Pre League ανδρών: Αριστοτέλης Σκύδρας και Άθλος Ορεστιάδας στον τελικό ανόδου στη Volley League

Ο Αριστοτέλης Σκύρδας που επικράτησε με 3-0  (27-25, 25-18, 25-20, εντός έδρας του Κέρκη Σάμου και ο Άθλος Ορεστιάδας που νίκησε με το ίδιο σκορ (22-25, 22-25, 21-25) στην έδρα του ΑΟ Καλαμάτας 80 είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.
Υπενθυμίζουμε ότι η σειρά θα κριθεί στις δύο (2) νίκες με τον Αριστοτέλη να έχει το πλεονέκτημα της έδρας (καθώς είχε τερματίσει ψηλότερα στη βαθμολογία από τον αντίπαλο του), με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τη μεγάλη κατηγορία και τον ηττημένο να έχει μία τελευταία ευκαιρία στους αγώνες μπαράζ με τον Φίλιππο Βέροιας (που πήρε την τελευταία θέση στη Volley League).

Στην Σκύδρα ο Αριστοτέλης αφού κατάφερε να φέρει τη σειρά με τον Κέρκη ξανά στην έδρα του (είχε ηττηθεί εντός έδρας στον πρώτο αγώνα, αλλά επικράτησε στη Σάμο) είδε τους φιλοξενούμενους να μετατρέπουν το 20-19 σε 20-22 και να φτάνουν σε διπλό σετ μπολ. Ο Τόρες έσβησε το πρώτο, ο Σαρικεΐσογλου ισοφάρισε σε 24-24 κι ο Αριστοτέλης έφτασε σε δικό του σετ μπολ με άουτ επίθεση του Μπαρμπούνη και τελικά το σετ έκλεισε με μπλοκ των Γκλάντστοουν, Σαρικεΐσογλου στο 27-25.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 6-4 σε 9-4 για να φτάσουν στο 16-9 και 23-14 για το εύκολο 2-0.

Ο Αριστοτέλης προηγήθηκε με 7-1 με τον Κέρκη να κάνει μία τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 14-11 και φτάνοντας στον πόντο (15-14). Εκεί πάλι οι Γκλάντστοουν, Σαρικεΐσογλου με επίθεση και μπλοκ έδωσαν νέο αέρα στον Αριστοτέλη που έφτασε στο 18-14 με άσο του Τόρες και ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 25-20 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στην Καλαμάτα αντιθέτως με τις έδρας να αποδεικνύονται ισχυρές στους δύο πρώτους αγώνες (που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ), σήμερα ο Άθλος ήταν καλύτερος από τα μισά του πρώτου σετ και πήρε δίκαια τη νίκη.

Η Καλαμάτα προηγήθηκε 12-8, αλλά το 16-13 έγινε 17-17 με τον Άθλο να προσπερνά για πρώτη φορά με 21-22 (μπλοκ σε Παλέντζα) και με λάθος πάσα να γίνεται το 21-23. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν το επόμενο σερβίς, αλλά επίθεση του Γουίνστον και άσος Ριζόπουλου τελείωσαν το σετ.

Στο 2ο σετ το 8-5 έγινε 12-15 με τον Αθλο μετά το 17-18 να συντηρεί ένα προβάδισμα 1-2 πόντων και στο 22-23 δύο λάθη των παικτών της Καλαμάτας έφεραν το 0-2.

Στο τρίτο σετ το 5-4 έγινε 5-9 με τον Ριζόπουλο στο σερβίς, με την Καλαμάτα αρχικά να βγάζει αντίδραση μειώνοντας σε 8-9 και προσπερνώντας 13-12 (επίθεση Χαραλαμπίδη), αλλά τον Άθλο να απαντά άμεσα (13-15) και να φτάνει στο 14-17. Στο 17-20 ο Γκιγιέρμε με μπλοκ και επίθεση έφερε το +5 κι ο επίλογος γράφτηκε με επίθεση του Γουίνστον.