Ζουπάνι και Κωτσάκης έδωσαν τη νίκη στην Κηφισιά απέναντι στον ΟΦΗ

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό League Cup «Νίκος Σαμαράς» η Κηφισιά η οποία επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.

Έτσι πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί στο αυριανό (18/10, 17:00) παιχνίδι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς με τον Ολυμπιακό και πάλι στο κλειστό του Ρέντη. Ο Ο.Φ.Η. ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον Γ΄όμιλο με δύο ήττες 3-0 και 3-1 σετ.

Η έλλειψη επίσημων παιχνιδιών και ρυθμού ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής για τους παίκτες του Νίκου Ζαλμά, οι οποίοι στο πρώτο σετ του αγώνα με τον ΟΦΗ μπήκαν «μουδιασμένοι».

Οι Κρητικοί το εκμεταλλεύτηκαν και με «αιχμή του δόρατος» τον Μαρκς προηγήθηκαν με 7-2. Η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε αντίδραση και «ροκάνισε» τη διαφορά 10-8, όμως στη συνέχεια κάποια λάθη έδωσαν ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΟΦΗ 14-10. Κηφισιά ακόμα δύο φορές έφτασε στο -2 όμως οι Κρητικοί έβρισκαν τις λύσεις και έτσι φτάσαμε στο 22-18 μετά από επίθεση του Μαρκς. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τον Ζουπάνη να τελειώνει μπάλες αλλά και τον Μπάση να «σκεπάζει» το φιλέ έφεραν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 22-21. Μάλιστα ο διαγώνιος της Κηφισιάς είχε την ευκαιρία να φέρει το σετ στα ίσα όμως ο Χαντ με μπλοκ διαμόρφωσε το 23-21. Ο Ντράγκο με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε διπλό σετ μπολ στον ΟΦΗ 24-22. Ο Κωτσάκης με ωραία επίθεση «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Νικολάκη πήγε άουτ για το 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 5-5. Δύο συνεχόμενα λάθη του Σπυριούνη στην επίθεση έβαλαν σε «θέση οδηγού» τον ΟΦΗ με 7-5, Ο ακραίος της Κηφισιάς από τη θέση του σερβίς έβαλε δύσκολα στον ΟΦΗ. Με δικό του άσο και στη συνέχεια επίθεση από την πάιπ έβαλε την ομάδα του μπροστά με 9-7. Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του και με τον Χαντ να «σηκώνει το βάρος» μείωσε 13-12, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ ο Ζουπάνη κάρφωσε στην αντένα και έτσι οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα 14-14. Η Κηφισιά έβγαλε πείσμα πήγε ξανά στο +2 (16-14) όμως η ομάδα του Ηρακλείου με ένα σερί 3-0 προσπέρασε 17-16. Στην εξέλιξη του σετ ο Μπάσης με νέο μπλοκ έβαλε ξανά την Κηφισιά μπροστά στο σκορ 18-17, ενώ στη συνέχεια ο Κωτσάκης με έξυπνο πλασέ διαμόρφωσε το 22-18. Ο ΟΦΗ δεν το έβαλε κάτω και έτρεξε ένα σερί 4-0 και ισοφάρισε 23-23. Ο Κωτσάκης με πλασέ έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο «έσβησε» με επίθεση ο Μαρκς 24-24. Η Κηφισιά έφτασε πάλι σε σετ μπολ 25-24, το οποίο τελικά κατέκτησε με 26-24 με μπλοκ του Ζουπάνη.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 10-10. Σερβίς στο φιλέ από τον Χαντ και κόντρα επίθεση του Ζουπάνη έδωσαν για πρώτη φορά στο σετ προβάδισμα δύο πόντων στην Κηφισιά 12-10. Οι δύο ομάδες ήταν αποτελεσματικές στο side out και έτσι φτάσαμε μέχρι το 16-14. Η ομάδα της Κρήτης με τον Μαρκς από τη θέση του σερβίς ισοφάρισε 16-16. Η ποιότητα του βόλεϊ ανέβηκε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να παίζουν φάσεις διαρκείας. Σε μία από αυτές ο Ζουπάνη κάρφωσε άουτ και ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά με 19-18 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση έδωσε «αέρα» δύο πόντων στον ΟΦΗ 20-18. Η Κηφισιά έχοντας τον Σπυριούνη στο σερβίς έτρεξε σερί 3-0 και προσπέρασε ξανά με 22-21. Ο ακραίος της Κηφισιάς «πλήγωσε» ξανά την υποδοχή των Κρητικών και έτσι η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε 23-21, ενώ έφτασε σε διπλό σετ μπολ με επίθεση του Κωτσάκη 24-22. Ο Μαρκς «κράτησε ζωντανή» στο σετ την ομάδα του μειώνοντας 24-23, όμως ο Τσάμπερλεν κέρδισε τη «μάχη» στο φιλέ και έκλεισε το σετ 25-23.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά μπήκαν αποφασισμένοι στο 4ο σετ για να τελειώσουν το παιχνίδι. Το σετ ήταν αμφίρροπο μέχρι το 14-12. Ο τραυματισμός του Καρατζά στο 16-12 επηρέασε τον ΟΦΗ και η Κηφισιά «πάτησε γκάζι» εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +9 23-14. Το τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-16 με επίθεση του Ζουπάνη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας

1ο σετ: 8-3, 16-13, 21-18, 25-23
2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 24-26
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 23-25
4ο σετ: 5-8, 12-16, 13-21, 16-25
*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 3 άσσοι, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 24-26, 23-25, 16-25) σε 117΄.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 9 (5/9επ., 4 μπλοκ), Καρατζάς 1 (1/5επ.), Στίβεν Χαντ 12 (10/28επ., 2 μπλοκ, 40%υπ., 17%αρ.), Θάλερ, Μαρκς 26 (23/42επ., 3 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 9 (9/23επ., 42%υπ., 21%αρ.) / Βεούδης (λ. - 65%υπ., 42%υπ.), Μανωλάκης 2 (2/3επ.), Μονιάκης, Χαραλαμπίδης, Γαλλιώτος 1 (1/1επ.), Τεφτσης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Ζουπάνι 20 (19/38επ., 1 μπλοκ), Κωτσάκης 18 (16/30επ., 2 μπλοκ, 56%υπ, 38%αρ.), Μπάσης 11 (5/5επ., 6 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 8 (6/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σπυριούνης 11 (10/21επ., 1 άσσος, 46%υπ., 15%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 56%υπ., 44%αρ.), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Παν., Μελλές.

O ακραίος του ΟΦΗ και πρώην της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης είπε: «Για εμάς τόσο το παιχνίδι με το Ολυμπιακό όσο και αυτό με την Κηφισιά ήταν αναγνωριστικά. 'Ήταν δύο δυνατά τεστ ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος την επόμενη εβδομάδα. Σίγουρα βγάλαμε χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική μας κατάσταση. Δείξαμε δύο πρόσωπα στο σημερινό παιχνίδι κάτι το οποίο είναι απόλυτα φυσιολογικό. Κάθε μέρα κάνουμε και κάτι καλύτερο.και αυτό είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό για την ομάδα μου».

Ο κεντρικός της Κηφισιάς Αχιλλέας Μπάσης που ήταν από τους κορυφαίους είπε: «Η ομάδα του ΟΦΗ έχει πολλά νέα πρόσωπα και αυτό μας δημιούργησε πρόβλημα στο να την διαβάσουμε πριν το παιχνίδι. Εμείς είχαμε σήμερα δύο απουσίες, τον Γρηγόρη Κοντοστάθη και τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο. Στο πρώτο σετ δεν βρήκαμε ρυθμό και δεν παίξαμε όπως θέλουμε. Στη συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοση μας, κάναμε την ανατροπή και τελικά κερδίσαμε. Το "πρόσημο" είναι θετικό, αλλά θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά. Αύριο έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό. Θέλουμε να κάνουμε μία καλή εμφάνιση και να διεκδικήσουμε το καλύτερο..Ο Ολυμπιακός έχει μία ημέρα παραπάνω ξεκούραση, κάτι το οποίο μπορεί να παίξει τον ρόλο του».