Τρίτη θέση για τον Ηρακλή στο πανελλήνιο Κ21 των ανδρών

Ο Ηρακλής κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα τελικά του πανελλήνιου πρωταθλήματος Κ21 ανδρών 2019-2020 που διεξήχθη στο κλειστό του Μίλωνα κεκλεισμένων των θυρών λόγω covid-19.

Ο Ηρακλής αν και βρέθηκε πίσω στα δύο πρώτα σετ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να τα κερδίσει, ενώ το τρίτο σετ ήταν ευκολότερο για την ομάδα του "γηραιού".

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, έγιναν οι απονομές, ενώ βραβεύθηκαν για τις επιδόσεις τους ο Ρουσόπουλος ως καλύτερος πασαδόρος, ο Σωνάκης καλύτερο λίμπερο, οι Παλαιολόγος και Τζουγκαράκης καλύτεροι κεντρικοί, ο Παλαιολόγος καλύτερος σέρβερ και ο Χανδρινός καλύτερος επιθετικός. MVP της διοργάνωσης ανακυρήχθηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης.

Στο πρώτο σετ ο Άρης αιφνιδίασε τον Ηρακλή καθώς βρισκόταν μπροστά στο σκορ για μεγάλο διάστημα. Ξεκίνησε με λάθος σερβίς του Στεφανίδη, ενώ ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 8-8 που ισοφάρισε με άσο ο Κεσεσίδης. Στο 9-8 ο Άρης πήρε τάιμ άουτ. Διδοχικά λάθη και από τις δύο ομάδες έφεραν το σκορ στο 14-10, σημείο που πήρε άλλο ένα τάιμ άουτ ο Άρης. Με πρωταγωνιστές τους Βαρβεσιώτη και Τζουγκαράκη, ο Ηρακλής πέρασε μπροστά σε απόσταση ασφαλείας στο 20-12. Επίθεση του Τέλιου και λάθος του Καλαϊτζίδη μείωσαν σε 21-14, αλλά ο Άρης δεν κατάφερε να συνεχίσει την πίεση και να κάνει κάτι καλύτερο. Το σετ έληξε με 25-15 με πόντο του Βαρβεσιώτη.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε και πάλι με τον Άρη να προηγείται, ενώ Βαρβεσιώτης και Τζουγκαράκης προσπαθούσαν να μειώσουν. Στο 9-14 και μετά από μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Βαρβεσιώτη, ο Ηρακλής παίρνει τάιμ άουτ. Διαδοχικοί πόντοι του Βαρβεσιώτη από τον Ηρακλή και του Τέλιου από τον Άρη, φέρνουν τις δύο ομάδες στο 13-17, ενώ το επόμενο τάιμ άουτ έρχεται για τον Άρη στο 17-8 και μετά από λάθος του Σαλταφερίδη. Ο Κεσούδης ισοφάρισε στο 18-18, ενώ οι ισοφαρίσεις συνεχίστηκαν μέχρι την ισοφάριση από τον Φραγκουλίδη στο 23-23. Δύο συνεχόμενες επιθέσεις του Βαρβεσιώτη, έδωσαν το σετ στον Ηρακλή με 25-23.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με πόντο του Τέλιου, ενώ Σαλταφερίδης και λάθη από τον Ηρακλή έδωσαν το προβάδισμα στον Άρη μέχρι την ισοφάριση στο 4-4. Η συνέχεια ήταν υπόθεση του Ηρακλή και στο 6-4 (που ήρθε από πλασέ του Καλαϊτζίδη), ο Άρης πήρε ακόμα ένα τάιμ άουτ. Με πόντους από Τέλιο, Φραγκουλίδη και Σαλταφερίδη, ο Άρης ισοφάρισε στο 9-9 για λίγο, αφού ο Ηρακλής πέρασε και πάλι μπροστά. Ενώ ο Άρης άρχισε πάλι να ανεβαίνει για  λίγο, ο Ηρακλής πήρε τάιμ άουτ στο 18-14 και στη συνέχεια κράτησε τη διαφορά στους 3 πόντους. Ο Άρης με Σαλταφερίδη, έκανε προσπάθεια να πλησιάσει στο σκορ, αλλά ο Ηρακλής πρόλαβε και πήρε το σετ με 25-22 με πόντο του Βαρβεσιώτη και κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο.

Τα σετ: (25-15, 25-23,25-22)

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Αντώνης Μαυρίδης): Κεσούδης 10 (10/21επ., 83% υπ.), Καλαϊτζίδης 4 (4/17επ., 35% υπ.), Βαρβεσιώτης 19 (1 άσσο, 17/32επ., 1 μπλοκ), Κεσεσίδης 10 (2 άσσοι, 6/10επ., 2 μπλοκ), Τζουγκαράκης 13 (6/11επ., 7 μπλοκ), Στεφανίδης 2 (1 άσσος, 1/3επ.) / Κωστακόγλου (λ, 56% υπ.), Καραμάνης (λ), Κονιόρδος, Χιζάρης.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Άγγελος Αγγελής): Σαλταφερίδης 10 (9/30 επ., 1 άσσος, 60% υπ.), Φραγκουλίδης 9 (8/16επ., 1 μπλοκ, 35 % υπ.), Τέλιος 19 (18/35επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκης 4 (2/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσο), Γεωργίου 2 (1 άσσο, 1/3επ.), Παπαδόπουλος 3 (1/5επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Κάλφας (λ, 33% υπ.), Πετίκας (λ), Μάντζιος.