτζίδης 3 (3/10 επ., 36% υπ.), Κεσεσίδης 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κονιόρδος 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Στεφανίδης 4 (4/5 επ.) / Κωστακόγλου (λ, 22% υπ.), Νικολαΐδης (43% υπ.), Καραμάνης.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

Ηρακλής Πετ. 2015 - Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (25-17, 25-22, 21-25, 25-14), Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.
Παναθηναϊκός ΑΟ - Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-11, 25-20, 25-21), Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς.

Σάββατο 23 Μαρτίου - 2η αγωνιστική

Παναθηναϊκός ΑΟ - Ηρακλής Πετ. 2015 3-2 (25-19. 15-25, 25-23, 20-25, 15-12), Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης.
20.00: Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός ΣΦΠ, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσιούλα.