Final four K18: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Πήγασος

Το πρωτάθλημα Ελλάδας στη κατηγορία των παίδων κατέκτησε ο Πήγασος Πολίχνης, ο οποίος επικράτησε με 3-2 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο κλειστό γυμναστήριο Νέας Ερυθραίας.
Είναι το δεύτερος τίτλος στην ιστορία του Πήγασου Πολίχνης στους παίδες, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κάνει το double στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα, καθώς κατέκτησε και το τρόπαιο στους εφήβους. Με τη κατάκτηση του πρωταθλήματος παίδων ολοκληρώνεται μία ιστορική σεζόν για τον Πήγασο Πολίχνης, καθώς πήρε το πρωτάθλημα στη Pre League ανδρών και μαζί την άνοδο στη Volley League και τα πρωταθλήματα Ελλάδας σε παίδες και έφηβους.

Στο πρώτο σετ το 5-5 έγινε 10-6 για τον Πήγασο, η διαφορά παρέμενε σταθερά στο +4 και σταδιακά μεγάλωνε για το 25-18 και το 1-0 σετ.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με το 10-10 να γίνεται 16-11 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, για το 25-17 και το 2-0 σετ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν παράτησε το παιχνίδι και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-13 στο τρίτο σετ, κατάφερε να περάσει μπροστά με 19-22. Ο Πήγασος ισοφάρισε σε 23-23 αλλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης στο τρίτο της σετ μπολ (23-24, 24-25, 25-26) έκανε το 25-27 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός ξέφυγε στα μισά του με 9-12, κράτησε την διαφορά μέχρι το τέλος και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με 21-25.

Συναρπαστικό ήταν το πέμπτο σετ, με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να ξεκινάει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς προηγήθηκε με 7-0. Ο Πήγασος Πολίχνης όμως έβγαλε πάθος και με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τέλιο σε επίθεση και μπλοκ μείωσε σε 5-8. Με άσσο του Παναγιώτη Αναστάση η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-8 και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Αν και ο Εθνικός ισοφάρισε σε 13-13, ο Πήγασος Πολίχνης πήρε δύο συνεχόμενους πόντους και τελείωσε την αναμέτρηση με 15-13, κατακτώντας και το πρωτάθλημα Ελλάδας στους παίδες.

«Αν και βρεθήκαμε μπροστά με 2-0 σετ, ρίξαμε τον ρυθμό μας και ο Εθνικός μας πλησίασε. Στο τάι μπρέικ ενώ βρεθήκαμε να χάνουμε με 7-0 δείξαμε χαρακτήρα, τα παιδιά πίστεψαν στον εαυτό τους, εγώ σε αυτά και κάναμε αυτή την μεγάλη ανατροπή. Αυτό που τους είπα είναι ότι παίζω και εγώ μαζί τους στην υποδοχή, στην άμυνα και πως ξέρω τι μπορούν να κάνουν, αρκεί να το αποδείξουν στο γήπεδο και αυτό έκαναν. Είναι μία εξαιρετική χρονιά για τον σύλλογο. Πρωτάθλημα και άνοδο στους άνδρες, πρωτάθλημα στους έφηβους και στους παίδες. Παιδιά υπάρχουν αλλά θέλει υπομονή και δουλειά στο γήπεδο για να πιστέψουν στον εαυτό τους και να συνεχίσουν αυτό το όμορφο άθλημα. Το αφιερώνω αυτό το πρωτάθλημα σε όλους όσοι μας στήριξαν σε αυτό το ταξίδι, στον σύλλογο που είναι πάντα δίπλα μας και στον Οδυσσέα Τσιράκη που ήμασταν μαζί σε όλα τα επίπεδα» δήλωσε εμφανώς συγκινημένος ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Κώστας Μαζιώτης.

Διαιτητές: Νικάκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 25-17, 25-27, 21-25, 15-13) σε 123'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Μαζιώτης): Σαββίδης, Σεμερτζίδης, Παναγιώτου, Τέλιος, Αδαμίδης, Στεφανίδης / Μπαλούκας (λ), Μπαρλής (λ), Αυγερινίδης, Σδραυκάκης, Πετρίδης.
ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ (Ανδραβίζος): Κεσκίνης, Μιχαηλίδης, Παπάζογλου, Σαλαμπάσης, Σουσουρίδης, Κοντοστάθης / Γκοτσίδης (λ).

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 11 Ιουνίου 2022

ΑΟ Ιωνικός - ΜΓΣ Εθνικός 1-3 (27-25, 22-25, 17-25, 22-25)

Πήγασος Πολίχνης - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2 (25-10, 25-21, 25-27, 20-25, 15-11)

Κυριακή 12 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός - Πήγασος Πολίχνης 1-3 (25-16, 24-26, 21-25, 14-25)

ΜΓΣ Εθνικός - ΑΣ Πανερυθραϊκός 2-3 (25-27, 19-25, 25-23, 25-22, 14-16)

Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022
Πήγασος Πολίχνης - ΜΓΣ Εθνικός 3-2 (25-18, 25-17, 25-27, 21-25, 15-13)

14.00: ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΟ Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου