Κύπελλο ανδρών: Ο Άθλος Ορεστιάδας πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά από τον αξιόμαχο Ηρακλή

 Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ανδρών πήρε ο Άθλος Ορεστιάδας, ο οποίος επιβλήθηκε του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-1 σετ.



Η ομάδα του Έβρου έδινε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι σε 24 ώρες, μετά τον αγώνα πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ και κλήθηκε να αγωνιστεί στην δύσκολη έδρα του Κατσάνειου απέναντι στην φιλόδοξη ομάδα του Ηρακλή που διεκδικεί με αξιώσεις την άνοδο στη Volley League.

Το ξεκίνημα για τους παίκτες του Κρίστιαν Τσιτιγκόι ήταν ιδανικό και παρά την απουσία του Βραζιλιάνου διαγωνίου Ρενάν Μπουιάτι, προηγήθηκαν με 0-2 σετ με 20-25 και 12-25.

Ο Ηρακλής με την βοήθεια και του κόσμου του που γέμισε τις κερκίδες του Κατσάνειου έβγαλε αντίδραση και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-22.

Στο κρίσιμο τέταρτο σετ ο Ηρακλής βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-22 και 20-23 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το σετ στα ίσια (23-23), δίνοντας ενδιαφέρον στο φινάλε του. Ο Χάτσεσον έκανε το 23-24, ο Τζάκμαν ισοφάρισε σε 24-24 και στην επόμενη φάση ο Καραμπαλί κάρφωσε άουτ, με τον δεύτερο διαιτητή Στέλιο Παπακοσμά, να καταλογίζει φιλέ του Ηρακλή στην προσπάθεια για μπλοκ (24-25). Ο Φρίζεν έδωσε νέο ενδιαφέρον με το 25-25, ο Χάτσεσον έδωσε το τρίτο ματς μπολ στον Άθλο, για να τελειώσει το παιχνίδι με άουτ πλασέ του Φρίζεν για το τελικό 25-27.

Η κλήρωση για τον καθορισμό των ζευγαριών της προημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου στις 12.30 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ..

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Σιδηράς, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 12-25, 25-22, 25-27)

Ν.Γ.Σ.Θ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Παναγιώτης Τσότρας):
 Τζάκμαν, Φρίζεν, Ηλίας, Σταθέλος, Χήρας, Ρούσος / Εφραιμίδης Ν. (λ), Εφραιμίδης Δ., Σταυρόπουλος, Φραγκουλίδης.

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτιγκόι): 
Κιν, Χάτσεσον, Μπέικ, Καραμπαλί, Κωνσταντινίδης, Ράμος / Συναδινός (λ), Διαμαντίδης (λ), Τσέλιος, Μποζίδης Π..

*Τα στατιστικά του αγώνα θα είναι διαθέσιμα το πρωί της Τετάρτης 14/2.

Κύπελλο Ανδρών - Γ' Φάση - 1η αγωνιστική

Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024


Ν.Γ.Σ.Θ. Ηρακλής - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας 1-3 (20-25, 12-25, 25-22, 25-27)

Γυμναστήριο Μίκρας, 20.00: Α.Σ. Άρης - Α.Ο. Καλαμάτα 80 1-3 (25-13, 18-25, 17-25, 18-25)

Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024

Γυμναστήριο 1ο Γυμν. Ρέντη, 18.00: Α.Ε. Αρμενίων - Α.Ο.Π. Κηφισιάς

Γυμναστήριο «Δ. Βικέλας», 19.00: Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Πήγασος Πολίχνης