Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

ΕΣΠΑΑΑ: Στη Β' Εθνική Γυναικών και στο τοπικό κέρδισαν τα φαβορί

Μια βδομάδα μετά τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής, ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" διατηρήθηκε στην πρώτη θέση μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στην έδρα του ΑΣ Τυφών.

Οι γυναίκες του "Φοίβου" καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι και χωρίς μεγάλη αντίσταση έφτασαν στο 0-3 και συνέχισαν την αήττητη, μέχρι τώρα, πορεία τους.

Απώλεια βαθμών για τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου που ηττήθηκε με 3-2 από τον αξιόμαχο ΑΣ Παπάγου. Η ομάδα του Παπάγου σημείωσε τη δεύτερη νίκη για φέτος, μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι που με εξαίρεση το τρίτο σετ (18-25) όλα τα υπόλοιπα κρίθηκαν στην ελάχιστη δυνατή διαφορά.

Την απώλεια βαθμών του Αστέρα εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Ο Απόλλων επικράτησε με άνεση της ΑΕ Γκράβας με 3-0 και με τη διαφορά να είναι μεγαλύτερη των 10 πόντων στο πρώτο και το τρίτο σετ. Έτσι ο Απόλλων παρέμεινα ψηλά στη βαθμολογία, 3 βαθμούς πίσω από το "Φοίβο".

Η Νίκη Αμαρουσίου, παρά το χαμένο πρώτο σετ, ανέβασε κατακόρυφα απόδοση στη συνέχεια του αγώνα και πήραν τη νίκη με 1-3 απέναντι στους Ίωνες. Οι Ίωνες δεν κατέκτησαν ούτε σε αυτή την αγωνιστική τον πρώτο του βαθμό ενώ η Νίκη Αμαρουσίου σημείωσε τη δεύτερη νίκη για φέτος.

ΓΣ Χαλανδρίου και ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 δεν αγωνίστηκαν με τις γηπεδούχες να μηδενίζονται και την "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 να παίρνει τη νίκη άνευ αγώνος.

4η αγωνιστική

Νέοι Βύρωνος - ΓΣ Κορωπίου

ΓΣ Χαλανδρίου - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 0-3 (0-25,0-25,0-25)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΕ Γκράβας 3-0 (25-11,25-15,25-13)

ΑΣ Τυφών - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 0-3 (11-25,14-25,4-25)

ΑΣ Παπάγου - ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 3-2 (25-23,25-27,18-25,25-23,15-13)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου 1-3 (25-21,19-25,19-25,12-25)

0

* Η ομάδα του ΓΣ Κορωπίου αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

Πολύτιμη νίκη στο τάι μπρέικ για τον Απόλλων για την Τοπική Κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ

Λίγο πριν τη διακοπή των πρωταθλημάτων, η 4η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών συνεχίστηκε χωρίς ιδιαίτερες ανατροπές.

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση των κοριτσιών του ΓΣ Γλυκών Νερών, ο Απόλλων πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 2-3. Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές, οι φιλοξενούμενες πήραν δύο πολύτιμους βαθμούς που τις ανέβασαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές.

Σε απόσταση ενός βαθμού βρίσκεται ο ΑΟ Θρακομακεδόνων. Μετά από ένα δύσκολο πρώτο σετ απέναντι στην Παλλήνη, ο ΑΟ Θρακομακεδόνωνβελτιώθηκε και έφτασε τελικά στο 0-3 και στην Τρίτη φετινή νίκη της ομάδας.

Μεγάλες νίκες πέτυχαν επίσης και ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" και η Δάφνη Αγ. Δημητρίου και παρέμειναν στις πρώτες θέσεις. Ο " Αναγυρούς" επικράτησε με σχετική άνεση της ΕΣ Νέας Μάκρης με 3-0 ενώ η Δάφνη Αγ. Δημητρίου δυσκολεύτηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο του Αγίου Στεφάνου χωρίς να χάσει σετ και πήρε τους 3 βαθμούς που τη διατήρησαν στην 3η θέση.

Ο ΑΟ Καρέα σημείωσε την πρώτη του νίκη, στο παιχνίδι απέναντι στη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, παρότι έχασε το πρώτο σετ. Με το 1-3 του ΑΟ Καρέα οι δύο ομάδες ισοβαθμούς πλέον στους 4 βαθμούς.

Ο ΓΣ Κερατέας, τέλος, επικράτησε με 3-1 ΟΠΕ Χαλκίδας σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστικής. Παρότι οι γηπεδούχες πήραν εύκολα το πρώτο σετ το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Η ΟΠΕ Χαλκίδας ισοφάρησε, κατακτώντας το δεύτερο σετ ωστόσο η ομάδα του ΓΣ Κερατέας πήρε τις πιο κρίσιμες φάσεις του αγώνα και μαζί και τους 3 βαθμούς.