EURO :Ελλάδα και Μαυροβούνιο κοντράρονται για τη πρώτη θέση (16/05, 21.00 COSMOTE SPORT 9)

Παίζοντας με την β’ του ομάδα το Μαυροβούνιο επικράτησε το Σάββατο στο «Verde Sport Complex» της Ποντγκόριτσα με 3-0 (25-14, 25-20, 25-16) της Γεωργίας στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του β’ προκριματικού γύρου του F’ ομίλου του Eurovolley 2021.
Την Κυριακή στο τελευταίο ματς του ομίλου οι Μαυροβούνιοι αντιμετωπίζουν την Ελλάδα (21.00, Cosmo Sport 9), ενώ η Γεωργία σε ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα θα παίξει με το Αζερμπαϊτζάν.

Στο α’ σετ του αγώνα οι Μαυροβούνιοι δεν συνάντησαν την παραμικρή αντίσταση από τους άπειρους Γεωργιανούς και με απόλυτη κυριαρχία σε επίθεση και σερβίς, παίρνοντας εξ αρχής μεγάλη διαφορά στο σκορ, έφτασαν εύκολα στο 25-14, 1-0 σετ. Ενδεικτικό είναι πως από τους 14 πόντους των Γεωργιανών οι μισοί προήλθαν από λάθη των γηπεδούχων.

Το β’ σετ είχε περισσότερη κόντρα με την ουραγό ομάδα του ομίλου, να ανεβάζει την απόδοσή της επιθετικά και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων της να μην αφήνει τους Μαυροβούνιους να ξεφύγουν 12-12, 18-18. Ο Πόποβιτς ωστόσο, έδωσε με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο έναν αέρα διαφοράς 21-18 για την ομάδα του Μπάσιτς που έστω και δύσκολα με τον άσο του Ράντονιτς ζευγάρωσε τελικά με 25-20 τα κερδισμένα της σετ.
Mε πρωταγωνιστή τον πρώην διαγώνιο της Νίκης Αιγινίου (2017-2018),  Μπόγιαν Στρουγκαρ, το Μαυροβούνιο πήρε από νωρίς κεφάλι στο γ’ σετ 10-7. Με όπλο του την επίθεση αλλά και λάθη των άπειρων Γεωργιανών, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 19-13 και χωρίς να απειληθούν στη συνέχεια έφτασαν με 25-16 και 3-0 στην 5η τους νίκη στα προκριματικά των ομίλων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ο διεθνής Μαυροβούνιος πρώην κεντρικός της Ορεστιάδας, Μπλάζο Μίλιτς, που μπήκε αλλαγή στο β’ σετ και τελείωσε ως βασικός το ματς, δήλωσε μετά το ματς: «Από τη στιγμή που προκριθήκαμε στα τελικά, για μας ήταν ένα εύκολο ματς, με τους 6 βασικούς μας παίκτες να είναι εκτός για να ξεκουραστούν, ενόψει του τελευταίου αγώνα με την Ελλάδα».

Από την πλευρά του ο ακραίος της Γεωργίας Νταβίτι Τσατσούα, δήλωσε πως η ομάδα του θα επιδιώξει την πρώτη της νίκη κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν: «Μετά το α’ σετ ανεβάσαμε την απόδοσή μας και προσπαθήσαμε να κοντράρουμε έναν πολύ καλό αντίπαλο, παίζοντας το παιχνίδι μας. Είμαστε μια άπειρη ομάδα και χρειαζόμαστε τέτοια παιχνίδια στα πόδια μας. Αλλά αύριο θα προσπαθήσουμε να παίξουμε ακόμη καλύτερα και να κυνηγήσουμε την πρώτη μας νίκη απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν».

Πάει για το αήττητο φινάλε με Μαυροβούνιο

Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκρισή της για δεύτερη συνεχόμενη φορά στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική ανδρών αντιμετωπίζει την Κυριακή 16 Μαΐου στην Ποντγκόριτσα (21.00, Cosmote Sport 9) το Μαυροβούνιο, σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει την πρωτιά του ομίλου στο φινάλε του β’ προκριματικού γύρου του F’ ομίλου της διοργάνωσης.

Οι δύο γνώριμες ομάδες, που αμφότερες έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στην τελική φάση του Eyrovolley, θα κυνηγήσουν τη νίκη γοήτρου για την πρώτη θέση στον όμιλο και θα τα δώσουν όλα στο “Verde Sport Complex” της Ποντγκόριτσα, ώστε να ρίξουν την αυλαία των προκριματικών με τον καλύτερο τρόπο.
Στόχος της «γαλανόλευκης» να ολοκληρώσει με «6 στα 6» πρώτη και αήττητη τις υποχρεώσεις της, ενώ η «οικοδέσποινα» θα επιδιώξει να πάρει μία άτυπη ρεβάνς, για την πρόσφατη ήττα της στην Τιφλίδα.

Από το 2010 μέχρι σήμερα, η Εθνική μας έχει βρεθεί αντιμέτωπη με το Μαυροβούνιο 11 φορές σε επίσημα και φιλικά παιχνίδια που έχουν δώσει οι δύο ομάδες.  Η «γαλανόλευκη»  έχει κερδίσει σε 5 αναμετρήσεις (3 επίσημα-2 φιλικά), ενώ οι Μαυροβούνιοι μετράνε 6 νίκες (4 επίσημα-2 φιλικά).

Αναλυτικά η προϊστορία των αγώνων της Ελλάδας με το Μαυροβούνιο

15/5/2010 φιλικό στο Ρέντη ήττα με 3-1 (25-16, 25-16, 18-25, 25-21)
16/5/2010 φιλικό στο Ρέντη νίκη με 3-1 (20-25, 25-21, 25-14, 25-23)
7/9/2012 προκριματικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στα Τρίκαλα ήττα με 3-0 (32-30, 25-21, 25-20)
14/9/2012 προκριματικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος όμιλος στη Φινλανδία νίκη με 3-2 (25-20, 25-18, 32-34, 22-25, 15-11)
5/7/2014 Ευρωπαϊκό Λιγκ 7η αγωνιστική στο Μαυροβούνιο ήττα με 3-0 (25-20, 25-18, 29-27)
6/7/2014 Ευρωπαϊκό Λιγκ 8η αγωνιστική στο Μαυροβούνιο νίκη με 3-1 (19-25, 25-19, 26-24, 25-23)
23/7/2014 Ευρωπαϊκό Λιγκ 1ος τελικός Εύοσμος ήττα με 3-2 (25-18, 22-25, 19-25, 25-23, 15-06)
26/7/2014 Ευρωπαϊκό Λιγκ 2ος τελικός ήττα με 3-1 (22-25, 25-18, 25-18, 25-21)
26/8/2019 φιλικό στο Μαυροβούνιο νίκη με 3-1 (26-24, 21-25, 25-19, 30-28)
27/8/2019 φιλικό στο Μαυροβούνιο ήττα με 3-2 (25-21, 15-25, 25-17, 21-25, 19-17)
8/05/2021 προκριματικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος όμιλος στην Τιφλίδα νίκη με 3-2 2-3 (17-25, 25-20, 25-19, 23-25, 16-14)

Δηλώσεις

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Προπονητής Ελλάδας):
«Για εμάς είναι ένα ακόμη παιχνίδι που θα παλέψουμε για τη νίκη. Αυτή είναι η φιλοσοφία μας στην Εθνική εδώ και 3 χρόνια και έτσι συνεχίζουμε…».

Μπλάζο Μίλιτς (Κεντρικός Μαυροβουνίου): «Σήμερα αφήσαμε 6 αθλητές από την πρώτη ομάδα να ξεκουραστούν για να τα δώσουμε όλα στο αυριανό ματς απέναντι στην Ελλάδα, που θα κρίνει και την 1η θέση του ομίλου. Ξέρουμε πως η ελληνική ομάδα έχει πολύ καλούς παίκτες και περιμένουμε να γίνει ένα πραγματικό ντέρμπι. Χαίρομαι πολύ για την πρόκριση των δύο ομάδων, αφού πραγματικά το αξίζανε να παίξουν στα τελικά του Euro. Αλλά αύριο εύχομαι να κερδίσει η ομάδα μου και να δώσουμε χαρά και όμορφο θέαμα στους συμπατριώτες μας, που δεν έχουν τη δυνατότητα να δουν τους αγώνες από κοντά».

Διαιτητές: Στόιτσα, Ιβάνοφ.

1ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 14-25
2ο σετ: 7-8, 16-14, 18-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 16-25

*Οι πόντοι της Γεωργίας προήλθαν από 1 άσσο, 24 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Μαυροβουνίου προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 20-25, 16-25)