Από τη κόλαση στο παράδεισο βρέθηκε η Εθνική ανδρών

Από τη κόλαση στο παράδεισο βρέθηκε η Εθνική ανδρών στη Νορβηγία, καθώς βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ από τους Νορβηγούς αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και ξεκίνησε με το δεξί στον Ε' προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Κλειδί της ανατροπής της Εθνικής μας ομάδα ήταν η είσοδος του Γιώργου Τζιουμάκα στο τρίτο σετ, με τον Έλληνα διαγώνιο να δίνει λύσεις από το σερβίς και την επίθεση. Οι παίκτες του Ντάντε Μπονιφάντε στο δεύτερο σετ αν και προηγήθηκαν με 17-11 έχασαν τη συγκέντρωσή τους, έχοντας παράλληλα παράπονα από τους δύο διαιτητές της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ.

Οι Έλληνες διεθνείς δεν το έβαλαν κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, εκεί όπου και με την ψυχολογία πλέον στα ύψη σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του διαγωνίου της Νορβηγίας Τζόνας Κβάλεν, ολοκληρώθηκε η ανατροπή.

Ο αρχηγός Γιώργος Πετρέας ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα με 16 πόντους, ενώ Γιώργος Τζιουμάκας και Θανάσης Πρωτοψάλτης είχαν από 14.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για την 2η αγωνιστική του Ε' ομίλου των προκριματικών του Ευρωβόλεϊ 2023 θα υποδεχθεί την προσεχή Κυριακή (7/8 20.30 ΕΡΤ-3) στο κλειστό γυμναστήριο Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας» την Κροατία για τη κορυφή του ομίλου, καθώς από τη πλευρά της νίκησε στη πρεμιέρα εντός έδρας την Κύπρο με 3-0 σετ.

Δυσκολεύτηκε στην υποδοχή

Στο πρώτο σετ η εθνική μας ομάδα έδειχνε ότι είχε τον έλεγχό του μέχρι το 12-13. Σε εκείνο το σημείο οι Νορβηγοί πίεσαν από τη γραμμή του σερβίς, χάλασαν την υποδοχή της Ελλάδας και με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 19-14. Τα φλοτ σερβίς της Νορβηγίας συνέχισαν να δημιουργούν πολλά προβλήματα στους υποδοχείς του Ντάντε Μπονιφάντε και παρά τα τάιμ άουτ του Ιταλού ομοσπονδιακού, η Νορβηγία πήρε το πρώτο σετ με 25-19.

Το έχασε μέσα από τα χέρια της

Στο δεύτερο σετ το 4-2 έγινε 5-5 και με τον Θοδωρή Βουλκίδη στο σερβίς η Εθνική μας ξέφυγε με +3 (5-8) με ένα μπλοκ του Θανάση Πρωτοψάλτη, μία κόντρα επίθεση του Δημήτρη Μούχλια και ένα λάθος των Νορβηγών. Με μονό μπλοκ του Θανάση Πρωτοψάλτη στον Μάρτιν Όλιμσταντ το σκορ έγινε 6-11, με τον Νορβηγό προπονητή Τόρε Αλεκσάντερσεν να έχει ξοδέψει μέχρι εκείνο το σημείο και τα δύο τάιμ άουτ που δικαιούται. Η Νορβηγία όμως με το σκορ στο 11-17 «έτρεξε» σερί 4-0 για το 15-17, αναγκάζοντας την Ελλάδα στο πρώτο δικό της τάιμ άουτ. Δημήτρης Μούχλιας και Θανάσης Πρωτοψάλτης επανέφεραν τη... τάξη (15-19). Με το σκορ στο 17-21 ο δεύτερος διαιτητής χρέωσε με φιλέ τον Δημήτρη Μούχλια στη προσγείωσή του μετά την επίθεση θεωρώντας ότι έκανε τη παράβαση πριν πέσει η μπάλα στο τερέν, με τους Έλληνες διεθνείς να ξεσπούν σε διαμαρτυρίες και την ελληνική ομάδα να χρεώνεται με κόκκινη κάρτα από την πρώτη διαιτητή, με το σκορ να γίνεται 19-21. Ο Γιώργος Πετρέας πήρε την αλλαγή (19-22), ωστόσο στη συνέχεια η Εθνική μας έχασε τη συγκέντρωσή της και η Νορβηγία με πρωταγωνιστή τον Κβάλεν σε σερβίς και επίθεση έκανε σερί 5-0 για το 24-22. Ο Θοδωρής Βουλκίδης έσωσε το πρώτο σετ μπολ των γηπεδούχων και αμέσως μετά ο Δημήτρης Μούχλιας με άσσο ισοφάρισε σε 24-24. Στο τέταρτο σετ μπολ των Νορβηγών ο Δημήτρης Μούχλιας πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων και το σετ τελείωσε με 27-25 για το 2-0 σετ.

Με κλειδί τον Γιώργο Τζιουμάκα μείωσε σε 2-1 σετ

Στο τρίτο σετ ο Γιώργος Τζιουμάκας πέρασε στη θέση του Δημήτρη Μούχλια, με την Εθνική μας παρά το χαμένο δεύτερο σετ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 5-10 μετά από κόντρα επίθεση του Έλληνα διαγώνιου. Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος με μπλοκ έκανε το 8-13, ωστόσο η Νορβηγία μείωσε στον πόντο με κόντρα επίθεση του Κβάλεν, αναγκάζοντας τον Ντάντε Μπονιφάντε να καλέσει τάιμ άουτ (13-14). Επίθεση του Γιώργου Τζιουμάκα και άσσος του Θοδωρή Βουλκίδη έκαναν το 13-16, όμως λίγο αργότερα ο Κβάλεν σταμάτησε τον Θανάση Πρωτοψάλτη ψηλά στο φιλέ για το 17-18. Με εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Γιώργου Πετρέα η Εθνική ξέφυγε και πάλι με +3 (17-20), ενώ ήταν ο ίδιος που έδωσε τη λύση όταν η Νορβηγία μείωσε ξανά στον πόντο (από 19-20 σε 19-21). ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος σταμάτησε τον Κβάλεν για το 19-22, όμως μία επίθεση και ένας άσσος του Κβάλεν έφερε ξανά το σετ στον πόντο (22-23). Ο Γιώργος Τζιουμάκας πήρε την αλλαγή μετά το τάιμ άουτ (22-24), ο Κβάλεν το έσωσε το πρώτο σετ μπολ (23-24), όμως με επίθεση πρώτου χρόνου από τον Θοδωρή Βουλκίδη η Εθνική μας μείωσε σε 2-1 σετ (23-25).

Το έστειλε στο τάι μπρέικ

Με άσσο του Κβάλεν η Νορβηγία προηγήθηκε με 4-2 στο τέταρτο σετ, με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να έχει περάσει στο ματς αντί του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου. Ο Γιώργος Τζιουμάκας απάντησε από τη γραμμή των εννέα μέτρων για την ισοφάριση (4-4), με την Ελλάδα να κάνει σερί 5-0 για το 4-7. Ο Κβάλαν με μπλοκ στον Θανάση Πρωτοψάλτη μείωσε στον πόντο (8-9) και λίγο αργότερα πέρασε και μπροστά στο σκορ με άουτ επίθεση του Γιώργου Τζιουμάκα (13-12), όμως ο ίδιος με δικό του σερβίς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη γαλανόλευκη, ενώ σκόραρε και αμέσως μετά στη κόντρα επίθεση για το 14-16. Δύο συνεχόμενοι πόντοι του Θανάση Πρωτοψάλτη κράτησαν την Ελλάδα στο +2 (16-18, 17-19), με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη με έξυπνο πλασέ να διαμορφώνει το 19-22. Η γαλανόλευκη πήρε άμεσα την αλλαγή από τους Νορβηγούς που είχαν στη γραμμή των εννέα μέτρων τον Κβάλεν και με άσσο ο Γιώργος Τζιουμάκας έδωσε 4 σετ μπολ στην ομάδα του (20-24). Όπως και στο τρίτο σετ, ο Θοδωρής Βουλκίδης τελείωσε και το τέταρτο σετ με επίθεση πρώτου χρόνου για το 21-25.

Ολοκλήρωσε την ανατροπή

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το τάι μπρέικ η Εθνική μας ομάδα και με δύο μπλοκ από Γιώργο Πετρέα και Γιώργο Τζιουμάκα, η Εθνική μας ομάδα προηγήθηκε με 0-4. Με το σκορ στο 1-4 ο Κβάλεν, ο κορυφαίος παίκτης της Νορβηγίας αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού, κάνοντας ευκολότερο το έργο των αθλητών του Ντάντε Μπονιφάντε. Με την ψυχολογία πλέον με το μέρος της, η Ελλάδα στην αλλαγή τερέν ήταν στο +6 (2-8) βάζοντας τις βάσεις για την ολοκλήρωση της ανατροπής. Ο κορυφαίος για την Εθνική μας ομάδας Γιώργος Τζιουμάκας ήταν αυτός που τελείωσε και την αναμέτρηση, διαμορφώνοντας το 9-15.

Διαιτητές: Γκλόρια Χιμένεζ (Ισπανία), Τόμας Τράνσεθ (Νορβηγία.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-15, 25-19
2ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 27-25
3ο σετ: 4-8, 13-16, 19-21, 23-25
4ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 21-25
5ο σετ: 1-5, 4-10, 5-12, 9-15

*Οι πόντοι της Νορβηγίας προήλθαν από 5 άσσους, 65 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 27-25, 23-25, 21-25, 09-15) σε 135'

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Τόρε Αλεκσάντερσεν): Κβάλεν 29 (23/45 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χους 11 (11/27 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Όλιμσταντ 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Τέλε 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Τάκβαμ 9 (9/15 επ.), Κάβλι 11 (9/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπέργκουμ (λ, 52% υπ. - 22% άριστες), Όλσεν, Χέτερβικ, Σούντε.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 16 (13/16 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 17% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 36% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 άσσος), Μούχλιας 8 (8/19 επ.), Λινάρδος 1 (1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 79% υπ. - 46% άριστες), Τζιουμάκας 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/16 επ., 14% υπ. - 14% άριστες), Κασαμπαλής.

Το πλήρες πρόγραμμα του Ε' προκριματικού όμιλου (ώρες Ελλάδας)

Τετάρτη, 03/08/2022

Νορβηγία - Ελλάδα 2-3 (25-19, 27-25, 23-25, 21-25, 09-15)
Κροατία - Κύπρος 3-0 (25-20, 25-16, 25-13)

4. Κύπρος 0 νίκες-1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 49-75 πόντοι

*Από τους 7 προκριματικούς ομίλους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2023 προκρίνονται οι 7 πρώτοι και 5 καλύτεροι δεύτεροι.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας των ομάδων τα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά: