ΕΣΠΑΑΑ: Χωρίς εκπλήξεις και αλλαγές ο Β Όμιλος στη Β εθνική Ανδρών

Δεν περιελάμβανε εκπλήξεις η 3η αγωνιστική του Β ομίλου στη Β εθνική ανδρών με αποτέλεσμα Ίωνες και ΑΟ Παγκρατίου να παραμείνουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Αντώνη Ξυδερός είδε τους παίκτες του να ακολουθούν πλήρως το πλάνο του και έτσι ο ΑΟ Παγκρατίου έφτασε χωρίς περιπέτειες στο 0-3 απέναντι στον Εθνικό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του και με τα σετ να ολοκληρώνονται 13-25, 14-25 και 18-25 έκαναν την Τρίτη νίκη σε τρεις αγωνιστικές.

Οι Ίωνες μπορεί να δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ κόντρα στον ΓΣ Κυψέλης αλλά εφόσον το κατέκτησαν «πάτησαν γκάζι» και με πολύ καλύτερη εμφάνιση στο δεύτερο και το τρίτο σετ έκαναν το 3-0. Συγκεκριμένα, το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε 25-23 ενώ τα επόμενα 25-16 και 25-12 και αντικατοπτρίζουν την εικόνα του αγώνα. Οι Ίωνες συνεχίσουν αήττητοι και πλέον τα βλέμματα και το μυαλό όλων στρέφεται στο ντέρμπι της επόμενες αγωνιστικής, ΑΟ Παγκρατίου- Ίωνες ΑΣΠ.

Νίκη για τον ΕΑΟ Σπάτων που επέστρεψε από το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής με όρεξη και ενέργεια. Σε ένα παιχνίδι πολύ ισορροπημένο, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα πρώτα σετ ενώ το τρίτο σετ κρίθηκε με 28-26 υπέρ των Σπάτων. Αυτό ανέβασε την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση των γηπεδούχων που με 25-17 κατέκτησαν το τέταρτο σετ και πήραν τη νίκη με 3-1.

Δύο στα δύο για τον Πανελλήνιο που πέρασε με επιτυχία από την έδρα της ΑΕ Γκράβας. Σε ένα παιχνίδι, που μόνο εύκολο δεν ήταν, η ομάδα του Πανελληνίου ήταν καλύτερη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και με 22-25, 21-25, 17-25 πήρε τους τρεις βαθμούς και συνέχισε το καλό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.