Δεύτερη νίκη του ΟΦΗ στην Κρήτη (VIDEO)

O OΦΗ σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-0 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων.
Με τον Κολομβιανό Κέβιν Καραμπαλί που επέστρεψε από την πατρίδα του σε κέφια και τον Μιχάλη Σαρικεΐσογλου να κάνει μεγάλα πράγματα στην υποσοχή ο ΟΦΗ πήρε πολύτιμους πόντους και κέρδισε το ντέρμπι των νεοφώτιστων.

Ο ΟΦΗ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από την Ελπίδα που δεν έκανε καλό παιχνίδι  στο πρώτο και τρίτο σετ, με εξαίρεση το δεύτερο σετ όταν η Ελπίδα προηγήθηκε με 20-21 αλλά με ένα σερί 5-2 ο ΟΦΗ πήρε το σετ κάνοντας το 2-0 και χάλασε την ψυχολογία των φιλοξενουμένων.

Στο πρώτο σετ με καλό σερβίς και επιθέσεις η ΟΦΗ πρηγήθηκε 10-5 και με ευκολία έκανε το 18-10. Η Ελπίδα κατάφερε να πλησιάσει 21-17 με τον Ιλουόνι αλλά τρεις πόντοι από Καραμπαλί, Ρουμελιωτάικη και Τσέλιο τέλειωσαν το σετ υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο σετ που ήταν και το πιο ανταγωνιστικό η Ελπίδα με τον Καπετανίδη βελτιώθηκε σε σερβίς και επίθεση. Ο Τσούλαφιτς βοήθησε τον ΟΦΗ να κάνει το 8-4 αλλά με Επιτροπάκη και Γκόρτσανιουκ η Ελπίδα ισοφάρισε 11-11. ΟΦΗ με Ρουμελιωτάκη, Τσούλαφιτς έξανε το 14-11 και 17-13 με Σαρικεϊσογλου, η Ελπίδα με αντεπίθεση με τον Ποχάνη στο σερβίς έκανε ένα σερί 4-0 και ισοφάρισε 17-17. Ο ΟΦΗ με μπλοκ του Σαρικεϊσογλου έκανε το 20-19 αλλά με σερί των Επιτροπάκη, Γκόρτσανιουκ προηγήθηκε 22-20, αλλά 2 λάθη του Ποχάνη και πόντοι από Στοροζίλοφ και Καραμπαλί έκαναν το 24-22, ακολούθησε λάθος στο σερβίς από τον Σαρικεϊσογλου για το 24-23 αλλά ο Καραμπαλί έδωσε τον τελευταίο πόντο στον ΟΦΗ.

Στο τρίτο σετ η Ελπίδα δεν προσπάθησε με Ποχάνη στο σερβίς να πιέσει. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε 11-8 με τον Τσούλαφιτς, η Ελπίδα έκανε αλλαγές. Ο Κομητούδης πήγε στο σερβίς κι έγινε το 16-10, απάντησε η Ελπίδα στο σερβίς με τον Καπετανίδη που έκανε ένα 4-0 και μείωσε σε 18-17. Ο ΟΦΗ απάντησε με Τσούλαφιτς και Καραμπαλί και η διαφορά πήγε στο +3 και κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας με τον Τσούλαφιτς να κάνει το 25-21.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-17
2ο σετ: 8-4, 16-13, 20-21, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-21

*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015 προήλθαν: 7 άσσοι, 43 επιθέσεις, 8 μπόκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-21) σε 72΄.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 12π. (11/14επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Στοροζίλοφ 4 (1/1επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέλιος 5 (4/5επ., 1 μπλοκ), Καραμπαλί 14 (12/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 9 (5/14επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 55%αρ.), Τσούλαφιτς 13 (10/22επ., 3 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 78%υπ., 61%αρ.), Κομητούδης 1 (1 άσσος), Κοσκινάς, Καρατζάς.

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (2/3επ.), Επιτροπάκης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 4 (4/11επ., 60%υπ., 47%αρ.), Γαληρόπουλος 5 (5/11επ.), Παπαδόπουλος 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 11 (6/10, 5 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 33%υπ., 20%αρ.), Ποχάνης 4 (3/11επ., 1 άσσος), Χαριδήμου, Καρακόλιας, Καπετανίδης 10 (8/10επ., 57%υπ., 24%αρ.).