Τα φαβορί άρχισαν να ξεχωρίζουν στα Κοριτσιών Κ18 Εκτός Συναγωνισμού 3 ΕΣΠΑΑΑ

Αγωνιστική νούμερο 2 για την κατηγορία κοριτσιών Κ18 εκτός συναγωνισμού 3 και με μοναδική εξαίρεση ένα παιχνίδι όλα τα υπόλοιπα κρίθηκαν στα τρία σετ.

Ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" στον πρώτο όμιλο, η Δάφνη Αγ. Δημητρίου και οι Νέοι Βύρωνος στον τρίτο και το Κολλέγιο Νρερή στον τέταρτο όμιλο άρχισαν να ξεχωρίζουν και να χρίζονται από νωρίς φαβορί.

Μέρα φιλοξενούμενων ήταν σε μεγάλο βαθμό για τον Α όμιλο. Η ΑΠΕΣ Καπανδριτίου έκανε το πρώτο ρεπό ενώ ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" έκανε το δύο στα δύο. Με τη νίκη 0-3 στην έδρα του Αγίου Στεφάνου η ομάδα του Φοίβου έφτασε τους 6 βαθμούς και άφησε υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας. Εκτός έδρας νίκη και για την Δεξαμενή Μεταμόρφωσης που επιβλήθηκε 0-3 του ΑΟ Διονύσου. Η μόνη ομάδα που διαφύλαξε την έδρα της ήταν ο ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' που μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι με τις ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες πήρε τη νίκη με 3-0.

Δεύτερη νίκη για τον ΖΑΟΝ, στον Β όμιλο, που με 0-3 επικράτησε του ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 4 και έφτασε τους 5 βαθμούς. Από την άλλη, Παναθηναϊκός και ΑΣΠΕ "Θέτις" 4 σημείωσαν τις πρώτες τους νίκες απέναντι σε Ίωνες με 0-3 και ΓΣ Κηφισιάς "Ο Ηρακλής" με 3-1 αντίστοιχα και πλέον ισοβαθμούν στους 4 βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές.

Στον Γ όμιλο δύο είναι οι ομάδες που παραμένουν αήττητες και χωρίς καμία απώλεια βαθμών. Οι Νέοι Βύρωνος έχοντας πολύ καλή απόδοση επικράτησαν με 0-3 στην έδρα του ΑΣ Παπάγου και συνεχίζουν το πρωτάθλημα χωρίς καμία απώλεια σετ. Τα ίδια δεδομένα ισχύουν και για τις κοπέλες της Δάφνης Αγ. Δημητρίου που παίζοντας εξαιρετικά έφτασαν στο 3-0 απέναντι στον "Ηρακλή" Αγίου Δημητρίου. Νίκη σημείωσε και η ΑΣΠΕ "Θέτις" 5 με αντίπαλο την ΑΕ Γκράβας. Οι γηπεδούχες έκαναν την πρώτη τους νίκη για φέτος και συνεχίζουν το πρωτάθλημα με αισιοδοξία.

Στον Δ όμιλο το Κολλέγιο Ντερή εκμεταλλεύτηκε το ρεπό τις Θέτιδας και με τη νίκη επί του ΕΑΟ Σπάτων με 3-0 έφτασε τους 6 βαθμούς και έπιασε κορυφή. Εύκολη εκτός έδρας νίκη έκανε η ΑΕ Αγίας Παρασκευής κόντρα στον ΑΣ Σπάτων "Γαία" έχοντας την κυριαρχία του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος. Κάτι παρόμοιο συνέβη και στη νίκη του Μαρκόπουλου στην έδρα του ΓΣ Γλυκών Νερών. Μπορεί στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες να έβαλαν δύσκολα στο Μαρκόπουλο αλλά η συνέχεια του αγώνα δεν ήταν αντίστοιχη με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 0-3 χωρίς πρόβλημα για τις φιλοξενούμενες.