Πήρε το αίμα του πίσω ο ΑΟ Θήρας

Μεγάλη νίκη-πρόκριση πήρε ο ΑΟ Θήρας από την Ελβετική Σαφχάουζεν στο κατάμεστο Δαππός της Σαντορίνης.

Η ομάδα της Σαντορίνης που έχασε δύο πόντους πριν το τέλος του πέμπτου σετ στο πρώτο παιχνίδι, χρειαζόταν τρία σετ για να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

Στο πρώτο σετ η φιλοξενούμενη ομάδα απείλησε σοβαρά τον ΑΟ Θήρας αφού βρέθηκε να προηγείται με τέσσερεις πόντους στο 18-22, γρήγορα όμως τα κορίτσια της γηπεδούχου ομάδας με αποτελεσματικές επιθέσεις έκαναν την ανατροπή και πήραν το πρώτο σετ με 27-25.

Στο δεύτερο σετ η Σαφχάουζεν προηγήθηκε σημαντικά στην αρχή, στη συνέχεια όμως με δυνατό μπλοκ και σερβις ο ΑΟ Θήρας πήρε το σετ με 25-17

Το τρίτο σετ ήταν από την αρχή αμφίρροπο, αφού οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν εναλλάξ μπροστά στο σκόρ. Με εμφανώς καλύτερη επίθεση η ελβετική ομάδα, κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή του ΑΟ Θήρας και πήρε το σετ με 21-25 και να παρατείνει την αγωνία του ΑΟ Θήρας και των φίλων του.

Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια της Σαντορίνης μπήκαν δυνατά και αποφασισμένα να πάρουν την πρόκριση αφού ήταν συνέχεια μπροστά και με διαφορά και ανάγκασαν τον αντίπαλο σε πολλά λάθη. Ο ΑΟ Θήρας σε αυτό το σετ με δυνατές επιθέσεις πήρε σχετικά εύκολα τη νίκη και την πρόκριση.

Καλύτερες του ΑΟ Θήρας η Μεντάρο με 17 πόντους, 2 μπλοκ και 1 άσσο, η Μερτέκη με 14 πόντους, 3 άσσους και υποδοχές 54% και 31% και η Χατζηευστρατιάδου με 10 πόντους και 3 μπλοκ.

Ασετ: 8-6, 16-15, 18-21, 27-25 (28’)
Β σετ: 2-8, 16-12, 21-15, 25-17(25’)
Γ σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 21-25 (29’)
Δ σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-17 (26’)

Τα σετ: 3-1 (27-25, 25-17, 21-25, 25-17) σε 108'
*Οι πόντοι του ΑΟΘ προήλθαν απο 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων, ενώ της Κάντι προήλθαν απο 10 άσσους, 35 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων
ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 17 (14/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ.-180% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 14 (11/30 επ., 3 άσσοι, 54% υπ.-31% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (3/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ.-09% άριστες), Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Γενιτσαρίδη 3 (2/6 επ., 1 άσο, 38% υπ.-00% άριστες).
ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ (Νόιμπαουερ): Πέρκοβατς 11 (7/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ.-13% άριστες), Κέμσιες 4 (2/6 επ., 2 άσσοι), Πέιν 13 (11/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χολάτσκοβα 13 (6/15 επ., 5 άσσους, 2 μπλοκ), Βάγκνερ 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Κουτσογιαννάκη 3 (2/22 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ.-34% άριστες) / Λόχμαν (λ, 46% υπ.-23% άριστες), Λέβελινγκ 3 (2/7 επ., 1 άσσος, 20% υπ-10% άριστες), Σούριαντ.