Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ήττα στο φινάλε των φιλικών της Κύπρου ο Ολυμπιακός

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, από τον Βοϊβοντίνα στον τελικό του International Cyprus Volleyball Tournament που διεξήχθη στην Κύπρο.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού όλα τα σετ ολοκληρώθηκαν με την ελάχιστη διαφορά. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Τσούπκοβιτς που πήρε «ανάσες» ενώ απουσίαζαν όπως και από τα προηγούμενα ματς οι διεθνείς Σουλτανόπουλος, Φράγκος, Στεφάνου, Ζουπάνης και Στιβαχτής καθώς και ο Οσόρια που δεν έχει ενταχθεί ακόμα στην προετοιμασία.

Νωθρό ξεκίνημα, ανέβηκε σταδιακά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το πρώτο σετ, δίνοντας την ευκαιρία στη Βοϊοβοντίνα να προηγηθεί με 17-12, στη συνέχεια όμως ανέβασε την απόδοσή του, περιόρισε τα λάθη, βελτιώθηκε στην άμυνα και μείωσε σε 23-24. Ωστόσο οι Σέρβοι πήραν τελικά το 1ο σετ με 25-23. Η έναρξη του δεύτερου σετ είχε την ίδια εικόνα, με τον Φλάβιο Γκουλινέλι να καλεί αρκετά νωρίς στο δεύτερο τάιμ άουτ. Μετά από αυτό η εικόνα του Ολυμπιακού άλλαξε προς το καλύτερο και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Μενέλαο Κοκκινάκη, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 19-17. Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα με αποτέλεσμα να χάσει και το δεύτερο σετ με 23-25.

Στο τρίτο σετ οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά, «χτυπώντας» τον Ολυμπιακό από το κέντρο ενώ και το μπλοκ τους λειτουργούσε πολύ καλά με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 19-16. Όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος με διαδοχικούς πόντους κατάφερε να «γυρίσει» το σκορ σε 22-20 για να κερδίσει ο Ολυμπιακός με 25-23 και να μειώσει σε 2-1.  Το τέταρτο σετ, ήταν αμφίρροπο με τους Αγκάμεζ και Κοκκινάκη να είναι αυτοί, από τους οποίους έβρισκε λύσεις στην επίθεση ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 21-19 όμως δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια να ισοφαρίσουν στα σετ και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ. Η Βοϊβοντίνα εκμεταλλευόμενη την καλή λειτουργία του μπλοκ, έφτασε στην επικράτηση με 26-24 και στο τελικό 3-1 καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στου τουρνουά.

Tα σετ: 23-25, 23-25, 25-23, 24-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φλάβιο Γλουλινέλι): Νταφ 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Αβερκίου 2 (2/5 επ.), Φιλίποφ 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 16 (16/30 επ., 71% υπ.-50%αρ.), Ρουμελιωτάκης 14 (14/26 επ., 60% υπ.-27% αρ.), Αγκάμεζ 26 (20/40 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκούζντα –λ (44% υπ.-31%αρ.)

Βοϊβοντίνα ( Ν. Οσμανκάτς): Σίμιτς 14 (9/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μέχιτς 11 (11/28 επ., 60% υπ.-48% αρ.), Πέτροβιτς 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ), Πρέμοβιτς 17 (13/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κούζουντζιτς 12 (11/20 επ., 1 άσσος, 36% υπ.-29% αρ.), Ράντοβιτς 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Πέκοβιτς –λ (55% υπ.-40% αρ.)/ Στάνκοβιτς 1 (1/1 επ.), Ίλινσιτς (67% υπ.-67%αρ.), Βουσίσεβιτς, Ναντάζντιν, Πέριτς, Τοντόροβιτς