makedones sm korinthos 2 sm votsis amazones sm aigaleo sm vrilisia logos zaon sm artemis small  lamia ao  panioniossmall n   AEK xanth sma 
                                                                                              

Το σύστημα διεξαγωγής της Pre League Γυναικών

Εγκρίθηκε το σύστημα διεξαγωγής του πρωταθλήματος της Pre League Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022.  

Αναλυτικά:

Οι ομάδες που θα τοποθετηθούν στους ομίλους με κλήρωση είναι:  

Περιοχής Αττικής: Α.Ο.Αιγάλεω, Α.Γ.Σ.Άρτεμις, Φ.Ο.Βριλησσίων, Α.Ο.Ν.Ζηρίνειος, Γ.Σ.Ηλιούπολις, Γ.Σ.Πανιώνιος  

Περιοχής Θεσσαλονίκης: Α.Σ.Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, Α.Σ.Μακεδόνες, Α.Π.Σ.Ναυάρχου Βότση, Χ.Α.Ν.Θ.  

Περιοχής Πελοποννήσου: Απόλλων Καλαμάτας, Α.Σ.Π.Κόρινθος  

Α' ΦΑΣΗ

Σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους (Α και Β) θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία. Μετά τους αγώνες οι ομάδες κατατάσσονται:  

Στον Α’ Όμιλο: από το PL-Α/1 έως και PL-Α/6  

Στον Β’ Όμιλο: από το PL-Β/1 έως και PL-Β/6  

Β' ΦΑΣΗ

Γ’ Όμιλος θέσεις 1-6: Συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους της Α’ Φάσης τις  θέσεις 1 έως 3.   

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία.   

Η ομάδα που καταλάβει την 1η θέση ανέρχεται στην Α1  

Δ’ Όμιλος θέσεις 7-12: Συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους της Α’ Φάσης τις θέσεις  4 έως 6.  

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία.   

Η ομάδα που θα καταλάβει την 12η θέση υποβιβάζεται στην Α2.  

Γ' ΦΑΣΗ  

Play Offs 2 – 5  

PL(Γ2) v PL(Γ5) -> (1)  
PL(Γ3) v PL(Γ4) -> (2)  

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις δύο νίκες, στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.  

Αγώνες για τις θέσεις 2 - 3  

Ν(1) v  Ν(2)  

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις δύο νίκες, στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με την μεγαλύτερη βαθμολογία.  

Η νικήτρια ομάδα ανέρχεται στην Α1  

Αγώνες Play Off για τις θέσεις 4-5 του πρωταθλήματος δεν θα διεξαχθούν και οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 4 και 5 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στην Τελική Βαθμολογική Κατάταξη στην Β’ Φάση του πρωταθλήματος.  

Play Out 10 – 11  

PL(10)  v  PL(Δ11)    

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις δύο νίκες στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.

Η ηττημένη ομάδα κατατάσσεται στην 11η θέση και υποβιβάζεται στην Α2.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « "Φορτωμένο" πρόγραμμα για τον ΑΣΠ Κόρινθος