Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά των πλέι οφ

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που είχε εναλλαγές στο σκορ, ένταση στο φινάλε και την σημαντική απουσία του Σέρβου διαγωνίου του ΠΑΟΚ Σάσα Στάροβιτς που είναι τραυματίας και είναι αμφίβολη η συμμετοχή του και στον δεύτερο ημιτελικό που θα γίνει και πάλι στο PAOK Sports Arena τη Μ.Πέμπτη, ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό. Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες.

Είναι η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ σε ντέρμπι στο εφετινό πρωτάθλημα που του δίνει προβάδισμα 1-0 στις νίκες. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν για τον ΠΑΟΚ ο Σωτηρίου και ο Τακουρίδης.

Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις ευκαιρίες να πάρει το 2ο σετ αλλά δεν τις αξιοποίησε, βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ αλλά ισοφάρισε και στο 7-7 του τάι μπρέικ έκανε τρία καθοριστικά λάθη. Στο 14-11 του 5ου σετ ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για λάθος θέσεις των παικτών του ΠΑΟΚ, μείωσε σε 14-13 αλλά ο Σαφράνοβιτς τελείωσε τον αγώνα.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα καθώς εκμεταλεύτηκε το νευρικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού. Στο 4-4 του 1ου σετ οι πράσινοι έχασαν κόντρα επίθεση με τον Γκονζάλες και στην επόμενη φάση οι παίκτες του έκαναν λάθος θέσεις. Ακολούθησε το μπλοκ άουτ του και υπέρβαση του Μελγκαρέχο για το 4-0. Μέχρι το τέλος του σετ ο δικέφαλος κράτησε τη διαφορά παίζοντας κοντρόλ βόλεϊ και με υπεροχή στο φιλέ.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου είχαμε εναλλαγές στο σκορ, τέσσερις ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό να πάρει το σετ αλλά εντυπωσιακό φινάλε από τον ΠΑΟΚ που έκανε το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-5, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 από δύο λάθη των γηπεδούχων και μία επίθεση του Μελγκαρέχο πέρασε μπροστά 9-8 και κράτησε προβάδισμα μέχρι το 18-17. Το χαμένο σερβίς του Γκονζάλες και ο άσσος του Ντάντε έβαλαν τον ΠΑΟΚ μπροστά 19-18, ενώ το σερί αυξήθηκε στο +3 (21-18) με τις άουτ επιθέσεις από Τσίροβιτς, Μελγκαρέχο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 22-19 αλλά το ξέσπασμα του Γκονζάλες που τελείωσε τρεις κόντρα επιθέσεις ύστερα από καλά σερβίς του Ρανγκέλ, αλλά και το άουτ του Σακόγλου οικοδόμησαν «πράσινο» σερί 4-0 και προσπέρασμα στο σκορ με 23-22. Ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα 24-23, 25-24, 26-25 και 27-26 αλλά και τις τέσσερις φορές δε μπόρεσε να πάρει την κόντρα. Ο Γκονζάλες έχασε το σερβίς (27-27), στην επόμενη φάση έγινε κακή συνεννόηση για την επίθεση του Παναθηναϊκού και το σετ τελείωσε 29-27 με δύσκολη κόντρα επίθεση του Σαφράνοβιτς.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε ολοκληρωμένα στο 3ο σετ όπου και πάλι έγινε μάχη πόντο πόντο. Στο 14-14 ο Παναθηναϊκός με μπλοκ του Πανταλέων στον Ντάντε, δύο λάθη από τον Σμαραγδή και νέο μπλοκ του Γκονζάλες έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 19-14. Κράτησε τη διαφορά ως το τέλος και πήρε το σετ 25-18 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στο 4ο σετ. Με καλή τακτική στο σερβίς και τα ποσοστά στην επίθεση να ανεβαίνουν ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 4-1, κράτησε τη διαφορά του +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) και από εκεί και πέρα άρχισαν τα λάθη των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν 21-4 και έφτασαν εύκολα στο 2-2 σετ.

Το ντέρμπι κορυφώθηκε στο 5ο σετ όπου οι δύο ομάδες έφτασαν στο 7-7, αλλά τρία λάθη του Παναθηναϊκού από Πανταλέων, Γκονζάλες, Μελγκαρέχο έδωσαν στον ΠΑΟΚ πολύτιμο προβάδισμα 10-7. Ο δικέφαλος έφτασε στο 14-11 με το χαμένο σερβίς του Μελγκαρέχο αλλά ο πάγκος του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκε για λάθος θέσεις από τους γηπεδούχους. Αποβλήθηκαν από τους πάγκους ο β΄προπονητής του Παναθηναϊκού Παύλος Καραμαρούδης και ο τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ Αχιλλέας Τζήκας. Ο Τσίροβιτς με επίθεση μείωσε 14-12, ο Σαφράνοβιτς κάρφωσε άουτ (14-13) αλλά στην επόμενη φάση ζήτησε και πάλι τη μπάλα που «έκαιγε» και την τελείωσε 15-13 για το 3-2 σετ.

5o σετ: 5-4, 10-7, 12-8, 15-13

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 29-27, 18-25, 17-25, 15-13) σε 135'

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Πέτκοβιτς 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 11 (10/30 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (7/11 επ), Σμαραγδής 7, (5/13 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (11/23 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 55% άριστες), Ντάντε 18 (14/32 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ - 20% άριστες), Γκαράς (λ, 62% υπ - 35% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 1 (1/1 επ), Τερζής 1 (μπλοκ), Σωτηρίου 3 (3/10 επ), Τακουρίδης 3 (3/4 επ), Παπαδόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 12 (11/25 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες), Τσίροβιτς 16 (12/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ - 35% άριστες), Γκονζάλες 28 (24/43 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 12 (6/12 επ, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ - 50% άριστες), Χαραλαμπίδης, Ρεζκ, Δημητριάδης, Μπέλος.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χόρχε Ελγκέτα δήλωσε: «Είχα πει πως οι αγώνες θα είναι πολύ δύσκολοι. Προηγηθήκαμε 2-0 σετ αλλά υπάρχει και θέμα ψυχολογίας. Θεωρώ πως αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει πιο πολύ στην ψυχολογία. Κάναμε το πρώτο βήμα αλλά έχουμε ακόμα πολύ δρόμο. Ο Στάροβιτς είναι τραυματίας. Για επτά ημέρες δεν έχει κάνει προπονήσεις. Η ομάδα κάλυψε την απουσία του και γενικά έδειξε πως κάτι έχει αλλάξει τις τελευταίες ημέρες. Θα έχουμε ακόμα ένα δύσκολο ματς την Πέμπτη».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα στον αγώνα, αλλά ισορροπήσαμε και χάσαμε στις λεπτομέρειες. Κρατάμε τα καλά διαστήματα που είχαμε στον αγώνα και πάμε να μειώσουμε τα μεγάλα κενά που μας κόστισαν όπως στο 7-7 του 5ου σετ που κάναμε διαδοχικά λάθη. Στην προτελευταία θέση ο ΠΑΟΚ είχε στηθεί με λάθος θέσεις και οι διαιτητές δεν το είδαν. Συνεχίζουμε. Θα επιστρέψουμε τη Μ.Πέμπτη με σκοπό να παίξουμε καλύτερα και να νικήσουμε».