Επική ανατροπή του Φοίνικα στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

• Γράφτηκε από τον
  • Κατηγορία VOLLEYLEAGUE
Επική ανατροπή κατάφερε ο Φοίνικας Σύρου στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ και έσπασε το αήττητο το δικεφάλου στο εφετινό πρωτάθλημα.

Το «πειρατικό» βρέθηκε να χάνει με 2-0 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, πρωταγωνιστές τους Εβάντρο, Ντόκιτς, αλλαγή "κλειδί" το νεαρό κεντρικό Θοδωρή Βουλκίδη και πίεση απ΄όλες τις θέσεις στο σερβίς νίκησε με 3-2 σετ σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη και την δεύτερη συνεχόμενη με 3-2 σετ. Παράλληλα ο Φοίνικας σταμάτησε το σερί των νικηφόρων αγώνων με 8-0 που είχε ο ΠΑΟΚ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Μεγάλη εμφάνιση και από τον Λέσκοφ που πριν τον αγώνα βραβεύτηκε MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής. Ο ΠΑΟΚ μετά την απώλεια του 3ου σετ έχασε την φρεσκάδα του, φάνηκε κουρασμένος, έχασε το ρυθμό του στην υποδοχή και γνώρισε την πρώτη ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα και την πρώτη στη Σύρο μετά από τις 25 Απριλίου 2016.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε εύκολα 2-0 σετ αλλά στο 19-18 του 3ου σετ έπαθε «μπλακ άουτ» στην υποδοχή του, ενώ στο 4ο σετ είχε προβάδισμα 25-24 και 26-25 που δεν το αξιοποίησε. Ο Φοίνικας με επίθεση του Ντόκιτς και επίθεση και άσσο του Εβάντρο έκανε το 28-26 και το 2-2 σετ. Στο 5ο σετ τα σερβίς του Βουλκίδη έκαναν ζημιά στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και ο Φοίνικας ξέφυγε 8-5, ενώ η χαριστική βολή ήρθε με δύο άσσους του Εβάντρο που έκανε το 12-7 εν μέσω αποθέωσης.

O ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με διαβασμένη τακτική επέβαλε το ρυθμό του. Προηγήθηκε 9-3 και 14-6 μετά από σερί 4-0 από Τακουρίδη και Τζούριτς. Μέχρι το τέλος του σετ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +10 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Τζούριτς.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας κρατήθηκε μαζί στο σκορ με τον ΠΑΟΚ μέχρι το 10-10 αλλά το σερβίς του Όκολιτς και το μπλοκ του Τακουρίδη έφεραν νέο σερί 4-0 για τον δικέφαλο που ξέφυγε 14-10. Με τον Γκόρτσανιουκ που αγωνίστηκε με πυρετό ο ΠΑΟΚ συντήρησε την διαφορά στο σκορ και πήρε το σετ 25-19 κάνοντας εύκολα το 2-0 σετ.

Όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα κερδίσει με συνοπτικές διαδικασίες αλλά όλα άλλαξαν από το 14-14 του 3ου σετ. Το σερβίς του Βουλκίδη έβγαλε εκτός ρυθμού την υποδοχή του ΠΑΟΚ και ο Φοίνικας δειλά δειλά πήρε προβάδισμα 19-17. Ο Τζούριτς μείωσε 19-18 αλλά ο Φοίνικας με ξέσπασμα από Εβάντρο και Ντόκιτς έκανε σερί 4-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-18. Το σετ έκλεισε 25-19 με την επίθεση του Εβάντρο.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ που όπως αποδείχτηκε ήταν και το καθοριστικό. Με την επίθεση του Τζούριτς και τον άσσο του Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 10-7 και είχε μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 19-15. Με δύο άσσους Εβάντρο και κόντρα επίθεση του Ντόκιτς ο Φοίνικας ισοφάρισε 20-20. Με το λάθος Τακουρίδη ο Φοίνικας έκανε το 24-23 αλλά ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (24-24) και το λάθος του Εβάντρο έφεραν μπροστά τον ΠΑΟΚ 25-24. Ο Εβάντρο ισοφάρισε, ο Τακουρίδης έκανε το 26-25 αλλά ο Εβάντρο ισοφάρισε 25-25, ο Ντόκιτς έκανε το 26-25 και ο Εβάντρο με άσσο πανηγύρισε έξαλλα το 27-25 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ το σερβίς του Βουλκίδη χάλασε πάλι την υποδοχή του ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας πήρε καθοριστικές κόντρα επιθέσεις για το 8-5, ενώ στο 10-7 δύο νέοι άσσοι του Εβάντρο έκαναν το 12-7 κρίνοντας τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σερβίς του Τακουρίδη και μείωσε σε 13-11 αλλά ο Ντόκιτς με επίθεση τελείωσε τον αγώνα εν μέσω αποθέωσης.

5ο σετ: 5-4, 8-5, 12-7, 15-12

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 7 άσσοι, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12) σε 136΄

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Φίλιο 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 24 (18/35 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 32% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/25 επ., 47% υπ. - 24% άριστες) / Βελούδης (λ, 50% υπ. - 30% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Αδάμ, Βουλκίδης 1 (1/2 επ.), Μήλης.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 18 (16/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 23% άριστες), Τζούριτς 16 (14/38 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 22% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ. - 17% άριστες), Εφραιμίδης (λ), Μάρκεζ, Γάτσης, Τερζής.

* Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Μαρίν Λέσκοφ παρέλαβε το βραβείο του MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής. Την απονομή στον Μολδαβό πασαδόρο του Φοίνικα έκανε ο Αντιπεριφερειάρχης Κυκλάδων Γιώργος Λεονταρίτης.