Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Μεγάλα παιχνίδια σε Ραφήνα και Διόνυσο στη 2η αγωνιστική Τοπικού Γυναικών

Ποικιλία περιελάμβανε η 2η αγωνιστική Τοπικού Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Εύκολα παιχνίδια των τριών σετ αλλά και εντυπωσιακές ανατροπές έγιναν στα γήπεδα της Αττικής.

Το 0-3 της Ένωσης Γαλατσίου κάθε άλλο παρά εύκολα ήρθε στη Ραφήνα κόντρα στη ΔΑΣ Αραφήν. Τα κορίτσια της ομάδας του Γαλατσίου «ίδρωσαν» και στα τρία σετ αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη χωρίς απώλειες και έκαναν το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα.

Το Κολλεγίου Ντερή δε δυσκολεύτηκε το ίδιο απέναντι στον ΑΟ Λαγονησίου. Οι γηπεδούχες έδειξαν από την αρχή την ανωτερότητά τους στον αγωνιστικό χώρο και το 3-0 ήρθε και μαζί του ήρθαν και οι τρεις βαθμοί που διατήρησαν την ομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στην κορυφή παρέμεινε και η Σχολή Μωραϊτη. Παρά το πρώτο σετ, το οποίο πήγε στον ΠΑΟ Κουκακίου με 25-23 η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα δύο σετ που ακολούθησαν και κρίθηκαν οριακά υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο τέταρτο σετ, το οποίο ήταν και καθοριστικό, ο ΠΑΟ Κουκακίου ξέμεινε από δυνάμεις και έτσι έγινε το 14-25 και το παιχνίδι πήγε με 1-3 στη Σχολή Μωραϊτη.

Ο ΑΟ Άνοιξης παρέμεινε κοντά στους πρωτοπόρους της βαθμολογίας αλλά έχασε βαθμό από τα κορίτσια του ΑΟ Διονύσου. Μάλιστα, οι γηπεδούχες επικράτησαν στα δύο πρώτα σετ και έδειχναν πως έστω και δύσκολα θα μπορέσουν να αγγίξουν τη νίκη. Στο τρίτο σετ τα δεδομένα άλλαξαν, όμως. Ο ΑΟ Άνοιξης ανέβασε ταχύτητα και έφτασε στην ισοφάριση σχετικά εύκολα. Με τη φόρα που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενες δε σταμάτησαν ούτε στο τάι μπρέικ. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε και ο ΑΟ Άνοιξης πήρε τη νίκη και σε αυτή την αγωνιστική.

Νίκη και για τον ΓΑΣ Χολαργού, που παρά την απώλεια ενός βαθμού στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς, πήρε το «τρίποντο» με το 3-0 κόντρα στις Αμαζόνες Αχαρνών. Αντίθετα, ο Μελισσιακός ΑΟ γνώρισε τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά φέτος αφού επικράτησε με 3-0 της ΑΟ Νηαρ Ηστ.