637199790621102648

Στους οκτώ ο Φοίνικας μέσω... Βραχατίου

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών προκρίθηκε για δεύτερη συνεχή σεζόν ο Φοίνικας Σύρου Ο.Ν.Ε.Χ..

Η ομάδα των Κυκλάδων νίκησε με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι για τη φάση των «16» και πλέον περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του, ένα βήμα πριν το φάιναλ-4 του θεσμού.



Ο Πέπε Γκονζάλες με 16 πόντους οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο σκοράρισμα και μάλιστα ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 25-17 στο τρίτο σετ δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Στους 14 σταμάτησε ο συμπαίκτης του Ζϊγκα Στερν. Ο Παμβοχαϊκός είχε τον Ηρακλή Παπαδόπουλο με 14 πόντους, όμως δεν πήρε βοήθειες πάνω στο φιλέ τελειώνοντας το παιχνίδι με μηδέν μπλοκ.

Διαιτητές: Ονόπας, Γεράνιος.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 12-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 17-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 30 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου Ο.Ν.Ε.Χ. προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 18-25, 17-25) σε 75'

Γ.Α.Σ. ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νεόφυτος): Γκιελ, Πέιν 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος Ηρ. 14 (12/31 επ., 2 άσσοι), Κανέλλος 6 (4/8 επ., 2 άσσοι), Λάππας 3 (3/4 επ., 56% υπ. - 22% άριστες), Μέντες Ντε Σόουζα 3 (3/8 επ., 19% υπ. - 6% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 48% υπ. - 19% άριστες), Δρογκάρης, Κωτσάκης 6 (6/11 επ., 63% υπ. - 16% άριστες), Μάμαλης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ Ο.Ν.Ε.Χ. (Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 56% άριστες), Χριστόφας 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Στερν 14 (10/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι) / Καρασαββίδης (λ, 61% υπ. - 28% άριστες), Μήλης 1 (1 άσσος).

Το πρόγραμμα της φάσης των «16»

Τετάρτη 22 Ιανουαρίου

Ο.Φ.Η. - Παναθηναϊκός A.O. 0-3 (17-25, 19-25, 16-25)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - M.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-12, 25-17, 25-13)
Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου Ο.Ν.Ε.Χ. 0-3 (16-25, 18-25, 17-25)
19.00: Α.Π.Σ. Φίλιππος - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
20.30: Πήγασος Πολίχνης - Π.Α.Ο.Κ.
20.30: Α.Σ. Άρης - Α.Σ. Ελπίς
20.30: Α.Ε.Ν. Πανοράματος - Χ.Α.Ν.Θ.
21.15: Α.Ε. Αρμενίων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

*Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 23/1 και ώρα 12.00 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ..