Η Εθνική νεανίδων στη τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ19

Η Εθνική νεανίδων επικράτησε με 3-0 σετ της Γαλλίας και πήρε την απευθείας πρόκριση για τη τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νεανίδων Κ19.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιστρέφει σε τελική φάση Ευρωβόλεϊ Κ19 μετά από 8 χρόνια όταν είχε καταλάβει την 4η θέση στην Ευρώπη. Η τελική φάση θα διεξαχθεί στη Βόρεια Μακεδονία από 27 Αυγούστου έως 4 Σεπτεμβρίου.
Το ματς
Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το πρώτο σετ, με τη Γαλλία να χάνει το προβάδισμα των πέντε πόντων που απέκτησε στο ξεκίνημά του (10-5). Με άσσο της Αγγελοπούλου η Εθνική μας μείωσε στον πόντο (14-13), για να περάσει και μπροστά με 16-15 με επίθεση της Ανθούλη. Η Γαλλία με σταθερή υποδοχή απειλούσε κυρίως με τις κεντρικές της και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (20-18). Με την Ανθούλη να παίρνει όλες τις επιθέσεις η γαλανόλευκη έφτασε πρώτη σε σετ μπολ (24-22), αλλά η Γαλλία βρήκε τρόπο να αντιδράσει για το 24-24. Μετά από τέσσερα χαμένα σετ μπολ, με λάθος της Γαλλίας γράφτηκε το 28-26 και το 1-0 σετ της Ελλάδας.

Εύκολο έργο είχε η Εθνική μας ομάδα στο δεύτερο σετ, καθώς το 5-4 της Γαλλίας έγινε 14-5 για την Ελλάδα, με τα σερβίς της Αγγελοπούλου (με δύο άσσους) να δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη στην επίθεση της Γαλλίας. Με 25-13 έγινε το 2-0 σετ.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο τρίτο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς με επίθεση της Ζαφειρίου η Εθνική προηγήθηκε με +4 (6-2) αναγκάζοντας τον Γάλλο ομοσπονδιακό προπονητή να καλέσει νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Με την Αλλαγιάννη να σταματάει δύο συνεχόμενες φορές τις αντιπάλους τους έγινε το 9-3 και από εκεί και ύστερα το... νερό είχε μπει στο αυλάκι. Η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε για το τελικό 25-13.

1ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 26-28
2ο σετ: 5-8, 6-16, 9-21, 13-25
3ο σετ: 3-8, 7-16, 11-21, 13-25

*Οι πόντοι της Γαλλίας προήλθαν από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (26-28, 13-25, 13-25) σε 70'