Δραματική πρόκριση του Άρη στο "κιτρινόμαυρο" ντέρμπι

Μετά από μία απίστευτη μάχη 2,5 ωρών ο Άρης λύγισε την Α.Ε.Κ. στο χρυσό σετ και πανηγύρισε την πρόκρισή του στη Β' φάση του Κυπέλλου γυναικών.

Οι κίτρινες της Θεσσαλονίκης έχοντας χάσει με 3-1 την περασμένη Τετάρτη, επικράτησαν με το ίδιο σκορ (κάνοντας μεγάλες ανατροπές στο 3ο και 4ο σετ) ενώ στο χρυσό σετ πήραν μεγάλη διαφορά από την αρχή, με την Α.Ε.Κ. να χάνει σπουδαία ευκαιρία (προηγήθηκε 14-19 στο 3ο σετ και 17-21, 20-23 στο 4ο).

Ο Άρης έκανε μεγάλη ζημιά πάνω στο φιλέ με 21 μπλοκ, με την 17χρονη Μάρθα Ανθούλη να έχει τα 6 και 21 συνολικούς πόντους. Η Κάταλιν Έβανς με 27 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, ενώ η παρτενέρ της στα άκρα Βίκυ Σαβάρ είχε 20 με 4 μπλοκ. Σπουδαίο παιχνίδι έκανε και η Σάνια Τζούριτς με 11 πόντους με 5 μπλοκ.

Για την Α.Ε.Κ., η Αριάνα Πιρβ είχε 20 πόντους και η Νικολέτα Πέροβιτς 18.

Η Α.Ε.Κ. πήρε το προβάδισμα νωρίς στο πρώτο σετ και έφτασε στο 11-16 με τη Διάλλα στο σερβίς και λίγο αργότερα στο 13-19, ωστόσο τα σερβίς της Έβανς επέτρεψαν στον Άρη να ισοφαρίσει 19-19. Η Α.Ε.Κ. όμως έφτασε και πάλι στο +2 (21-23 κακή υποδοχή της Σαβάρ), ενώ στο 22-23 Έβανς και Σαβάρ μπερδεύτηκαν και άφησαν τη μπάλα να σκάσει στο παρκέ για να τελειώσει το σετ με επίθεση της Πέροβιτς.

Η Α.Ε.Κ. προηγήθηκε με 6-8 και στο 2ο σετ, αλλά και πάλι τα σερβίς της Έβανς έφεραν την ανατροπή με το σκορ να γίνεται 17-11 για τον Άρη που διατήρησε μια διαφορά 3-5 πόντων ως το φινάλε ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ και πάλι η Α.Ε.Κ. ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και πιέζοντας στο σερβίς μετέτρεψε το 4-5 σε 5-9, με τον Άρη να απαντά με την Έβανς για το 8-10 και 11-12, αλλά οι φιλοξενούμενες παίζοντας χωρίς λάθη είχαν τον έλεγχο και ξέφυγαν εκ νέου με 14-19. Ο Άρης μειώσε σε 17-18, όμως και πάλι η Α.Ε.Κ. με την Πιρβ έφτασε στο 17-21 και πλέον απείχε 4 πόντους από την πρόκριση, ωστόσο οι ανατροπές δεν είχαν τελειώσει με τον Άρη να ισοφαρίζει 21-21 (σερβίς Πήττα), να προηγείται 23-22 (επίθεση Τζούριτς) και να παίρνει το σετ με 25-23 χάρις στο μπλοκ της Δρακουλίδου στη Ράπτη.

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το 4ο σετ και έφτασε γρήγορα στο 11-6, όμως σ' αυτό το ματς κανένα σετ δεν κύλησε εύκολα. Έτσι, η Α.Ε.Κ. με ένα πρώτο εντυπωσιακό σερί 1-7 προηγήθηκε 12-13 (2 άσσοι οι Πίρβ σ' αυτό το σημείο) και το 16-16 έγινε 16-20 για να ακολουθήσει το σερί του Άρη που με δύο μπλοκ πλησίασε σε 20-21... Η άουτ επίθεση της Έβανς έφερε την Α.Ε.Κ. ξανά στο +3 (20-23), αλλά αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος της Ένωσης καθώς ο Άρης με ένα εκπληκτικό 5-0 έστειλε το ματς στο χρυσό σετ.

Εκεί το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 5-4 το οποίο έγινε 9-4 με την Α.Ε.Κ. να μειώνει σε 11-8 (μπλοκ Πιρβ σε Πήττα), αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο κι ο Άρης πανηγύρισε την πρόκριση.

Διαιτητές: Ισκάς, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Παπαδοπούλου, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Σιδηρά.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-23, 25-23), Χρυσό σετ: 15-09

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 21 (15/34 επ., 6 μπλοκ), Έβανς 27 (25/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Κιουτσιούκη 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σαβάρ 20 (16/33 επ., 4 μπλοκ, 40% υπ.) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.), Πήττα 2 (2 άσσοι), Τερζίου.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Διάλλα 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 11 (6/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέροβιτς 18 (17/40 επ., 1 μπλοκ), Πιρβ 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Ράπτη 7 (7/18 επ., 63% υπ.), Τσοχατζή 7 (5/6 επ., 2 άσσοι) / Μπελιά (λ, 52% υπ.), Μερκούρη 1 (1 άσσος), Ραμντίν 2 (2/3 επ.).

Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): «Ήταν μία σκληρή σειρά αγώνων. Την αξία στον νικητή δίνει ο ηττημένος. Συγχαρητήρια στην Α.Ε.Κ., είναι μία πολύ μαχητική ομάδα και μας δυσκόλεψε πολύ. Στο πρώτο παιχνίδι η Α.Ε.Κ. ήταν καλύτερη, στο δεύτερο παιχνίδι βγάλαμε μεγάλη ψυχή και πήραμε την πρόκριση».

Μαρίνα Τσοχατζή (Α.Ε.Κ.): «Επειδή νικήσαμε την Τετάρτη, αυτό δεν σήμαινε ότι ο Άρης δεν θα πάλευε σήμερα. Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με ωραίες φάσεις και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις δύο ομάδες. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ήμασταν μπροστά στο σκορ αρκετές φορές, όμως δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε το προβάδισμά μας. Μένει μία πικρία για τη φετινή σεζόν. Καλή συνέχεια στον Άρη».