Ισόπαλο το δεύτερο φιλικό με την Τσεχία

Υποσχέσεις για μία καλή παρουσία στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος άφησε η εμφάνιση της Εθνικής στο τελευταίο της παιχνίδι προετοιμασίας απέναντι στην Τσεχία, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 (23-25, 25-23, 25-21, 21-25) σετ στην Οστράβα.

Η γαλανόλευκη παρουσιάστηκε για ακόμα μία φορά ιδιαίτερα μαχητική, με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να κυνηγούν όλες τις μπάλες. Σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι οι Έλληνες διεθνείς ήταν πιο «φρέσκοι», υπέπεσαν σε λιγότερα λάθη, ενώ ήταν και αποτελεσματικοί πάνω στο φιλέ έχοντας 10 μπλοκ.

Πλέον η Εθνική μετράει αντίστροφα για το πρώτο σερβίς στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κόντρα στην Ουκρανία, την Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου στις 15:30. Η αποστολή θα αναχωρήσει αύριο το πρωί για την Κρακοβία (09:30) ενώ το απόγευμα θα προπονηθεί για πρώτη φορά επί πολωνικού εδάφους. Η τελευταία προπόνηση της γαλανόλευκης θα διεξαχθεί το πρωί της Τετάρτης 31 Αυγούστου στις 10:00.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Εθνική

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το πρώτο σετ του αγώνα με την Ελλάδα να ξεκινά καλύτερα. Με «αιχμή του δόρατος» τον Μούχλια και πιεστικό σερβίς προηγήθηκε 4-2.
Η γαλανόλευκη συνέχισε εντυπωσιακά δυνάμωσε και στο μπλοκ και με Πετρέα , Πρωτοψάλτη έφτασε στο +4 (11-7). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση  μείωσαν 11-9 με τον Ζίγισεκ, όμως και πάλι η Εθνική με επίθεση του Παπαλεξίου και άσο του Κασαμπαλή πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 13-9.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με διαδοχικούς πόντους ισοφάρισαν 17-17, όμως οι Έλληνες διεθνείς ανέβασαν στροφές και μπήκαν ξανά σε «θέση οδηγού» 21-20 με τον Ανδρεόπουλο να παίρνει κρίσιμο side out.
Ο Πετρέας με κερδισμένο μπλοκ άουτ μετά από εξαιρετική αμυντική προσπάθεια των Κοκκινάκη και Πρωτοψάλτη διαμόρφωσε το 22-20, ενώ ο αρχηγός έδωσε και διπλό σετ μπολ στην Εθνική 24-22. Οι Τσέχοι έσβησαν το πρώτο, όμως η Εθνική το κατέκτησε 25-23 μετά από λάθος σερβίς από τον Γκαλάμποφ.

Με το… ίδιο νόμισμα οι Τσέχοι στο δεύτερο σετ

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν χέρι- χέρι μέχρι το 5-5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν την Εθνική, «έσπασαν μπάλες» στο φιλέ και με κόντρα επιθέσεις από Χαντράβα και Λίσεκ προηγήθηκαν 11-7.
Η Εθνική έβγαλε πείσμα στο γήπεδο και με άσο του Παπαλεξίου μείωσε 13-11. Οι Τσεχία πήρε ξανά τα «ηνία» του σετ και με «όπλο» το μπλοκ προηγήθηκε 18-14.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος  έριξε στο παιχνίδι τον Ραφαήλ Κουμεντάκη στο παιχνίδι στη θέση του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου, με τον έμπειρο ακραίο να … τρυπάει το μπλοκ των Τσέχων και να μειώνει 19-17.  Στη συνέχεια ο Ράπτης πέρασε για το σερβίς, χάλασε την υποδοχή των «κόκκινών» και η Εθνική έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 22-21.

Η Εθνική προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως οι γηπεδούχοι με πλασέ του Φίνγκερ έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 24-22. Ο Μούχλιας κράτησε «ζωντανή» την ομάδα μειώνοντας 24-23, όμως ο Χαντράβα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκλεισε το σετ 25-23.

Με «όπλο» το μπλοκ το 2-1 η Τσεχία

Στο τρίτο σετ η Εθνική ξεκίνησε καλά, πίεσε στο σερβίς και  προηγήθηκε 6-4. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν  την απόδοσή τους «έσπασαν» μπάλες στο φιλέ και εκμεταλλευόμενοι  και κάποια λάθη προσπέρασαν 12-8.

Η Εθνική αντέδρασε και με μπλοκ του Πετρέα και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη μείωσε 16-15. Μετά από φάση διαρκείας ο Μπάρτος διαμόρφωσε το 19-16 δίνοντας πολύτιμο προβάδισμα στην ομάδα του σε καθοριστικό σημείο του σετ. Η γαλανόλευκη παρά την μαχητικότητα και δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με την Τσεχία να κατακτά το σετ 25-21.

«Γαλανόλευκη» ισοφάριση

Στο τρίτο σετ η Εθνική ξεκίνησε με τον Νίκο Ζουπάνη στη θέση του Δημήτρη Μούχλια στη θέση του διαγώνιου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-4 όμως το  εντυπωσιακό μπλοκ των Πετρέα, Κασαμπαλή και Ανδρεόπουλου έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 6-6, ενώ με επίθεση του Ζουπάνη η Εθνική προσπέρασε 7-6.

Η Ελλάδα πήγε για πρώτη φορά στο +3 (13-10) μετά από άσο του Πετρέα και «πέναλτι» του Πρωτοψάλτη.  Με πατημένο «γκάζι», εξαιρετικό μπλοκ και κόντρα επιθέσεις η Ελλάδα πήρε διαφορά 6 πόντων 19-13. Η Τσεχία αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους μείωσε 20-17, όμως οι Έλληνες διεθνείς κράτησαν το προβάδισμα και πήραν το σετ 25-21 με επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Τα σετ: 2-2 (25-23, 23-25, 21-25, 25-21)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Τσεχίας προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.