ΕΣΠΑΑΑ: 1η αγωνιστική Β’ Εθνικής Γυναικών γεμάτη «τρίποντα»

Έναρξη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γυναικών με τις 13 ομάδες να ρίχνονται στη μάχη.

Με την ομάδα του ΓΣ Κορωπίου να έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα, οι υπόλοιπες ομάδες ξεκίνησαν τον φετινό τους «μαραθώνιο».

Το πιο εντυπωσιακό σκορ σημειώθηκε στο παιχνίδι ΑΣ Τυφών - Νέοι Βύρωνος όπου οι φιλοξενούμενες εμφανίστηκαν σε τρομερή φόρμα και επιβλήθηκαν με 0-3 (6-25,4-25,13-25). Αντίθετα, άκρως ανταγωνιστικό ήταν το παιχνίδι μεταξύ ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" και ΑΣ Παπάγου. Οι δύο ομάδες πάλεψαν όλα τα σετ αλλά οι γηπεδούχες ήταν πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και με μοναδική απώλεια το τρίτο σετ πήραν την νίκη με 3-1.

Η ΑΕ Γκράβας αποδείχθηκε πιο έτοιμη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στους Ίωνες με αποτέλεσμα να κερδίσει 3-0 και να πάρει τους 3 βαθμούς. Τέλος, οι ομάδες του Αγίου Δημητρίου είχαν παρόμοια κατάληξη στα παιχνίδια με τις ομάδες των βορείων προαστίων. Ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου ενώ ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου δυσκολεύτηκε λίγο περισσότερο από τον ΓΣ Χαλανδρίου. Και τα δύο παιχνίδια, όμως, τελείωσαν 3-0 υπέρ των γηπεδούχων.