Έχασε την πρώτη μάχη ο ΠΑΟΚ με την Μπαστάρντο

Μετά από μια μάχη που κράτησε σχεδόν 2 ώρες, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη από την Φόντε Μπαστάρντο στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους 16 του Challenge Cup.
Ο Δικέφαλος αγωνίστηκε χωρίς τον Μένιο Κοκκινάκη, με τον Γιάννη Καλμαζίδη να δίνει φανέλα βασικού στον νεοαποκτηθέντα Αντώνη Μπουράκη και θα μπορούσε κάλλιστα να έχει πάρει τη νίκη, ωστόσο οι Πορτογάλοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και πλέον απέχουν δύο σετ από τα προημιτελικά της διοργάνωσης (ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη 19/1 στις Αζόρες).

Το ματς
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 1-3 σε 3-4, αλλά οι Πορτογάλοι απάντησαν άμεσα για το 4-6 κι ο Δικέφαλος ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ φτάνοντας και στο -4 (11-15). Από εκείνο το σημείο άρχισε να πιέζει περισσότερο στο σερβίς καταφέρνοντας να μετατρέψει το 14-16 σε 17-16 και με συνεχόμενα μπλοκ Κουκλίνσκι, Πετρέα να προηγηθεί 21-18. Το +3 για τον Δικέφαλο έμεινε μέχρι το 22-19 που έγινε όμως 22-23 αφού ο Ούντρις δεν τελείωσε τις μπάλες που πήρε κάτι που έγινε και στο 23-24 με τον Μπερμούδεζ να κλείνει το σετ.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ με τους Πορτογάλους να έχουν συνεχώς το προβάδισμα καθώς το σερβίς του ΠΑΟΚ δεν τους δημιουργούσε προβλήματα και να φτάνουν στο 15-18 με μπλοκ του Μπερμούδεζ. Ο Καλμαζίδης πήρε τάιμ άουτ, ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές τους δύο Λευκορώσους έφερε το ματς τούμπα (20-19) και έφτασε σε διπλό σετ μπολ (24-22). Το χαμένο σερβίς του Γουόλς και η κακή υποδοχή του Κουμεντάκη έφεραν το 24-24, αλλά επίθεση του Ούντρις και άσος του Κουμεντάκη έφεραν το 26-24.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ που θύμισε σε μεγάλο βαθμό το πρώτο... Η Μπαστάρντο με άσο του Νέβες ξέφυγε 8-11, ο ΠΑΟΚ απάντησε με τα σερβίς του Ούντρις προσπερνώντας με 14-13 και έφτασε στο +3 (20-17) με μπλοκ του Λευκορωσου διαγώνιου. Μόνο που οι Πορτογάλοι μείωσαν αμέσως (21-20), ισοφάρισαν 22-22 με μπλοκ στο πλασέ του Γουόλς από τον Καρντόσο και ο τελευταίος πήγε στο σερβίς στο 23-23 και με δύο άσους έδωσε το σετ στην ομάδα του.

Το ματς συνέχισε να είναι αμφίρροπο μέχρι τα μισά του δ' σετ όπου ο ΠΑΟΚ έκανε όπως και στα προηγούμενα την ανατροπή (από 4-8, 8-9 και 12-11), αλλά στο 13-13 ο Ραφαήλ Κουμεντάκης δέχθηκε δύο μπλοκ, κάρφωσε άουτ και οι Πορτογάλοι ξέφυγαν στο σκορ για να φτάσουν στο +5 (17-22). Οι ασπρόμαυροι μείωσαν 19-22 αλλά στην επόμενη φάση δεν τελείωσαν την κόντρα μπάλα για να ρίξουν κι άλλο τη διαφορά, κάτι που έγινε με μπλοκ του Κουμεντάκη στον Μπερμούδεζ (21-23) και του Πετρέα (22-23). Οι Πορτογάλοι έφατσαν σε διπλό ματς μπολ (23-24), αλλά ο Μπερμούδεζ έχασε το σερβίς και ο Γουόλς με απίθανο άσο ισοφάρισε δίνοντας παράταση στην αγωνία για να ακολουθήσει μπλοκ του Ούντρις για το 25-24.

Όμως ο Γουόλς έχασε το επόμενο σερβίς, κι οι Πορτογάλοι με κόντρα επίθεση του Φερέιρα και μπλοκ του Γκίντερ στον Πετρέα πήραν τη νίκη.

Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του Δικεφάλου Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Δεν κρίθηκε από ένα στοιχείο το παιχνίδι αλλά σίγουρα εκεί που δεν ανταποκριθήκαμε ήταν η υποδοχή μας στο καλό σερβίς τους. Είναι μια καλή ομάδα, με έμπειρους παίκτες και το περιμέναμε ότι θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, όπως θα είναι και το δεύτερο στην Πορτογαλία. Είμαστε κοντά οι δύο ομάδες, κάτι που φάνηκε κι από το σκορ, σίγουρα ήθελα να είμαστε λίγο πιο συγκεντρωμένοι σε κάποια σημεία αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός.
Έχουμε μάθει στα δύσκολα κι αυτή η ήττα θεωρώ ότι μας εξιτάρει και μας δίνει κίνητρο για να κάνουμε ένα ακόμη καλύτερο ματς στην έδρα τους.»

1ο σετ: 7-8, 13-16, 21-18, 23-25
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 26-24
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 23-25
4ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 25-27

Τα σετ: 1-3 (23-25, 26-24, 23-25, 25-27) σε 119'
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Μπαστάρντο προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ),, Πετρέας 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (6/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες),  Κουκλίνσκι 14 (10/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 30% άριστες), Ούντρις 21 (19/31 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 62% υπ. - 31% άριστες), Γάτσης, Σωτηρίου.

ΜΠΑΣΤΑΡΝΤΟ (Ζοάο Κοέλιο): Μπερμούδεζ 18 (16/42 επ., 2 μπλοκ), Νέβες 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρντόσο 18 (14/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ.-22% άριστες), Γκίντερ 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Φερέιρα 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ.-18% άριστες), Περέιρα 13 (11/15 επ., 2 μπλοκ) / Βιγιαλόμπος (λ, 67% υπ.-42% άριστες), Βελάσκεθ, Γκόμεζ, Κούνια 2 (2/2 επ.).