Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Κέρδισαν τις εντυπώσεις αλλά όχι τον αγώνα οι νεάνιδες

Την ήττα με 3-0 από τη Σερβία γνώρισε η εθνική νεανίδων στον δεύτερο αγώνα της στο Βαλκανικό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μιοβένι της Ρουμανίας.
Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια της εθνικής που με εξαίρεση το πρώτο σετ, ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική.
 
Ωστόσο αυτή η ήττα την έφερε στη δεύτερη θέση του Β' ομίλου και στον αυριανό ημιτελικό (Σάββατο 13/8, 17:30) θα αντιμετωπίσει την Τουρκία που πήρε την πρώτη θέση στον Α' όμιλο, ενώ στον άλλο ημιτελικό (20:00) η Σερβία θα παίξει με τη Ρουμανία.
 
Στο πρώτο σετ χάσαμε πολύ γρήγορα την επαφή με το σκορ (5-6, 7-11, 11-17) για να γίνει εύκολα το 0-1 με την Σερβία να προηγείται με 2-7 στην αρχή του β' σετ και να διατηρεί αυτό το +5 μέχρι το 5-11.
 
Από εκείνο το σημείο η απόδοση της ελληνικής ομάδας ανέβηκε κατακόρυφα και καταφέραμε να κάνουμε την ανατροπή καθώς με επιμέρους σκο 15-6 προηγηθήκαμε με 20-17. Ωστόσο τα 
 
Στο τρίτο σετ έγινε πάλι μάχη με την Ελλάδα να ανατρέπει το 3-6, προηγούμενη με 13-11 και 16-14, αλλά στο 18-18 τα λάθη μας στην επιθεση έδωσαν αέρα τριών πόντων στην Σερβία. Η εθνική μείωσε άμεσα στον πόντο (20-21), 
 
Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 9-16, 14-21, 17-25)
2ο σετ: 3-8, 15-16, 20-21, 25-27  
3ο σετ: 8-6, 16-14, 18-21, 22-25) 
 
Τα σετ: 0-3 (17-25, 25-27, 22-25) σε 75'
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 9 άσσους, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Σερβίας προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.
 
ΕΛΛΑΔΑ (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Τάνη 1 (1/2 επ.), Ζαφειρίου 5 (3/12 επ., 2 άσσοι, 58% υπ. - 21% άριστες), Γράβαρη 10 (5/10 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κορρέ 5 (5/12 επ.), Αλλαγιάννη 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ),  Αγγελοπούλου 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 12% άριστες) / Παπαδοπούλου (λ, 87% υπ.-47% άριστες), Σπανάκη 7 (5/16 επ., 2 άσσοι), Κομίνη, Δημητρακάκου.
 
ΣΕΡΒΙΑ (Βέλιμιρ Βάσοβιτς): Μάντοβιτς 6 (3/3/ επ., 3 άσσοι), Σουτσούροβιτς 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Κούρταγκιτς 12 (8/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζελένοβιτς 10 (9/16 επ., 1 άσσος), Τόμιτς 6 (6/12 επ., 75% υπ.-33% άριστες), Ούζελατς 10 (8/16 επ., 2 άσσοι, 65% υπ.-25% άριστες) / Πάκιτς (λ, 90% υπ.-30% άριστες), Ζούπιτς (λ), Ζούμπιτς 7 (7/11 επ.), Βάγιαγκιτς 6 (6/14 επ., 77% υπ.-23% άριστες).
 
Αναλυτικά οι όμιλοι και το πρόγραμμα των αγώνων
Α' όμιλος: Βουλγαρία, Κόσοβο, Ρουμανία, Τουρκία
 
Β' όμιλος: Ελλάδα, Βόρεια Μακεδονία, Σερβία
 
Τετάρτη 10/8
Βουλγαρία-Τουρκία 0-3 (13-25, 22-25, 22-25)
Ρουμανία-Κόσοβο 3-1 (22-25, 25-16, 25-21, 25-11)
Ελλάδα-Βόρεια Μακεδονία 3-0 (25-18, 25-12, 25-08)
 
Πέμπτη 11/8
Κόσοβο-Τουρκία 0-3 (16-25, 06-25, 16-25)
Ρουμανία-Βουλγαρία 3-0 (25-13, 25-23, 25-19) 
Βόρεια Μακεδονία-Σερβία 3-0 (25-10, 25-09, 25-19)
 
Παρασκευή 12/8
Κόσοβο-Βουλγαρία 0-3 (08-25, 15-25, 10-25
Τουρκία-Ρουμανία 3-0 (25-10, 25-20, 25-17) 
Ελλάδα-Σερβία 0-3 (17-25, 25-27, 22-25)
 
Σάββατο 13/8
Αγώνες κατάταξης
15:00, Κόσοβο-Βόρεια Μακεδονία
 
Ημιτελικά
17:30, Τουρκία-Ελλάδα
20:00, Σερβία-Ρουμανία
 
Κυριακή 14/8
Αγώνας για τις θέσεις 5-6
10:00, Κόσοβο-Βόρεια Μακεδονία-Βουλγαρία
 
12:30, Αγώνας για θέσεις 3-4
 
15:00, Τελικός
 
Template Design © GreekVolley by Babis Iosifidis. All Rights Reserved.