Ο Ηρακλής με την επιστροφή Προύσαλη 3-1 τον ΑΟΠ Κηφισιάς

Ο Ηρακλής Πετοσφαίρισης παρότι έχασε το πρώτο σετ νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1 σετ μετά από πολύ καλή εμφάνιση και σημείωσε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η ποιοτική εμφάνιση του «γηραιού» στην ανάπτυξη οφείλεται στην επιστροφή του Κώστα Προύσαλη μετά από τρεις εβδομάδες απουσία λόγω του κατάγματος στο δάκτυλο.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε με 5-1. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Φωτιάδη πάνω στο Νικήτα Εφραιμίδη έφεραν το σετ στα ίσα 8-8. Ο Ηρακλής πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ 12-11 με μπλοκ του Φέργκιουσον πάνω στον Χαντ, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε «αέρα» δύο πόντων 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά αντέδρασε και με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 18-18. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο. Η Κηφισιά έφτασε πρώτη σε σετ μπολ 24-23 μετά από λάθος σερβίς του Δημήτρη Εφραιμίδη, το οποίο όμως «έσβησε» ο Αρμενάκης. Ο Ηρακλής έφτασε σε δικό του σετ μπολ με πόντο του Ριζόπουλου (26-25), όμως ο Χέπμπορν ισοφάρισε 26-26. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το σετ σε ακόμα τέσσερις ευκαιρίες. Με τον πίνακα να δείχνει 31-31 ο Ντε Σόουζα χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και η Κηφισιά πέρασε μπροστά 32-31. Στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος και η Κηφισιά πήρε το σετ με 33-31.

Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη με την ψυχολογία στα ύψη μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ. Με τους Χέπμπορν και Χαντ «αιχμή του δόρατος» η Κηφισιά προηγήθηκε 6-3, με τον Γιάννη Ορφανό να καλεί τάιμ άουτ. Με το +3 (5-8) η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής αντέδρασε και στη συνέχεια του σετ με επίθεση του Αρμενάκη μείωσε σε 11-10. Με άσο του Τέιλορ Χαντ η Κηφισιά πήγε ξανά στο +3 (10-13). Στη συνέχεια λάθος του Αρμενάκη και μπλοκ του Σουλτανόπουλου διαμόρφωσαν το 16-161

Ο Ηρακλής μπήκε ξανά στην διεκδίκηση του σετ καθώς με μπλοκ του Εφραιμίδη μείωσε 18-16. Επίθεση από τον Χαντ και φιλέ από τον Αρμενάκη έδωσαν ξανά αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους 19-16. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Φέργκιουσον μείωσαν 19-18.

Με άσσο του Γιάννη Παπαδόπουλου η Κηφισιά προηγήθηκε 21-18. Ο Ηρακλής βελτίωσε την απόδοσή του και μείωσε 23-22 με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια λάθος υποδοχή των φιλοξενούμενων έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να ισοφαρίσει 23-23. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Αρμενάκης με επίθεση ισοφάρισε 24-24 ενώ στη συνέχεια ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 25-24. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τελικά το σετ με 28-26 μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής με τον φωτιάδη να πιέζει την «Κηφισιώτικη» υποδοχή προηγήθηκε με 4-2. Η Κηφισιά με τον Ντε Σόουζα ισοφάρισε 6-6. Με το σκορ στο 7-6 ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος διαμαρτυρήθηκε για διαιτητική απόφαση με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα και το σκορ να γίνει 8-6. Ο Ηρακλής πήγε στο +6 (13-7) μετά από επίθεση του Ριζόπουλου και δύο μπλοκ από τους Φωτιάδη και Αρμενάκη.

Η Κηφισιά αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Νίκου Μελλέ μείωσε 13-10. Στη συνέχεια λάθος του Αρμενάκη έφερε την Κηφισιά στο -2 (14-12). Με επίθεση σε πρώτο χρόνο ο Φέργκιουσον διαμόρφωσε το 18-14. Στη συνέχεια η Κηφισιά με «όπλο» το μπλοκ μείωσε 18-16 «αναγκάζοντας» τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ντε Σοόυζα με δύο συνεχόμενους άσους ισοφάρισε 18-18. Ο Ηρακλής με δύο συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 20-18. Με επίθεση ο Φέργκιουσον διαμόρφωσε το 24-22 δίνοντας διπλό σετ μπολ στους γηπεδούχους. Με το σκορ στο 24-23 ο Χαντ σέρβιρε άουτ και το σετ κατέληξε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης με 25-23.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ η Κηφισιά προηγήθηκε 8-7 με κερδισμένο μπλοκ- άουτ του Νίκου Μελλέ. Ο Ηρακλής μετά από φάση διαρκείας πέρασε μπροστά με 10-9. Στη συνέχεια ο Χαντ κάρφωσε στο φιλέ το σκορ πήγε στο 11-9 και ο Κώστας Αρσενιάδης κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με δύο συνεχόμενους πόντους ο Χάντ μείωσε 12-11. Η διαφορά για τον «Γηραιό» πήγε στο +4 (15-11) μετά από επίθεση άουτ του Ντε Σόουζα και επίθεση του Αρμενάκη. Με επίθεση ο Τέιλορ Χαντ μείωσε 17-14,

Η ομάδα των βορείων προαστίων πλησίασε ακόμα περισσότερο 19-18 μετά από μπλοκ του Χαντ πάνω στον Αρμενάκη. Άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον Ηρακλή 23-20. Πόντος από τον Χάντ και άουτ από τον Αρμενάκη διαμόρφωσαν το 23-22. Ο Εφραιμίδης έδωσε διπλό ματς μπολ στον Ηρακλή 24-22. Ο Ντε Σόουζα μετά από επίθεση διαρκείας μείωσε 24-23 όμως το σερβίς του στη συνέχεια δόθηκε άουτ με τον Ηρακλή να κατακτά το σετ με 25-23.

Διαιτητές: Θεμελής - Δανιηλίδου

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 31-33
2ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 28-26
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-23
4ο σετ: 7-8, 16-11, 21-19, 25-23
* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 59 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (31-33, 28-26, 25-23, 25-23) σε 132΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1 (μπλοκ), Εφραιμίδης Δ. 10 (8/20 επ, 2 μπλοκ, 72% υπ - 44% άριστες), Φέργκιουσον 11 (7/11 επ, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 27 (25/50 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 12 (8/11 επ, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 97% υπ - 83% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης, Ελευθερίου, Τζιουμάκας

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 29 (25/48 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, Ντε Σόουζα 16 (14/31 επ, 2 άσσο, 83% υπ -73% άριστες), Σουλτανόπουλος 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. 14 (11/25 επ, 3 μπλοκ) / Καπελλας (λ, 85% υπ -65% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Λιβαθηνός, Μανίκας Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Μελλές 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ευχαριστημένος για την βαθμολογία που πήραμε σήμερα δεν μπορώ να πως όμως ότι είμαι και ευχαριστημένος από την απόδοση, δεν παίξαμε ένα ιδιαίτερο βόλεϊ αλλά αυτό έχει μια λογική διότι ο Κώστας Προύσαλης επέστρεψε μετά από ένα μήνα με ελάχιστες προπονήσεις όπως και ο Λ.Μπαμπαλιούτας και ο Α. Αρμενάκης . Όλα αυτά συνέβαλαν σήμερα και είχαμε πολλά κενά διαστήματα, αυτό θα κοιτάξουμε μέσα από τις προπονήσεις να βελτιώσουμε τα λάθη μας».

Ο κεντρικός του Ηρακλή Νικηφόρος Φωτιάδης είπε: «Στην αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες είχαμε αρκετά λάθη, στη συνέχεια έγινε πιο συγκεντρωμένο παιχνίδι και καταφέραμε να χαλάσουμε την υποδοχή της αντίπαλης ομάδας. Δούλεψε πολύ το μπλοκ και χαιρόμαστε γι’ αυτό και έτσι ήρθε το αποτέλεσμα»

Ο προπονητής της ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες του Ηρακλή και στην ομάδα του, ήταν σοβαροί όπως έπρεπε αλλά το παιχνίδι όσο αφορά την διαιτησία ήταν ντροπή, πήγε πίσω το άθλημα»

Ο κεντρικός του ΑΟΠ Κηφισιάς Δημήτρης Σουλτανόπουλος: « Συγχαρητήρια στον Ηρακλή που έκανε μια καθαρή νίκη. Πιστεύω πως στα δύο πρώτα σετ έπρεπε να προηγούμαστε, κάναμε πολλά λάθη και βάλαμε τον Ηρακλή στο παιχνίδι .Στη συνέχεια προσπαθούσαμε να επανέλθουμε αλλά χάσαμε στον πόντο τα σετ. Η διαιτησία και για τις δύο ομάδες δεν ήταν καλή, δεν το βλέπω όμως σαν δικαιολογία πρέπει να κοιτάξουμε και να διορθώσουμε τα λάθη μας».