Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο παιχνίδι με την Τενερίφη Λαγκούνα

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην ισπανική Τενερίφη Λαγκούνα, για την προημιτελική φάση του Challenge Cup γυναικών.

Οι «πράσινες» στο πρώτο τους παιχνίδι απέναντι στην πρωτοπόρο του ισπανικού πρωταθλήματος παρατάχθηκαν στο κλειστό του Αγίου Θωμά χωρίς τις Μάρετ Γκρόθες, Τζένιφερ Κρός και Μαργκαρίτα Στεπανένκο και γνώρισαν την ήττα στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ.

Για να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου θα χρειαστεί στον επαναληπτικό στην Τενερίφη την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου (20.00) μόνο νίκη. Σε περίπτωση που επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ θα προκριθεί απευθείας στην τετράδα, ενώ σε νίκη με 3-2 θα χρειαστεί και το χρυσό σετ.

Ο Παναθηναϊκός παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε, πάλεψε το παιχνίδι και βρέθηκε ακόμη κοντά και στη νίκη. Προηγήθηκε με 2-1 σετ (παρότι έχασε το πρώτο σετ) και 16-14 στο τέταρτο, ωστόσο η Λαγκούνα έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι και έφυγε από το Μαρούσι με τη νίκη, που της δίνει το προβάδισμα πρόκρισης.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 14-21, 16-25
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-2, 25-12
3ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 29-27
4ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 21-25
5ο σετ: 2-5, 7-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της Λαγκούνα προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15) σε 120'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (10/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 11 (9/30 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 52% άριστες), Παπαφωτίου 9 (1/2 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 21 (19/54 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. - 33% άριστες), Μεταξά 1 (1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. - 53% άριστες), Κωνσταντέλλου 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Παπαστεργίου, Μπραμπίλα 4 (3/23 επ., 1 μπλοκ), Ξηντάρα.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ ΛΑΓΚΟΥΝΑ (Χουάν Ντιέγκο): Ενσουνγκιμίνα 5 (4/26 επ., 1 μπλοκ), Ζονπιέρ 13 (9/31 επ., 4 μπλοκ, 41% υπ. - 36% άριστες), Αράντα 2 (2 ασσοι), Τζόρνταν 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Βάγκνερ 16 (11/28 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αρεντόνδο 22 (18/49 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 17% άριστες) / Γιάμπρες (λ, 59% υπ. - 51% άριστες), Μαρτίνεζ 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).