Φοίβος & Δάφνη Αγ. Δημητρίου στην κορυφή των Κοριτσιών Κ18 εκτός Συναγωνισμού 3 ΕΣΠΑΑΑ

Προβάδισμα τεσσάρων βαθμών απέκτησε στον Α’ όμιλο ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" μετά τη νίκη με 3-0 επί του ΑΣΟΧ ''Φοίβος''.

Οι γηπεδούχες έκαναν καλό παιχνίδι και κατέκτησαν τα πρώτα δύο σετ με άνεση. Στο τρίτο σετ ο ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' βελτιώθηκε και το διεκδίκησε αλλά το τελικό 26-24 έδωσε τη νίκη στις γηπεδούχες. Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης ακολουθεί στη βαθμολογία παρά το χαμένο βαθμό από τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου προηγήθηκε στα σετ με 0-2 αλλά οι γηπεδούχες έφτασαν στην ανατροπή και πήραν τη νίκη με 3-2.

Χωρίς απώλειες βαθμών συνέχισαν οι τρεις πρωτοπόροι στον Β’ όμιλο. Ο ΖΑΟΝ κάνοντας καλή εμφάνιση επικράτησε των Ιώνων με 3-0 χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Εξίσου καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η ΑΣΠΕ "Θέτις" 4 στην έδρα της Σχολής Μωραΐτη. Οι φιλοξενούμενες πήραν τη νίκη με σχετική άνεση και με το 0-3 έφτασαν στους 7 βαθμούς σε 3 αγώνες. Στους 5 βαθμούς έφτασε η ομάδα του ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 4 επικρατώντας του Ηρακλή Κηφισιάς με 0-3. οι γηπεδούχες παρά την καλή εμφάνιση στο πρώτο και το τρίτο σετ δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι περισσότερο από αυτό το παιχνίδι.

Στον Γ’ όμιλο η Δάφνη Αγίου Δημητρίου εκμεταλλεύτηκε απόλυτα το ρεπό των Νέων Βύρωνος και βρέθηκε μόνη πρώτη. Στη “μάχη” του Αγίου Δημητρίου η Δάφνη επικράτησε του Απόλλωνα με 0-3 με αποκορύφωμα το εντυπωσιακό πρώτο σετ που τελείωσε 7-25. Σημαντική νίκη και για την ΑΣΠΕ "Θέτις" 5 στην έδρα του Ηρακλής Αγίου Δημητρίου. Η Θέτιδα πήρε τη νίκη με 0-3 και είναι πλέον ισόβαθμη με τους Νέους Βύρωνος με 6 βαθμούς. Τέλος, νίκη για την ΑΕ Γκράβας κόντρα στον ΑΣ Παπάγου με 3-1. οι γηπεδούχες είχαν ένα ολοκληρωτικό “blackout” στο τρίτο σετ το οποίο έχασαν με 3-25 αλλά ακόμα και έτσι έφτασαν στη νίκη και το καθαρό τρίποντο.

Πρώτη ήττα φέτος για το Κολλέγιο Ντερή στον Δ’ όμιλο. Το Μαρκόπουλο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 3-2 επί του Ντερή και πλησίασε βαθμολογικά την πρωτοπόρο ομάδα. Δεύτερη νίκη για την ΑΣΠΕ "Θέτις" που με εξαιρετική παρουσία στο παιχνίδι με τον ΓΣ Γλυκών Νερών έφτασε στο 3-0 και έχοντας κάνει ήδη ένα ρεπό δεν έχει ακόμα κάποιο χαμένο βαθμό. Πρώτη νίκη για τον ΑΣ Σπάτων "Γαία". Ο ΕΑΟ Σπάτων δεν κατάφερε ούτε σε αυτή την αγωνιστική να γνωρίσει τη νίκη αφού οι φιλοξενούμενες με σταθερή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έφτασαν στο τελικό 1-3.