Οι Αμαζόνες δάμασαν την ΑΕΚ

Οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας έκαναν την μεγάλη έκπληξη και κέρδισαν το φαβορί για την άνοδο στην α1, ΑΕΚ.

Οι Αμαζόνες πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση διέλυσαν την υποδοχή της ΑΕΚ και πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο στην αρχή του πρωταθλήματος στη νέα κατηγορία που συμμετέχουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Η ομάδα του Ατσιδαύτη φάνηκε καλά διαβασμένη και με στοχευμένες κινήσεις κατάφερε να προκαλέσει μεγάλα προβλήματα στην ΑΕΚ που έχασε την συγκέντρωσή της και εμφάνισε εκνευρισμό σε διάφορα σημεία (η ΑΕΚ πήρε μια κίτρινη και μια κόκκινη κάρτα).

Η ΑΕΚ προσπάθησε με αλλαγές να βρει λύσεις αλλά οι λύσεις δεν ήρθαν και οι Αμαζόνες με καλό μπλοκ και σερβίς πήραν ένα σχεδόν αβίαστο τρίποντο.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 5-2 με πόντο της Διάλα. Οι Αμαζόνες πέρασαν στο σερβίς χάλασαν την υποδοχή της ΑΕΚ στοχεύοντας κυρίως Μπίσκου και Μπελιά και το 5-8 έγινε 11-11 και με ένα 10-0 με διπλό μπλοκ της Σιδεράτου και της Κωτσιάκη η διαφορά εκτοξεύθηκε σε απαγορευτικά επίπεδα για να μπορέσει να φτάσει η ΑΕΚ και με μπλοκ στην Ράπτη οι Αμαζόνες πήραν το σετ 25-13.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ συνέχισε να έχει κακή υποδοχή και επιπλέον είχε αρχίσει να γίνεται πολύ νευρική. Οι Αμαζόνες προηγήθηκαν σε όλο το σετ και η διαφορά πήρε από την αρχή μεγάλες διαστάσεις και η ομάδα της Νέας Ερυθραίας πήρε εύκολα το σετ 25-13 με άσο της Σιδεράτου.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά κάνοντας ένα γρήγορο 4-0 αλλά οι Αμαζόνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 9-9. Οι ομάδες πήγαιναν στον πόντο αλλά οι Αμαζόνες ξέφυγαν στο +3 με άσο της Μαστοράκη. Το 18-13 έγινε μετά από πολύ ωραίες άμυνες, μπλοκ και επιθέσεις από τις δύο ομάδες με επίθεση των Αμαζόνων. Η Νομικού με δυνατή επίθεση έκανε 24-18 και ο τελευταίος πόντος ήρθε για τις Αμαζόνες μετά από άουτ επίθεση της ΑΕΚ για το 25-19.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ

Α σετ:

1-0, 1-1, 2-5, 4-7, 5-8, 7-9, 9-10, 11-11, 13-11, 16-11, 19-11, 21-11, 25-13.

Β σετ:

1-0, 4-2, 6-4, 10-4, τ/ο ΑΕΚ, 13-5 λάθη στις αλλαγές της ΑΕΚ οδήγησαν σε κόκκινη κάρτα, 14-8, 17-11, 21-13, 25-13

Γ σετ:

0-1, 0-4, 4-9, 9-9, 10-10, 13-10, 15-12, 17-12, 18-13, 20-14, 23-16, 24-18, 24-19, 25-19

Αμαζόνες (Ατσιδαύτης) : Βαρουδάκη, Χριστοδούλου, Σιδεράτου, Κωτσιάκη, Χρυσομάλλη, Μαστοράκη, Γκιαούρη (λ)

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης) : Μπίσκου, Νομικού, Ράπτη, Κουντουρά, Καββαδία, Διάλλα, Μπελιά (λ) / Χάνα (λ), Μασούρα, Πανοπούλου, Σπηλιωτοπούλου

ο Στέλιος Ατσιδαύτης μας είπε για τον αγώνα: "Κάναμε μια πολύ καλή νίκη βαθμολογικά αλλά κυρίως για την ψυχολογία μας. Το πρωτάθλημα όμως έχει πολύ δρόμο ακόμα και θα είναι πολύ ανταγωνιστικό. Συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου και προχωράμε!!"