Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Με εντυπωσιακό Ράπτη πήρε ο Παναθηναϊκός τη νίκη στη Μίκρα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Ράπτη που σημείωσε 31 πόντους και το αποτελεσματικό σερβίς του Σωτήρη Πανταλέοντα στο 5ο σετ, ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη ανατροπή στη Μίκρα και παρότι έχανε με 2-0 σετ από τον Ηρακλή κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ.

Πρόκειται για την δεύτερη και συνεχόμενη νίκη του «τριφυλλιού» και την πρώτη εκτός έδρας που ανέβασε την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στους 7 βαθμούς. Αντίθετα ο Ηρακλής μετά τους αγώνες με Ολυμπιακό και ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-2 σετ και στον αποψινό αγώνα όπου και πάλι ήταν μπροστά στο σκορ αλλά δεν το εκμεταλεύτηκε.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά στο 23-23 ο Ηρακλής με ένα λάθος του Πανταλέων και μία κόντρα επίθεση του Κλίντι έκανε το 25-23 για το 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει 21-20 με τον Γιορντάνοφ. Ο Ηρακλής με καλές άμυνες ένα λάθος του Γιορντάνοφ και μία επίθεση του Σωτηρίου ξέφυγε 23-20. Ο Φέργκιουσον έκανε λάθος (23-21) αλλά ο ίδιος παίκτης με πρώτο χρόνο έκανε το 24-21. Ο Ράπτης μείωσε 24-22 και το σετ τελείωσε με τον Κλίντι 25-22 και 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ ο Ανδρεόπουλος γύρισε πάλι την περιστροφή, έφερε τον Γιάκομπσεν στο «1» και ο Παναθηναϊκός απέκτησε πλεονέκτημα έναντι του Ηρακλή στην επίθεση. Οι πράσινοι ξέφυγαν 12-4 ενώ με τον Πελεκούδα και τον άσσο του Γιορντάνοφ έφτασαν στο 19-9. Το σετ έκλεισε 16-25 με λάθος του Μούχλια.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιστεύει στην ανατροπή με τον Ράπτη να ανεβάζει στροφές και να δίνει προβάδισμα 7-4. Ακολούθησε ξέσπασε και του Ανδρεόπουλου που έκανε το 9-5. Οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ. Ο Σωτηρίου μείωσε 23-21 αλλά με δύο λάθη από Τζιουμάκα, Κλίντι σε ισάριθμες επιθέσεις έκλεισε το σετ 21-25 και το σκορ έγινε 2-2.

Με τον Φέργκιουσον και τον Αρμενάκη ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-4 και εκεί έγινε η μεγάλη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Ανδρεόπουλος ισοφάρισε και ο Πανταλέων με δύο άσσους αλλά και δύο καλά σερβίς που οδήγησαν σε λάθη τους Αρμενάκη, Κλίντι έγινε το 9-5 για τον Παναθηναϊκό με συνολικό σερί 5-0. Η διαφορά διατηρήθηκε από τον Παναθηναϊκό και ο αγώνας τελείωσε με επιθέσεις του Ράπτη και του Πανταλέοντα.

5ο σετ: 3-1, 5-4, 5-9, 9-11, 10-15

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 7 άσσοι, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-22, 16-25, 21-25, 10-15)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 4π. (3/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 8 (7/12, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 21 (16/36, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Κλίντι 12 (11/31, 1 άσσος, 31% υπ., 19%αρ.), Σωτηρίου 17 (15/30, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 58%υπ., 26% υπ.), Μπουράκης (λ), Τζιουμάκας, Μούχλιας Δ. 2 (2/5), Μούχλιας Β. 4 (3/7, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (20/47), Ανδρεόπουλος 8 (7/14, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/12, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 31 (26/41, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 62% υπ., 23% αρ.), Γαλλιώτος.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Δυστυχώς είναι το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που χάνουμε με 3-2 σετ. Παρόλο που σε όλα τα παιχνίδια καταφέρνουμε να είμαστε μπροστά στο σκορ δεν μπορούμε να το κρατήσουμε αυτό και να το τελειώσουμε και στο κρίσιμο σημείο του ται μπρεικ, στο σετ ρουλέτα χάνουμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Πρέπει να κοιτάξουμε όχι μόνο τα τελειώματα των σετ αλλά παιχνίδια δικά μας δεν καταφέρνουμε να τα κερδίσουμε. Μπροστά μας έχουμε 3 εκτός έδρας παιχνίδια και πρέπει γρήγορα να ανασυγκρωτηθούμε γιατί το πρόγραμμα δεν μας επιτρέπει να έχουμε άλλες βαθμολογικές απώλειες».

Ο αρχηγός του Ηρακλή Κώστας Προύσαλης είπε : Ενώ ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι στη συνέχεια έπεσε πάρα πολύ η απόδοση μας. Καθαρά εμείς φταίμε και για το σημερινό αποτέλεσμα που θα μας βοηθούσε βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά. Τα κεφάλια κάτω και δουλειά και πάμε να μαζέψουμε βαθμούς.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες. Εμείς καταφέραμε τη νίκη μέσα σε αυτή την καυτή έδρα και απέναντι σε μια δυνατή ομάδα, διαχρονική ομάδα. Θεωρώ πως οποία ομάδα πίεζε περισσότερο την υποδοχή του αντιπάλου αυτή η ομάδα θα είχε το προβάδισμα για τη νίκη. Στα πρώτα δύο σετ το έκανε ο Ηρακλής στα επόμενα τρία σετ το έκανε ο Παναθηναϊκος και έτσι φτάσαμε στη νίκη.

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Μπόγιαν Γιορντάνοφ είπε: «Έγινε ένα καλό παιχνίδι για το βόλεϊ. Η δική μου γνώμη είναι ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε και 3-0 γιατί στα πρώτα σετ είχαμε το παιχνίδι στο χέρι μας. Δείξαμε ότι δεν θέλουμε να φύγουμε από τη Θεσσαλονίκη χωρίς βαθμό και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος που γυρίσαμε το παιχνίδι σε 3-2 σετ».