nomos vb pro agency

Ευρωπαϊκό εφήβων: Πρεμιέρα για την Εθνική κόντρα στη Πορτογαλία (17/9, 16.00)

Στο Βάστο της Ιταλίας βρίσκεται από το βράδυ της Πέμπτης η Εθνική εφήβων, η οποία ρίχνεται το Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου στη μάχη του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αγοριών Κ20 (17-25/9).


Η «γαλανόλευκη» το πρωί της Παρασκευής (16/9) προπονήθηκε για πρώτη φορά στην Pala BCC Arena, εκεί όπου θα διεξαχθούν οι αγώνες του 2ου ομίλου της τελικής φάσης που βρίσκεται η Ελλάδα μαζί με τις Πορτογαλία, Τσεχία, Φινλανδία, Βουλγαρία και Βέλγιο.

Μάλιστα το πρόγραμμα των αγώνων θα ξεκινήσει με την Εθνική μας ομάδα κόντρα στη Πορτογαλία, με το πρώτο σερβίς να είναι προγραμματισμένο για το μεσημέρι του Σαββάτου (17/9, 16.00).

*Θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση αν ο αγώνας έχει live streaming μετάδοση.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Νίκος Μούχλιας επέλεξε τους παρακάτω αθλητές για τη τελική φάση του Ευρωπαϊκού Κ20:

Πασαδόροι: Απόστολος Πετσιάς, Νίκος Χριστόπουλος.
Ακραίοι: Αλέξανδρος Νανόπουλος, Νίκος Καβαρινός, Σπύρος Μπακοδήμος, Βασίλης Κονίδης.
Κεντρικοί: Κώστας Σωτηρίου, Δημήτρης Θεοδόσης, Γιώργος Μαρσέλλος, Άγγελος-Θοδωρής Σταθέλος.
Διαγώνιοι: Άγγελος Μάρκου, Γεράσιμος Τζάρας.
Λίμπερο: Παναγιώτης Σουσούνης, Λευτέρης Φώλιας.

Αρχηγός αποστολής είναι ο τεχνικός σύμβουλος Εθνικών ομάδων Τάκης Καβαλλιεράκης, άμεσοι συνεργάτες του Νίκου Μούχλια είναι ο Χρήστος Ντόζης και ο Απόστολος Ναλμπάντης, στατιστικολόγος ο Παναγιώτης Τσότρας και φυσιοθεραπευτής ο Θανάσης Ιωακειμίδης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Κ20:

2ος όμιλος - Βάστο
1η αγωνιστική - Σάββατο 17/9

16:00, Πορτογαλία-Ελλάδα
18:30, Τσεχία-Φινλανδία
21:00, Βουλγαρία-Βέλγιο

2η αγωνιστική - Κυριακή 18/9
16:00, Πορτογαλία-Τσεχία
18:30, Φινλανδία-Βουλγαρία
21:00, Ελλάδα-Βέλγιο

3η αγωνιστική - Δευτέρα 19/9
16:00, Βουλγαρία-Πορτογαλία
18:30, Τσεχία-Ελλάδα
21:00, Βέλγιο-Φινλανδία

4η αγωνιστική - Τετάρτη 21/9
16:00, Τσεχία-Βουλγαρία
18:30, Ελλάδα-Φινλανδία
21:00, Πορτογαλία-Βέλγιο

5η αγωνιστική - Πέμπτη 22/9
16:00, Βουλγαρία-Ελλάδα
18:30, Φινλανδία-Πορτογαλία
21:00, Βέλγιο-Τσεχία

1ος όμιλος - Μοντεσιλβάνο
1η αγωνιστική - Σάββατο 17/9

16:00, Σερβία-Γαλλία
18:30, Πολωνία-Σλοβακία
21:00, Σλοβενία-Ιταλία

2η αγωνιστική - Κυριακή 18/9
16:00, Σερβία-Πολωνία
18:30, Σλοβακία-Σλοβενία
21:00, Γαλλία-Ιταλία

3η αγωνιστική - Δευτέρα 19/9
16:00, Σλοβενία-Σερβία
18:30, Πολωνία-Γαλλία
21:00, Ιταλία-Σλοβακία

4η αγωνιστική - Τετάρτη 21/9
16:00, Πολωνία-Σλοβενία
18:30, Γαλλία-Σλοβακία
21:00, Σερβία-Ιταλία

5η αγωνιστική - Πέμπτη 22/9
16:00, Σλοβενία-Γαλλία
18:30, Σλοβακία-Σερβία
21:00, Ιταλία-Πολωνία

*Οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά και παίζουν χιαστί (Α1-Β2, Β1-Α2), ενώ οι ομάδες που καταλάβουν την 3η και 4η θέση αγωνίζονται για τις θέσεις 5-8 (Α3-Β4, Β3-Α4).