Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Pre League γυναικών (21η αγωνιστική): Νίκη παραμονής τα Βριλήσσια, σπουδαίο τρίποντο ο Απολλώνιος επί των Αμαζόνων

Την νίκη που τον διατηρεί στο κυνήγι της πρώτης θέσης πήρε ο Απολλώνιος στο ντέρμπι τετράδας με τις Αμαζόνες στο Κερατσίνι, ενώ τα Βριλήσσια επιβεβαίωσαν την αγωνιστική τους άνοδο με καθαρή νίκη στην έδρα του Πορφύρα.

Το πρώτο σερβίς της 21ης αγωνιστικής έγινε στην Νέα Σμύρνη, με τον Πανιώνιο να επικρατεί με 3-1 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων. Ο ιστορικός με τους τρεις βαθμούς της νίκης βρίσκεται κοντά στην είσοδο στα πλέι οφ, καθώς σε συνδυασμό με την ήττα του Πορφύρα βρίσκεται στο -2 από την 5η θέση.

Ο Απολλώνιος πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τις Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας με 3-1 σετ και περιμένει σε δύο αγωνιστικές από τώρα τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος.

Μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις έκαναν τα Βριλήσσια στο «Παναγιώτης Σαλπέας» και με σταθερή υποδοχή και φοβερές άμυνες από τo λίμπερο της ομάδας Πωλίνα Τριγωνίδου αλλά και από όλες τις αθλήτριες πήραν τη νίκη με 3-1 σετ, ανεβαίνοντας βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά ενόψει της τελικής ευθείας της σεζόν.

Ο Απόλλων Καλαμάτας πέρασε από την έδρα του Ναύαρχου Βότση με 3-0 σετ και σε συνδυασμό με την ήττα των Αμαζόνων ξέφυγε με +4 από την 4η θέση της βαθμολογίας και εδραιώθηκε 3ος.

Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων πέτυχαν την 18η φετινή τους νίκη επικρατώντας με 3-0 σετ στην έδρα των Μακεδόνων και με 54 βαθμούς οδηγούν την κούρσα στο πρωτάθλημα της Pre League.

Τέλος, ο Αίας Ευόσμου επικράτησε με 3-0 σετ της Χ.Α.Ν.Θ. και ξέφυγε 4 βαθμούς από την 12η θέση της βαθμολογίας.

Pre League Γυναικών - 21η αγωνιστική

Σάββατο 11 Μαρτίου 2023

Γ.Σ. Πανιώνιος - Α.Σ. Ελπίς 3-1 (12-25, 25-22, 25-22, 25-14)

Διαιτητές: Βελώνης, Κατσιάρας, Παρατηρητής: Παπαστάμος.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμητρα Λυκογιάννη):
Τσβίγιοβιτς, Γιοβάνη, Κούση, Άλβαρεζ, Καρέλια, Χατζηγρηγορίου / Μιλεντίγιεβιτς (λ), Λεωνίδου (λ), Λογαρά, Λιόλιου, Παπαδοπούλου.

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Κώστας Παπαδημητρίου)
: Παπάζογλου, Παντελίδου, Γουγούση, Κώστογλου Σοφ., Κώστογλου Στ., Γαϊτανίδου / Στεργιάκη (λ), Ρουμπάκη (λ), Μπαλογιάννη, Ράντοβιτς.

Α.Π.Σ. Αίας - Χ.Α.Ν.Θ. 3-0 (25-19, 25-21, 25-14)

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Αρ., Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Κουκουμάκας.

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Γιάννης Βαγγέλης): Χατζίκου, Στάικου, Τσιούπα, Καντίδου, Γερομίχαλου, Μπίτση / Σαουλίδου (λ), Σπανού, Σαχανίδου, Μάρκου.

Χ.Α.Ν.Θ. (Παναγιώτης Καραδημητρίου): Αρμουτάκη, Μυλωνά, Κοντη, Παρνάλη, Τσελλίδη, Ιορδανίδου / Βραχνάκη (λ), Αδάμου (λ), Ιωαννίδου, Αλεξανδρίδη, Πανούση.

Α.Π.Σ. Ναυάρχου Βότση - Απόλλων Καλαμάτας 0-3 (17-25, 19-25, 15-25)

Διαιτητές: Αβραμίδης, Μπέλλος Ι., Παρατηρητής: Μαυρίδης.

Α.Π.Σ. ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ (Κώστας Ιωαννίδης): Αθανασιάδου, Κοκότη, Τριλυράκη, Αλτίνη, Αργυρίου, Ακριβοπούλου / Ωραιοπούλου (λ), Παπαδοπούλου Ρ. (λ), Πανταζή, Παλλικάρη, Ιωάννου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης):
Φίλο, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Ζωίδου, Τόσι, Τσομπανίδου / Γιολλά Ν. (λ).

Α.Σ. Μακεδόνες - Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 0-3 (18-25, 26-28, 12-25)

Διαιτητές: Λούμσι, Ισκάς, Παρατηρητής: Σιδηράς.

Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Κώστας Αγγουράς):
Μπορμπόκη, Μαρτίνεζ, Ντογραμάτζη, Παπακωνσταντίνου, Ολιβέιρα, Λιούνη / Γαλάνη (λ), Σακκά (λ), Νικηφόρου, Γκίκα, Καραντάκη.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Γιάννης Χαριτωνίδης):
Βεζυργιαννίδου, Δρακουλίδου, Κομλένοβιτς, Μάγκντιτς, Πλακιά, Καραφουλίδου / Μπάλλα (λ), Πετρινόλη (λ), Τόλιου, Παπαδοπούλου, Μιχοπούλου.

Ο.Φ.Α. Απολλώνιος - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-1 (25-18, 25-17, 21-25, 25-20)

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χατζηβασιλείου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Μουζακίτη, Γεωργοπούλου.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Πήττα, Ράπτη, Σιδεράτου, Διώτη, Λάβδα, Καββαδία / Τουλγαρίδου (λ), Μπλιάτσου, Πάττα, Ευθυμιάδη.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Χριστοδούλου, Εσντέλ, Καλλή, Βυθούλκα, Φακοπουλίδου, Νικολαϊδη / Γκιαούρη (λ), Τζαφέρη (λ), Σιμανίτσοβα, Μαραθοκαμπίτου.

Α.Ο.Φ. Πορφύρας - Φ.Ο. Βριλησσίων 1-3 (25-19, 27-29, 22-25, 24-26)

Διαιτητες: Μουλά Ειρ., Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Τσάκωνας.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Μανώλης Αποστολογιωργάκης): Σωτηρίου, Σαντέ, Γκολφινοπούλου, Μπουένο, Τσένη, Κάστανου / Μπουτσελάκου (λ), Λιάρου (λ), Γεωργιάδου, Θαλασσινού, Ζαμπάτη, Ιωαννίδου.

Φ.Ο. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Χρήστος Τριανταφυλλόπουλος): Μικρουδάκη, Μποκή, Έρωτα, Σόουζα, Μελετιάδη, Αναγνώστου / Τριγωνίδου (λ), Καραβοκύρη (λ), Παυλοπούλου, Στάθη.